TEO_PAUL: '17 Honda Civic Sedan 1.5T M/T Elegance Polished Metal

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Sau piciorul e mai greu

    Comment


    • #32
      Au sosit si jantele de rezerva (care de fapt vor deveni primadone la anul).
      Am vrut sa renunt la sistemul cu un singur set de jante, pastrat cauciucuri la depozitul de anvelope, luat primavara/toamna, scos/pus pe aceleasi jante, reechilibrat, etc. Mi se pare foarte mult timp pierdut si la sfarsitul ciclului de viata al masinii, ajung tot acolo cu banii.
      Asa ca am inceput prin a cere la ASKO parametrii jantelor, nu de alta dar avand cauciucurile de vara si de iarna identice, imi trebuiau jante identice. Nici in ziua de azi nu am primit detaliile, serviciile de post-vanzare stau cam prost la faza asta, noroc cu site-urile de profil care spun clar ce si cum. Combinat cu certificatul de conformitate al masinii care mai da si el niste detalii, au rezultat urmatorii parametrii:
      -pt anvelopele originale 215/50/17
      -7Jx17
      -PCD=114.3 (5x114.3)
      -ET=45
      -mai este diametrul gaurii centrale pe care n-am masurat-o si nu prea e relevanta
      Acum, cauciucurile de mai sus se pot pune si pe jante 7.5Jx17, si eventual daca vrei sa te joci putin cu ET-ul (dar cu verificare), cred ca poti sa ai intre 40 si 48. Eu am testat la service una din jantele luate cu parametrii originali si ramaneau cam 2 degete spatiu intre janta si etrier, iar alte piese nu pareau sa fie in apropiere.
      Experienta cu dealerii de jante e cu suisuri si coborasuri. Dintre zecile de site-uri verificate. primul convingator a fost ejante.ro, care desi are mii de jante, nu m-a convins la design si pret cu oferta. Vroiam totusi sa dau in jur de 500 lei/buc, iar pe site-ul asta singurele care mi-au placut au fost MAK Wolf dar erau pe la 700 lei.
      A urmat ********.ro, care pt Honda Civic model 2017 iti arata vreo 80 de jante. Mentionez site-ul asta pt ca aici am gasit mai multe variante sa imi placa. Cand sun acolo, imi spune tipul de acolo ca are pe stoc fix doua modele (evident, nu pe cea aleasa de mine) si ca pana in ianuarie nu mai aduc nimic.
      Am revenit pe emag (de unde plecasem initial de fapt) sa caut 7.5J, pt ca 7 nu gasisem sa imi placa, si surpriza, dupa o saptamana de cautari, janta initiala pe care mi-o doream aparuse pe emag, vanduta de "Boissigny" care in realitate este siteul jantealuminiu.ro. Pt ca pe emag era stocul limitat, am sunat la dealer ca sa cer detalii, au fost super de treaba, au verificat cu mine (de 2 ori, inclusiv dupa comanda) compatibilitatea dintre masina si jante si mi-au cerut sa fac totusi comanda pe emag (banuiesc ca pentru ranking-ul lor de acolo). In ziua urmatoare la pranz primeam jantele prin curier (adica ieri), iar seara le si montam la Autosoft.
      Jantele sunt MSW 19 7x17, 5x114.3 ET45 (adica fix ca originalul Honda la parametri) si sper sa arate bine la primavara pe masina. Nu i-am pus pe cei de la service sa mi le monteze doar ca sa vad cum arata, n-avea sens. Cred ca gri-ul inchis al masinii impreuna cu cromul omniprezent la sedan cereau niste jante argintii, desi mi se scurgeau ochii dupa unele negre (MSW 19 exista si pe negru mat). Daca aveam hatch-ul, jantele erau negre indiscutabil, asa raman la argintii. Plus ca vreau o schimbare usoara de look de la vara la iarna (daca masina nu pot s-o schimb cu sezonul).
      http://www.jantealuminiu.ro/19-Full-...6.htm#foto-tab
      Click image for larger version

Name:	jante MSW19 Honda 01.jpg
Views:	1
Size:	53.6 KB
ID:	725974Click image for larger version

Name:	jante MSW19 Honda 02.jpg
Views:	1
Size:	71.6 KB
ID:	725975

      Comment


      • #33
        Chiar arata fain,bravo,sa le stapanesti sanatos impreuna cu masina,bine-nteles.

