TEO_PAUL: '17 Honda Civic Sedan 1.5T M/T Elegance Polished Metal

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TEO_PAUL: '17 Honda Civic Sedan 1.5T M/T Elegance Polished Metal

    De ieri am adaugat la colectia de Honde din Bucuresti un sedan Polished Metal cu cutie manuala.
    Eram de la inceputul anului in cautarea unei noi masini, dupa 10 ani de Mitsubishi Lancer si gandul era exclusiv la japoneze. Recunosc sincer (nevasta, nu citesti asta) ca vazand noul Civic am stiut ca ma uit degeaba si la altceva, ca alegerea era deja facuta. Cateva evenimente s-au cuplat in acest noiembrie si cumulate cu oferta Asko de la SAB au rezultat in gasirea fix a modelului si culorii pe care le doream. Cum oferta de la SAB a fost limitata, ma bucur acum ca nu m-am intersectat cu Ciprian pe care l-am cunoscut ieri la showroom si care astepta predarea modelului argintiu, si ca amandoi am reusit sa gasim disponibile si sa alegem culorile pe care ni le doream.
    Desi am cochetat si cu hatchback-ul pt o scurta perioada de timp, cutia CVT nu a fost nici o secunda o optiune viabila (si dupa test drive-ul de la SAB mi s-au confirmat asteptarile), iar sedan-ul a iesit castigator prin prisma design-ului putin mai conservator fata de hatch dar totusi agresiv (pt mine) si spatiului interior.
    Am uitat de motor. Pe Mitsubishi (o sa mentionez masina asta de multe ori, pt ca a fost senzationala - aleasa la vremea ei in detrimentul Civicului 2007) aveam dieselul 2.0 (VAG) care avea undeva la 160CP si ceva sub 140CP era exclus pe noua masina. Cum diesel-ul si-a cam trait viata pe planeta asta (pt mine cel putin) aveam in minte clar o benzina turbo. Performantele noului 1.5T m-au impresionat in review-uri si recunosc ca singurul competitor ar fi fost 1.8 TSI DSG din grupul VW (pe care am avut ocazia sa il conduc in grupul de prieteni). Cum insa mintea era la gheise, 1.5T benzina a ramas.
    Desi am vrut modelul Executive din 2 motive, LED si piele, nu se putea decat cu perioada de asteptare mare si din cauza ofertei SAB diferenta ar fi fost de vreo 3500 euro, prea mult pentru optiunile astea. Pielea nu as fi vrut-o decat ca inlocuitor pt panza de pe Elegance care la prima vedere mi s-a parut oribila, cel putin cand am vazut-o pe cotiera si usi parea un "deal breaker". Solutia salvatoare a venit absolut intamplator, cand facand test-drive-ul la SAB cu modelul sedan CVT Elegance am observat ca in acea masina cotiera era de piele. Alexandru Vladau de la Asko, caruia ii multumesc pe aceasta cale pentru tot ajutorul oferit de la prima intrebare si pana la predarea masinii, mi-a spus ca ASKO poate imbraca optional (300E) cotiera si manerele de la usi in piele, si in acel moment nu mai aveam nimic de zis. Cotiera cu piele arata absolut perfect, se asorteaza cu volanul, si pare ca va rezista uzurii mult mai bine decat panza cel putin ciudata venita standard.
    Masina a venit cu cauciucurile de iarna Nokian (erau inclusive in oferta de la SAB) sau cele de vara in portbagaj. Intentionez sa le pun pe cele de vara direct pe un al doilea set de jante si sa le arunc prin debara pana la primavara.
    Inchei povestea si asa lunga cu impresii dupa primul drum. Am luat masina pe intuneric si ploaie de la ASKO, conditii care impreuna cu ora 18:00 pe centura Bucurestiului au facut sa merg incet si trist 25km pana acasa bara la bara in 1h30. Consum undeva la 16 pe bord (avea consum 53% cand am luat-o si 6km la bord). Mai tarziu aseara am mai traversat orasul de 2 ori pt alti 25 de km cu 8.6% consum de data asta, asa ca lucrurile reintra in normal.
    Lucrez in zona Aurel Vlaicu si stau in Titan, deci 10km de rahat in fiecare zi daca merg cu masina, ma astept la consum peste 10, dar nu mult, iar in afara orasului probabil un 7%, dar voi avea confirmarea maine, cand am 600km de facut.
    Intentionez sa postez destul de des pe aici, nu de alta, dar e cam liniste, iar informatiile circula greu (chiar daca sunt evidente, sunt evidente doar pt cei care le stiu).
    Attached Files
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 18-11-17, 12:56.

