Honda Civic Sedan Hybrid vs Benzina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda Civic Sedan Hybrid vs Benzina

    Buna ziua,

    Sper sa postez corect acest Thread.
    De vreo 2 luni am luat 'microbul' Honda si m-am decis sa achizitionez o Honda Civic Sedan.
    Am nevoie de ajutor in a ma lamuri care sunt avantaje&dezavantaje Hybrid vs Benzina.
    Pe scurt, care se merita? Parerea voastra personala. Daca acest topic a fost deja acoperit, unde pot gasi informatia?

    Cat despre anunturile olx.ro la urmatoarele m-am blocat, puteti sa imi recomandati una?
    https://www.olx.ro/oferta/honda-civi...e-ID8MbK7.html
    https://www.olx.ro/oferta/vand-honda...p-ID9y0WR.html
    https://www.olx.ro/oferta/honda-civic-ID9iBiN.html

    Va multumesc pentru sfaturi,

  • #2
    Ca si avantaj clar al benzinarei ar fi dinamica deoarece vorbim de un 1.8L clasic aspirat vs un 1.4L . Cert e ca depinde foarte mult de tipul de sofer si drumurile facute . Personal as prefera clar un 140CP pe drumuri extra-urbane . Ca si consumuri extra-urbane am vazut aici pe forum cateva exemple (in special pe sedan) aproape ireale .In sensul bun evident din moment ce incep cu 4,xx L/100.
    Poate doar ca si consumuri urbane hibridul sa aiba un mic avantaj .

    Comment


    • #3
      Am cochetat si eu cu ideea unui Sedan Hybrid pentru mama. La mine decizia a fost relativa simpla ca l-a vazut live si nu i-a placut deloc designul.

      Nu vreau sa intru in discutia utilitatii sistemului hybrid, dar vreau sa iti spun ca am condus-o (de-a lungul timpului am condus si Sedan si 5D cu motorul 1.8 benzina) si mi-a placut mai mult masina hybrid. E sprintena, pare ca trage incontinuu fara sa stea turata (cutia aia CVT e faina adica) si foarte important, e extrem de lina. Probabil datorita pozitionarii motorului electric intre motorul termic si transmisie. Daca mai iei in calcul si ca arata mai cool cu jantele alea specifice + bordul albastru (parca nu e la fel la Sedan 1.8), pare foarte misto masina.

      Consumul prin oras e decent, doar ca intretinerea e costisitoare daca iei in calcul bateriile alea. Tu cum cumperi SH, trebuie sa iei asta in calcul....
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru raspuns.
        Masina o achizitionez SH. La buget (~6000 Euro) ma incadrez la un Civic VIII din 2008/2009. Cutia automata ma incanta si pe mine, dar la fel ca tine, ma gandeam la intretinere. Bateriile le-ai schimbat periodic? Sunt scumpe?

        Comment


        • #5
          Eu am si 1.8 si 1.3 hybrid iar consumul este foarte diferit in oras,diferenta fiind de aproape 3L/100km .
          Cauta prin Germania si Olanda hybride pentru ca sunt mult mai ieftine decat la noi ,chiar la jumatate de pret .
          Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
          Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
          Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
          Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

          Comment


          • #6
            @bigfoot23ro din cate am inteles, dintre benzina si hyrid, tu imi recomanzi hybrid?
            Daca la hybrid intretinerea este mai scumpa, nu anuleaza consumul mai scazut?
            Sunt la inceput si invat
            Multumesc pentru raspuns.

            Comment

            Working...
            X