TEO_PAUL: '17 Honda Civic Sedan 1.5T M/T Elegance Polished Metal

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by teo_paul View Post
    Buna intrebarea daca e revizie sau schimb de ulei!
    Tipul din service nu s-a legat decat de ulei si filtru, altfel mi-a aratat celelalte doua filtre (aer si habitaclu) si a zis ca pe unul l-a suflat (si arata oribil) si la al doilea se uita intrebator la mine. De unde poate rezulta ca obligatoriu era doar uleiul. Dar am schimbat si filtrele pentru ca aratau nasol (bine, e clar ca eu nu pot face diferenta intre un filtru de aer murdar si unul care chiar ce trebuie schimbat).
    Daca ma uit in planul de service, el arata asa: din 10K in 10K de km exista cate o casuta, pt verificare service, dar la 10, 30, 50K spune doar in caz de urgenta, altfel obligatorii sunt cele de la 20,40,60K.
    Insa adaugand la aceste detalii informatia de pe bord cand ii vine sorocul uleiului pt schimbat, rezulta ca planul de service e inutil din moment ce eu trebuie sa ma duc la service cand vrea masina.
    Mai mult, daca ma iau dupa casutele alea, rezulta ca peste 9000km trebuie sa ma duc iar.
    Deci cine primeaza? Bordul cu algoritmul lui sau hartia?

    (Parerea mea este ca motorul si componentele actuale sunt atat de sensibile incat japonezii si-au luat masuri de precautie ca anumite consumabile sa fie schimbate suficient de des incat sa nu pericliteze in vreun fel functionarea).
    Salut,

    Eu am facut primul schimb de ulei la 8722 KM (27.12.2017), cf. computer bord. Tot atunci s-a schimbat si filtrul de ulei + filtru de polen.
    Apoi la 16972 KM (20.07.2018) am facut revizie completa: Ulei+filtru, filtru aer, filtru polen.

    Din statisticile mele, la fiecare 30-35 km parcursi in Bucuresti se consuma 100 KM din Oil Life. Daca am ghinionul sa prind trafic infernal, atunci se duce si mai mult.
    La drum in afara localitatilor, conteaza cat de sportiv circuli. Am observat ca orice suprasolicitare (blana cum spun unii) scade consistent oil life.
    Atat eu, cat si sotia, conducem destul de linistit, insa cel putin 20 KM zilnic in Bucuresti (Giulesti-Grivitei-Pasaj Victoriei-Stefan Cel Mare-Obor).

    Sunt curios cum ai reusit sa atingi 11 mii de KM pana la primul schimb de ulei.
    Multam!

    Comment


    • Originally posted by SebaV View Post
      Salut,
      Sunt curios cum ai reusit sa atingi 11 mii de KM pana la primul schimb de ulei.
      Multam!
      Cred ca "secretul" a constat in ultimii 3500km facuti in Grecia (la care contorul a scazut peste 4000, poate 4500), altfel probabil nu ajungeam la 10000 cu uleiul.
      Chiar daca merg prin Bucuresti cu masina, evit sa merg cu ea la birou marea majoritate a timpului, ar inseamna sa fac traseul Titan-Pipera-Titan (20km) in conditiile infernale de trafic.
      Din 11000km am facut in afara orasului cam 6000, dar in afara nu merg in nici un caz normal (nu blana, dar nici 90km/h in a 6-a la consum), dovada ca media consumului pe sosele nationale este peste 7%.

      Comment


      • Bun,

        Intre timp mi-am cumparat o trotineta electrica pentru deplasari prin Bucuresti pentru ca se apropie startul de "full sezon" dupa 10 septembrie si jur ca mi-e sila sa stau in trafic cu 5km/h si mai nou sa ajung transpirat la birou din metrou. In felul asta se va micsora mersul trist in regim urban si sper sa ma bucur mai mult de masina in afara orasului.

        In alta ordine de idei, trebuie sa constat ca trend general ca hatchback-urile raporteaza mult mai multe probleme (minore de cele mai multe ori) decat sedanurile. Sunt si mult mai multe ca numar, dar asta nu scuza faptul ca la nivel de calitatea finisajelor si mici bug-uri pare sa fie o diferenta intre variantele de Civic. Desi as fi crezut ca fabrica din Anglia are un Quality Check mai bun, pare ca nu e asa.
        In plus e ciudat ca se descopera probleme de calitatea finisajelor dupa ce se cumpara masina. Mi-ar placea sa cred ca fie nu iti pasa de finisaje si nu le-ai acordat atentie cand te-ai suit in masina ca sa o cumperi, fie esti "control freak" si petreci ceva timp studiind fiecare detaliu al masinii inainte sa o cumperi si alegi sa traiesti cu ce gasesti sau iti iei alta masina.
        Sa fie sindromul cumparatorului neavizat, sau al cumparatorului care gaseste imperfectiuni si in ultimul Nissan GT-R?
        Slava domnului ca nu existau comentariile astea cand am intrat pe forum sa vad ce zice lumea de masina inainte sa o cumpar, m-as fi gandit de doua ori inainte de achizitie si jur ca as fi gresit.

        P.S. The car works fine, I was just trolling...