  • #2
    Superba! S-o porti cu placere!
    Astept cu nerăbdare posturile tale despre masinuta!

    Comment


    • #3
      Da,foarte faina,sa va poarte in siguranta!Si eu astept postarile tale in ce priveste masina,fiindca intr-adevar e cam liniste in privinta modelului asta nou de Civic.

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere multi km. fara probleme!

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de ea. Mai bine fara LED... la o tamponare usoara te duce cateva mii de euro in gropapa
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Pai si nu are CASCO?Nu zic ca-i mai bine fara LED la cat de bine bat astea.Insa diferenta era foarte mare si nu meritau.

            Comment


            • #7
              Salut! Foarte frumoasa masina, sa o conduci cu sanatate la fel si-a luat un prieten in urma cu doua saptamani, multumesc pentru pontul legat de imbracarea cotierii in piele.

              De ce nu ti-a placut cutia CVT? Ai avut ocazia sa conduci si 1.0t, de comparatie?

              Comment


              • #8
                Să te bucuri de ea!
                '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                Comment


                • #9
                  Originally posted by dantt View Post
                  Pai si nu are CASCO?Nu zic ca-i mai bine fara LED la cat de bine bat astea.Insa diferenta era foarte mare si nu meritau.

                  CASCO rulz! Parerea mea este ca nu iti poti lua masina noua fara CASCO, daca la una 2nd hand probabil nu merita, la cele noi e aberant sa faci orice reparatie pe cheltuiala ta. Insa e doar parerea mea.

                  Legat de CVT, am condus la test drive sedanul cu CVT, pentru mine nu reactioneaza suficient de rapid pe distante scurte. Poate ca e super comoda de mers in oras in aglomeratie cu 3km/h, poate ca la drum lung si depasiri pe distante mari se comporta bine, poate ca la o liniuta 0-100 bate cutia manuala tinand turatia si cuplul la maxim, insa acolo unde ma doare pe mine e lenta sau poate impredictibila si anume la manevre ce se petrec in 2-3 secunde la viteze mici in oras.
                  Probabil ca ma gandesc la acele manevre cand retrogradezi brusc la manuala si faci o depasire scurta, totul dureaza 2-3 secunde. La CVT pregatirea e mai lunga, trebuie sa plece tot timpul de la turatii mici si asta inseamna ca pierde ceva timp pana ajunge in plaja de cuplu cu reactii rapide. Acum sunt carcotas, o compar cu DSG-ul care te baga in scaun din prima secunda in modul sport.
                  Conducatorii de CVT de ani de zile cred ca pot descrie mai bine comportamentul si punctele tari ale cutiei, eu probabil plec de la niste idei preconcepute. Ce e drept, imi place sa stiu exact ce face masina in orice secunda, si chiar daca nu sunt vreun Sebastien Loeb, nu conduc ca o baba, iar cutia manuala e genul ala de copilot care nu te tradeaza niciodata.

                  Comment


                  • #10
                    Trei chestii interesante:

                    1) Se vehicula pe aici ideea ca primii 1000 de km sunt un fel de calatorie initiatica numita popular si rodaj in care ai grija de masina si nu ii arati nimic rosu pe bord. Prietenii de la Asko mi-au spus la receptia masinii ca nu e cazul, motorul e rodat si pot sa merg cum vreau eu. Mi-am propus totusi sa nu trec de 4000 ture in prima mie de km, asta probabil mai mult pentru psihicul meu.

