TEO_PAUL: '17 Honda Civic Sedan 1.5T M/T Elegance Polished Metal

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    A propos, superba masina! Felicitari!

    Comment


    • #62
      Am facut azi verificarea de 1000km (la 1500km), a durat vreo 5 minute, poate 10 cu indulgenta, n-am nici cea mai vaga idee ce au verificat, pentru ca pana m-am prins eu ca au bagat masina in service deja o dadeau jos de pe rampa.
      In alta ordine de idei, ma bucura sa vad ca Honda a reactionat pozitiv la testul EuroNCAP pentru Civic 2017 si a modificat ceva la airbagurile spate, astfel incat la retestare a luat 5*.
      Acum urmeaza sa ma prind daca masina mea e produsa dupa 25 septembrie sau nu (data cand probabil a iesit prima masina cu noile airbaguri).
      EuroNCAP zice ca se aplica pentru "all Civics built after 25th Sept 2017, from SHHFK6**0HU014114 and SHHFK7**0HU011421".

      https://www.euroncap.com/en/results/honda/civic/29192

      Comment


      • #63
        Numai ca al tau e sedan si e fabricat in Turcia, pe cand ala testat e 5D si e fabricat in UK. VIN-ul tau incepe cu NLA.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #64
          Originally posted by Delphi View Post
          Numai ca al tau e sedan si e fabricat in Turcia, pe cand ala testat e 5D si e fabricat in UK. VIN-ul tau incepe cu NLA.
          Testul era clar ca e facut pe hatch, dar sunt convins ca atat rezultatele cat si problemele sunt identice pe Sedan. E imposibil ca Honda sa faca 2 configuratii de securitate diferite, nu ar fi eficient dpdv costuri.

          Comment


          • #65
            Da, masinile sunt identice, ceea ce spuneam e ca s-ar putea sa nu upgradeze simultan airbagurile si la fabrica din UK si la cea din TR.

            In alta ordine de idei, cum ti se par farurile?
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #66
              Originally posted by Delphi View Post
              Da, masinile sunt identice, ceea ce spuneam e ca s-ar putea sa nu upgradeze simultan airbagurile si la fabrica din UK si la cea din TR.

              In alta ordine de idei, cum ti se par farurile?
              Farurile sunt oribile (adica lumineaza, dar la fel lumina si Matiz-ul pe vremuri), iar stergatoare mai proaste decat astea nu sunt nici la baietii aia de vând la semafor in Vitan. Azi am uitat sa ma plang de stergatoare, dar cu prima ocazie prin Vitan le schimb. Inca de cand am ridicat masina de la dealer si am plecat pe ploaie mi-am dat seama ca cel putin cel din stanga nu sterge bine. O fi fost vreun rebut.
              Mergand mult prin oras in perioada asta, nu am motive sa ma plang de faruri prea tare, pentru ca sunt soselele luminate, dar cu siguranta o sa incerc un upgrade la becuri LED daca se poate, cu prima ocazie. Nu am avut timp sa iau la puricat forumurile sa vad daca a facut cineva miscarea asta. Cei de la service au zic ca daca reusesc sa pun un bec LED in spatele lupei de la far, garantia e intacta. Acum sa vedem ce presupune asta.
              Inca dinainte de a lua masina am gasit pe un site un test al luminii farurilor la diverse masini, iar LED-urile de la Civic erau incadrate la categoria "adecvat", halogenele insa erau mult sub standard. Am incercat eu sa obtin un pret bun la varianta Executive mai ales pentru LED-uri, dar n-a fost sa fie, acum va trebui sa le corectez in vreun fel sau altul after market.

              Comment


              • #67
                Da, ar fi extraordinar daca ar reusi sa faca smecheria cu LED-urile.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #68
                  Un citat din www.civicx.com:

                  "Some facts...

                  http://www.iihs.org/iihs/ratings/veh...c-4-door-sedan

                  1. Both the halogen and LED headlights on the Civic received the lowest IIHS rating of "poor".

                  2. The LED headlights provide slightly better illumination, but produce excessive glare. Overall illumination still falls short of optimal.

                  3. Aftermarket bulbs and/or assemblies can provide more illumination (or less). They can also provide less glare (or more).

                  4. There is no such thing as an aftermarket headlight assembly or alternate light source that is legal for on-road use.

                  BONUS: Ever notice motorhomes with headlight designs that look "out of place" or identical to headlights from passenger cars? It takes a lot of engineering resources and money to design headlights. Many motorhome manufacturers utilize existing headlight designs to save money and reduce liability".
                  vtin
                  Senior Member
                  Last edited by vtin; 13-12-17, 17:03.

                  Comment


                  • #69
                    Asa! Asta era site-ul unde văzusem si eu testele. Pe linie dreapta, LED-urile bat fix dublu pe contrasens (200ft vs 100ft). Într-adevăr, îmbunătățirea nu e substanțială decât pe fază scurtă si in linie dreaptă.