        Comment


        • Originally posted by teo_paul View Post
          trebuie sa constat ca trend general ca hatchback-urile raporteaza mult mai multe probleme (minore de cele mai multe ori) decat sedanurile. Sunt si mult mai multe ca numar, dar asta nu scuza faptul ca la nivel de calitatea finisajelor si mici bug-uri pare sa fie o diferenta intre variantele de Civic. Desi as fi crezut ca fabrica din Anglia are un Quality Check mai bun, pare ca nu e asa.
          Asa a fost si la gen. 8.

          Comment


          • teo_paul
            Member
            teo_paul Sunt unii care sunt mai nemulțumiți de mașină decat proprietarii

            Comment


            • teo_paul
              Member
              teo_paul Foarte buna trotineta electrica in perioadele foarte aglomerate din Bucuresti.
              Eu am una de un an si am facut aproximativ 1400 km prin Bucuresti. Merita din plin, bineinteles cand nu ploua
              Honda Civic Sedan '08 ES A/T

              Comment


              • asta pana cand nu va fi reglementat mai drastic domeniul
                lucru care se va intampla rapid
                am un amic in care a intrat cineva cu trotineta electrica pe sosea si i-a facut daune de cateva mii de eur
                noroc ca avea casco
                "Ethics. That's always so inconvenient."
                Cal Lightman

                Comment


                • Genul asta de accidente se pot intampla si cu bicicleta de exemplu.
                  Imprudenti gasesti pe toate drumurile indiferent de mijlocul de locomotie.
                  In momentul in care va fi reglementat mai drastic domeniul ne vom adapta noilor reguli, e foarte simplu.
                  Insa din punctul meu de vedere locul trotinetei electrice nu e pe sosea, ci pe pista de biciclete.
                  Din pacate in Bucuresti sunt atat de putine piste incat esti nevoit sa mergi prudent pe trotuare.
                  Sub nicio forma nu sunt de acord cu mersul pe sosea cu trotineta electrica, fiind extrem de periculos pentru toti participantii la trafic.
                  Eu cel putin merg foarte rar pe strada si doar pe stradute laturalnice libere.
                  Honda Civic Sedan '08 ES A/T

                  Comment


                  • Sa ii lase si pe strada. Dar sa plateasca RCA, ca orice mijloc de locomotie cu motor....
                    Un RCA ceva mai ieftin probabil, nu produc pagube foarte mari si nici nu stau in trafic 12 luni /an
                    Eu i-as obliga si pe biciclisti sa plateasca RCA atat timp cat folosesc partea carosabila.
                    Last edited by Kawa; 11-09-18, 13:53.
                    Accord 2.2cdti - 2007

                    Comment


                    • Corect
                      F_BON , trotineta electrica este acceptata pe pistele de biciclete (ca si mopedele sub 50cmc), nu pe carosabil, iar acolo unde nu exista piste are sens sa mergi pe trotuar (desi legislatia te lasa si pe carosabil).
                      Reglementarea unor astfel de mijloace de transport (sau recreere, nu stiu cum sunt clasificate) exista deja, pana la 25km/h sunt doar niste trotinete, peste 25km/h sunt mopede, trebuie inmatriculate si trebuie sa ai permis A1 (majoritatea producatorilor limiteaza viteza maxima la 25)
                      Lumea se leaga de viteza cu care mergi pe ele, dar eu in trafic am prins copii care mergeau cu o trotineta clasica si aveau aceeasi viteza de 20-25km/h ca mine (pe distante scurte, evident).
                      Deocamdata in oras este o alternativa la trafic si metrou, dar nu se aplica oricum si oriunde. Nu intamplator din cei 13km pana la birou vreo 10 sunt prin parcuri, pe trotuare late si strazi laturalnice pe care nu prea circula masini. Daca era sa merg pe bulevarde sau carosabil aglomerat abandonam ideea.
                      Si ca sa pastram topicul auto cat de cat, pot sa spun ca o trotineta electrica e-twow intra perfect in portbagaj (adica in 10% din portbagaj), o poti lua cu tine in vacante si de ce nu, daca ajungi printr-un oras micut turistic, scoti trotineta si dai o tura.

                      P.S. Treaba cu RCA exista in vreo tara din UE pentru biciclete? sau e doar "wishful thinking"?

                      Comment


                      • Aceeasi marca de trotineta am si eu si sotia mea. Pot spune ca in portbagajul de la Civic sedan 8 intra fara probleme doua trotinete , plus bagaje pentru doua persoane.
                        Le-am folosit si in vacante in afara tarii.
                        Honda Civic Sedan '08 ES A/T

                        Comment


                        • Și-a luat cineva roata de rezerva pt civic sedan 2017+? De unde și cāt ați dat?

                          Comment


                          • Nu stiu sa fie roata speciala pentru Sedan, eu mi-am pus asta la Hatchbackul meu:
                            Originally posted by DarthMaul40 View Post
                            Am comandat-o de la dealer si a fost cam 200 EUR cu tot cu montaj.

                            Comment


                            • Originally posted by Burgundy View Post
                              Și-a luat cineva roata de rezerva pt civic sedan 2017+? De unde și cāt ați dat?
                              Salut,

                              Mi-am luat eu din UK, in Decembrie, 215,7 Lire cu tot cu transport
                              https://www.coxmotorparts.co.uk/hond...-2017-onwards/

                              Comment


                              • A venit si cu spuma aia care aduce podeaua portbagajului la nivel?

                                Comment

                                Working...
                                X