        Comment


        • #34
          Sa zici cum se comporta jantele astea MSW dupa cateva luni. Eu am acceasi marca, dar alt model, iar impresia pe care mi-au lasat-o e ca se cam descentreaza. Cei de la vulcanizarea unde le-am reechilibrat mi-au zis ca trebuia sa montez cauciucurile noi pe jante, sa merg cu ele cativa km pana se asezau bine, si numai dupa aia sa le dau jos si echilibrez. Funny thing...nu a trebuit sa fac asta cu Enzo-urile second pe care le-am luat de la o spalatorie auto... si care nu vibreaza deloc la 200

          Comment


          • #35
            Arata foarte bine. Sa le "porti" cu placere .

            Eu ma gandesc sa trec de la 17 la 16 pentru a beneficia de talon de 55 in loc de 50 (usureaza efortul suspensiei si protejeaza de gropi).
            Sistemul de jante seprate vara/iarna l-am avut la vechea masina, numai ca in cazul meu oricum a trebuit sa reechilibrez de fiecare data rotile inainte de montaj (depozitare, rulajul sezonului precedent etc.). Cand am adunat toate costurile depozitare + reechilibrare + montaj demontaj de roti (recunosc ca nu ma bag la operatiuni de genul in parcare) am iesit cam la acelasi pret cu a janta/dejanta anvelopele pe un singur set de jante. Nu zic, poate am gestionat eu prost cheltuielile.

            Deasemenea, m-am apucat sa caut roata de rezerva. Ma simt mai confortabil stiind ca o am in portbagaj.

            Comment


            • #36
              Originally posted by GeKados View Post
              Arata foarte bine. Sa le "porti" cu placere .

              Eu ma gandesc sa trec de la 17 la 16 pentru a beneficia de talon de 55 in loc de 50 (usureaza efortul suspensiei si protejeaza de gropi).
              Sistemul de jante seprate vara/iarna l-am avut la vechea masina, numai ca in cazul meu oricum a trebuit sa reechilibrez de fiecare data rotile inainte de montaj (depozitare, rulajul sezonului precedent etc.). Cand am adunat toate costurile depozitare + reechilibrare + montaj demontaj de roti (recunosc ca nu ma bag la operatiuni de genul in parcare) am iesit cam la acelasi pret cu a janta/dejanta anvelopele pe un singur set de jante. Nu zic, poate am gestionat eu prost cheltuielile.

              Deasemenea, m-am apucat sa caut roata de rezerva. Ma simt mai confortabil stiind ca o am in portbagaj.
              Eu le-am echilibrat o singura data pe cele de iarna (second), acum 4 ani de zile si sunt impecabile si acum. Iar cele noi de vara pana acum au fost echilibrate de doua ori, in doi ani de zile. Eu platesc 25 ron pentru montat/demontat, si 40 ron pentru cazarea unui set la vulcanizare.

              Comment


              • #37
                Originally posted by GeKados View Post
                Arata foarte bine. Sa le "porti" cu placere .

                Eu ma gandesc sa trec de la 17 la 16 pentru a beneficia de talon de 55 in loc de 50 (usureaza efortul suspensiei si protejeaza de gropi).
                Sistemul de jante seprate vara/iarna l-am avut la vechea masina, numai ca in cazul meu oricum a trebuit sa reechilibrez de fiecare data rotile inainte de montaj (depozitare, rulajul sezonului precedent etc.). Cand am adunat toate costurile depozitare + reechilibrare + montaj demontaj de roti (recunosc ca nu ma bag la operatiuni de genul in parcare) am iesit cam la acelasi pret cu a janta/dejanta anvelopele pe un singur set de jante. Nu zic, poate am gestionat eu prost cheltuielile.