                    2) Mergand prin ploaie si umezeala, geamurile din fata se aburesc destul de tare, insa butonul de dezaburire fata e miraculos, in cateva secunde readuce claritatea de 100%. Nu asta era descoperirea, ci faptul ca prin acelasi trafic, o data mergea sistemul start-stop, o data nu. Si tot asa doua zile pana cand m-am enervat si am pus mana pe manual. Pe la pagina 478 (sper sa imi aduc bine aminte) sunt vreo 2-3 pagini cu ce face sistemul de start-stop. La capitolul exceptii sunt o groaza de chestii, unele pe care le controlezi, altele nu (ca umiditatea din masina, temperatura exterioara, etc - ce fac ca uneori start-stop sa nu functioneze). Cu aceasta ocazie am descoperit ca sistemul start-stop se dezactiveaza daca este apasat butonul de dezaburire fata. Cum ai anulat dezaburirea, cum isi revine la viata start-stop-ul.

                    3) Camera video de marsarier devine absolut inutilizabila pe ploaie, raman picaturile de apa de ea si nu mai intelegi nimic din imaginea de pe ecran. Eu am intrebat la reprezentanta daca se poate schimba acea camera pt ca mi s-a parut ca e de rezolutie prea mica. Ei au zis ca e 800x600 si ca ar fi standard la majoritatea masinilor, dar mie mi se pare imaginea afisata pe display oribila. Cel putin la o masina de la alt producator am vazut o imagine impecabila de la camera video. O sa ma interesez ce oferte exista pe piata.
                    teo_paul
                    Member
                    Last edited by teo_paul; 18-11-17, 18:13.

                    Comment


                    • #11
                      Asta pentru ca dezaburirea automata are nevoie de compresorul de aer conditionat.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by teo_paul View Post
                        Legat de CVT, am condus la test drive sedanul cu CVT, pentru mine nu reactioneaza suficient de rapid pe distante scurte. Poate ca e super comoda de mers in oras in aglomeratie cu 3km/h, poate ca la drum lung si depasiri pe distante mari se comporta bine, poate ca la o liniuta 0-100 bate cutia manuala tinand turatia si cuplul la maxim, insa acolo unde ma doare pe mine e lenta sau poate impredictibila si anume la manevre ce se petrec in 2-3 secunde la viteze mici in oras.
                        Probabil ca ma gandesc la acele manevre cand retrogradezi brusc la manuala si faci o depasire scurta, totul dureaza 2-3 secunde. La CVT pregatirea e mai lunga, trebuie sa plece tot timpul de la turatii mici si asta inseamna ca pierde ceva timp pana ajunge in plaja de cuplu cu reactii rapide. Acum sunt carcotas, o compar cu DSG-ul care te baga in scaun din prima secunda in modul sport.
                        Conducatorii de CVT de ani de zile cred ca pot descrie mai bine comportamentul si punctele tari ale cutiei, eu probabil plec de la niste idei preconcepute. Ce e drept, imi place sa stiu exact ce face masina in orice secunda, si chiar daca nu sunt vreun Sebastien Loeb, nu conduc ca o baba, iar cutia manuala e genul ala de copilot care nu te tradeaza niciodata.

                        +1 la treaba cu CVT-ul

                        Cat despre rodaj, in general e bine sa mergi mai linistit primii 1000km cum zice si in manual.

                        La faururile cu halogeni poti sa pui ceva Osram NightBreaker sau Philips Xtreme Vision. Iti ia 5 minute sa schimbi becurile si n-ai nevoie de nicio scula. (la fel de usor schimbi si filtrul de cabina si cel de aer (pentru cel de aer ai nevoie de o tubulara))

                        Comment


                        • #13
                          Sa o folosesti cu placere si fara probleme! Multi hondari si prin Titan/Balta Alba
                          "Ciudat" ca multi din care vin de pe masini japoneze tot pe acolo raman ...
                          Ref . la camera : nu ai si senzori pe ea ? Oricum la un moment dat te obisnuiesti si asa. Eu cel putin cand nu mai vad nimic in camera de ploaie/noroi si simt nevoia bag avariile si cumva becurile alea imi mai dau un pic de vizibilitate.

                          Comment


                          • #14
                            Hmmm...s-ar putea sa te fi vazut vineri seara sub podul de la Aurel Vlaicu, daca inca ai numerele rosii.

                            Manuala are si 20Nm in plus, fata de CVT.
                            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                            Comment


                            • #15
                              Sa o conduci cu placere!

                              Comment

                              Working...
                              X