                    Comment


                    • #70
                      O varianta buna cred ca ar fi sa schimbi becurile de far tot cu halogen, insa cu Osram sau Philips care sa ofere o lumina mai alba si mai puternica, insa legala si fara a afecta pe ceilalti participanti la trafic.
                      De acceasi problema cu lumina slaba a becurilor de far OEM a suferit si Civic gen. 8 si schimbarea becurilor cu Osram Cool Blue la mine a schimbat lucrurile in bine foarte mult.
                      Honda Civic Sedan '08 ES A/T

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by F_BON View Post
                        O varianta buna cred ca ar fi sa schimbi becurile de far tot cu halogen, insa cu Osram sau Philips care sa ofere o lumina mai alba si mai puternica, insa legala si fara a afecta pe ceilalti participanti la trafic.
                        De acceasi problema cu lumina slaba a becurilor de far OEM a suferit si Civic gen. 8 si schimbarea becurilor cu Osram Cool Blue la mine a schimbat lucrurile in bine foarte mult.
                        F_BON cam cat tin ? Ma bate gandul sa le schimb si eu ( gen9 ) dar parca nu as umbla anual in service ...

                        Comment


                        • #72
                          Eu merg cu faza de intalnire aprinsa si ziua, indiferent de drum, si in conditiile astea de folosinta continua la mine tin aprox. 20 mii km. Din punctul meu de vedere se ard foarte repede, insa diferenta e foarte mare, ofera o vizibilitate net superioara becurilor standard.
                          Honda Civic Sedan '08 ES A/T

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by F_BON View Post
                            O varianta buna cred ca ar fi sa schimbi becurile de far tot cu halogen, insa cu Osram sau Philips care sa ofere o lumina mai alba si mai puternica, insa legala si fara a afecta pe ceilalti participanti la trafic.
                            De acceasi problema cu lumina slaba a becurilor de far OEM a suferit si Civic gen. 8 si schimbarea becurilor cu Osram Cool Blue la mine a schimbat lucrurile in bine foarte mult.
                            Osram Coolblue e lumanare.Sa ne spui si noua cum vezi cu ele pe ceata,ninsoare si pe ploaie.
                            Daca vrei lumina calumea si legale,exista Osram NightBreaker Laser sau Philips RacingVision 150%
                            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                            Comment


                            • #74
                              Dupa cateva zile de cercetare pe net, constat ca e doar o chestiune de timp si bani sa schimbi becurile halogen stock cu unele LED, altfel schimbarea propriu zisa e super usoara.
                              Din cauza prea multor oferte (si tzepe) de pe piata insa, apar cateva probleme cu tipul de bec LED cumparat:
                              - parametrii producatorului sunt supraevaluati cateodata - pentru anumite tipuri de LED am gasit review-uri si masuratori care aratau 20-30% mai putina lumina (si putere W) in realitate fata de ce spune hartia. asta inseamna ca tu esti fericit ca iei un bec H11 55W 8000lm si el de fapt scoate 35W si 4500 lm. Rezultatul? declaratii ca led-urile sunt proaste, etc.
                              - ce parametrii vreau eu? (ore de functionare, waterproof, tip de dioda LED folosit, materialul folosit pt ventilator, zgomotul ventilatorului, etc) - cam multe chestii pentru cineva care vrea sa schimbe un bec. Concluzia mea, intregul ansamblu LED trebuie sa fie neaparat waterproof, corp bec/ventilator din aluminiu, cu dimensiuni date clar de producator (ca sa iti dai seama daca se potriveste sau nu la tine), cu ~50000 ore de folosinta in specificatii (ca sa poti sa imparti la 10 si sa iti dea o uzura reala decenta) si daca se poate construit cu dioda LED Cree
                              - light beam - aici se pierd pe drum majoritatea producatorilor - pur si simplu nu orice bec LED se potriveste in orice far de masina si sa mai dea si o raza de lumina uniforma cu linia de cut-off precisa. sunt pagini de web cu review-uri unde din Top 10 LED-uri pe piata, unul singur asigura raza de lumina uniforma si cutoff precis. Exista cateva tipuri de becuri LED care se pot ajusta (banuiesc ca se pot roti in far) pentru a obtine o raza de lumina cat mai uniforma.
                              Nu m-am prins inca daca becul trebuie sa aiba diode LED pe ambele parti (pt a lumina 360 grade) sau doar pe o parte, am gasit review-uri (inclusiv la Honda) care foloseau ambele combinatii, dar nimeni nu zice de ce.

                              Nu mai trec aici toate "top-urile" gasite pe net, in opinia mea, unicul LED care e decent in toate capitolele de mai sus este
                              SNGL Super Bright LED Headlight Conversion Kit
                              https://www.amazon.com/SNGL-Super-Br...ct_top?ie=UTF8

                              In review-urile de pe Amazon la becul de mai sus sunt multi posesori de Honda 2016-2017 care l-au folosit, unii chiar pun poze cu before-after si totul pare promitator.
                              Mai caut insa si alte review-uri sa vedem daca iese vreo treaba nasoala la suprafata.

                              Comment


                              • #75
                                @corsaru - folosesc Orsam Cool Blue de multi ani, pe mai multe masini astfel incat am prins si ceata, ninsoare si ploaie. Indiferent de conditiile meteo becurile astea au fost excelente comparativ cu cele OEM de pe Civic gen. 8.
                                Nu contest faptul ca sunt si alte becuri halogen mai bune decat Cool Blue, insa astea au raportul calitate pret cel mai bun din punctul meu de vedere, plus o durata de viata destul de ok.
                                Honda Civic Sedan '08 ES A/T

                                Comment

                                Working...
                                X