                Deasemenea, m-am apucat sa caut roata de rezerva. Ma simt mai confortabil stiind ca o am in portbagaj.
                Chestia cu roata de rezerva ma roade si pe mine si m-a ros intotdeauna, dar e strict psihologic. Nici la Mitsubishi nu aveam roata de rezerva normala, aveam o roata din aia ingusta absolut inutilizabila in conditii grele de traseu. La Honda macar am chitul ala de pana care e mai usor de utilizat decat orice altceva.
                Privind rational, am facut fix 3 pene in ultimii 10 ani, tot timpul aproape de civilizatie. Daca am iesit cu bine din toate coclaurile inimaginabile in care am intrat si prin care nu o sa mai intru cu garda joasa de la Honda, e clar ca nu am nevoie de roata de rezerva...cam cum nu am de fapt nevoie nici de farurile de ceata...wtf, le-am aprins o data la cativa ani, se justifica sutele de euro pe care unii producatori le cer pt ele? nu cred.

                Comment


                • #38
                  Revin cu poze ale cotierei si manerelor imbracate in piele post-vanzare de cei de la ASKO.
                  Cotiera cel putin e un castig clar fata de varianta stock. Probabil si manerele vor rezista mai bine in timp.
                  Click image for larger version

Name:	cotiera_piele_honda.jpg
Views:	1
Size:	50.8 KB
ID:	725983

                  Comment


                  • #39
                    Arata f f bine. Ma gandeam si eu sa fac modificarea asta pentru ca materialul textil e oribil si capteaza praful mai ceva decat un aspirator.

                    Comment


                    • #40
                      Arata foarte bine.La usi a facut pentru toate 4,nu-i asa?Pretul cat a fost?

                      Comment


                      • #41
                        Cotiera a iesit foarte bine. La manere parca ceva nu imi place...poate absenta cusaturilor, sau unghiul pozei nu e cel mai fericit. Cotiera in schimb....un mare plus.

                        Comment


                        • #42
                          Cotiera arata impecabil, chiar mai bine decat imi imaginam, probabil cusaturile ii dau un look original (parca in masina de drive-test in care am vazut-o prima oara nu erau cusaturi pe cotiera).
                          La manere insa, e clar ca nu se putea face mai mult after market, imi imaginez ca pielea cu care au fost imbracate are o anumita grosime, neprevazuta din fabrica, ce le face sa iasa in afara fata de suportul de plastic cu care se continua (in stanga in poza).
                          Probabil ca suportul de dedesubt trebuia sa fie mai subtire pentru ca impreuna cu pielea sa se alinieze frumos cu restul manerului. Dar asta e, utilitatea primeaza in cazul asta. Sincer sa fiu, din pozitia de la volan si cu interiorul atat de inchis la culoare, jur ca prima oara cand m-am uitat la manerul de usa de cand am luat masina a fost acum cand am facut poza asta.
                          Pretul a fost 300 euro (cu tot cu tva), eu l-am inclus in factura masinii si cand am ridicat masina de la dealer erau deja instalate pe masina.

                          Comment


                          • #43
                            Am vazut ca au aparut pe ebay huse ptr cotiera si pentru maner.
                            ....

                            Comment


                            • #44
                              Dupa propria-mi experienta cu imbracatul cotierelor si fetelor de usi de pe Civicul gen.8, recomand studierea ebay-ului si a site-uilor americane inainte de a purcede la treaba.

                              Comment


                              • #45
                                Cat a fost imbracatul cotierei si manerelor? Manopera si materiale. Si de unde ai luat materialele? Ma bate si le mine gandul sa fac asta.

                                Multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X