JULIA ME: '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC A/T Executive, Gri Inchis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pune niste poze sa o vedem si noi. Nu ne supara sa vedem una la fel de frumoasa ca a noastra.

    Comment


    • #17
      Masina are suficiente dotari de siguranta si asistenta, incat sa fie foarte usor de condus, si in acelasi timp foarte sigura.

      Cu uleiul sigur e ceva in neregula, eu folosesc 0W20 de la Motul, si nu consuma in 10.000 km suficient incat sa fie sesizabil pe joja.

      Aici poti gasi manualul de utilizare: https://www.hondatrading.ro/my-honda...-si-navigatie/

      Comment


      • #18
        Alexme24, am sa pun si cateva poze pe care le am facut cand am luat-o, inainte sa o inmatriculez. Nu sunt profi, dar merg😉.
        KRM, eu " ingrijesc" masina la Concept Car in Militari, (pt ca fie vorba intre noi, tipul de la care am luat-o, nu a bagat 1 leu in ea, a forjat-o si atat, ce sa mai discut de intretinere la Asko, nici vorba), si ei au hotarat atunci cand am dus-o sa shimbe filtre, ulei etc, ca acesta este uleiul potrivit pentru ea. Apoi a fost aventura antigelului, pentru ca au pus G11 Albastru, care nu se gaseste nicaieri, sau aproape nicaieri....cand am mers sa caut in zeci de locuri, domnii imi spuneau razand ca nu exista G11 decat roz...si ca nu stiu eu ce caut....chiar stiam.....alta poveste. Am sa vin vineri si povestim mai mult.
        Sebybastian, cred ca ar trebui sa o intrebi pe sotie ce masina si-ar dori. Ma indoiesc ca sunt multe femei care si-ar dori o masina asa lata, cu care sincer, nu e foarte usor sa te strecori sau sa parchezi, dar mie imi plac provocarile si lucrurile atipice, sa ma diferentiez din multime😉. Vis-a-vis de ajutor si sfaturi, sunt convinsa ca voi primi destule aici. Inainte sa o cumpar, am citit si m-am ajutat mult de acest forum. Succes in a alege o masina, pe gustul sotiei si drumuri fara incidente tuturor. Va multumesc tuturor pentru urari! Have a nice day, too!
        Attached Files

        Comment


        • #19
          Iti trebuie ceva tupeu sa cumperi masina asta fiind incepatoare. Eu dupa 15 ani de condus zilnic si tot mi-au trebuit 3 luni de mers zilnic cu ea ca sa ma invat cu ea, mai ales la strunit calutii aia multi de sub capota.
          Dar na, esti de admirat.

          Comment


          • #20
            S-o stăpânești sănătoasă si fara probleme!
            Legat de putere, nu-ti face probleme legat de ce au de spus unul sau altul. Tu condu (prudent,daca esti incepatoare) linistita si bucura-te de masina. E foarte ok sa conduci o masina de 200 CP cu conditia sa te obisnuiesti cu dimensiunile si caracteristicile ei.
            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

            Comment


            • #21
              Dupa cum spunea unul la radio, la scoala de soferi te invata sa iei examenul de conducere, nu sa si conduci. Poate unii au uitat cum e sa fii incepator, mai ales daca au trecut multi ani si zeci de mii de km parcursi.

              Comment


              • #22
                Bine ai venit pe forum, si sa o stapanesti cu placere si fara evenimente neplacute! Consuma foarte mult ulei (eu am vandut-o pe-a mea in mai, 160.000 km, si in 11.000km (de la ultima revizie) nu a papat deloc ulei - si asa a fost mereu exceptand cand am pus Eneos Sustina si-a papat cam 200gr la 7-8000km).
                Legat de partea cu incepatorul, tine foarte mult (subiectiv fiind) de felul fiecaruia (pasiune, reflexe, prezenta de spirit, etc). Am intalnit persoane carora le-a trebuit cateva luni sa se obisnuiasca cu tot ce inseamna condus pe drumuri publice, insa am intalnit si persoane care si-au luat carnetul azi si in 2-3 luni cand si-au luat masina le-a trebuit 1-2 zile maxim sa o poata controla ca un sofer normal.

                Overall eu zic sa te bucuri de-o masina de-a dreptul minunata (inca mai intorc capul dupa Accord-uri) .
                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                Comment


                • #23
                  Multumesc CatalinP, am manualul. Am sa mai citesc. Am gasit aici pe Hondafan.ro, un thread care se numeste Consum ulei Accord 2.4, din care eu inteleg ca mai sunt probleme de genul asta. L-am citit atunci cand am intampinat problema uleiului . Cei care spun ca nu au completat niciodata sunt cei cu masini foarte noi, putini km 30.000 -40.000 km..habar nu am...nu ma dau desteapta, ca nu e cazul pe segmentul masini. Ideea este, ca am completat dupa concediu....mare , munte etc, am facut cam 2000 de km din care aprox 1700 au fost facuti de un domn, ca doar nu era sa conduca asta mica atat😂. Domnul a condus-o numai im modul sport si de cate ori a putut nu a lasat-o sub 180-190km/h. Nu stiu daca e relevant. Cand am intrat in Bucuresti, s-a aprins indicatorul pentru ulei. Am completat cu jum litru si de atunci nu a mai scazut deloc, cu toate ca o verific la 3 sapt-1 luna. De la completare am condus numai in Bucuresti, numai eu, in modul drive si cu viteza permisa de lege. Ramane de urmarit, cat si cum consuma.
                  Bogdan22, stiu ce spui, sunt de accord cu tine. Este parerea tuturor. Ce pot eu sa iti spun este faptul ca mi am dorit o masina mare, spatioasa, sa aiba piele interior ( am vrut bej, dar acum pot sa traiesc si cu neagra)care sa imi asigure comfort, siguranta si sa fie suficient de desteapta sa ma ajute ca si incepator, sa nu fie comuna ca si marca. Inaintea ei am vrut sa iau un Lexus IS 220d, o bijuterie de masina, cu revizii facute numai la Lexus, jante negre, o nebunie. Ma rog nu avea incalzire in scaune si inca cateva minusuri, unul fiind cutia manuala, dar as fi fost dispusa sa o iau. Nu bagam 1 leu in ea. Tipul o ingrijise cum rar iti e dat sa vezi masini care sa arate asa dupa 8 ani. Ce sa faci, ca am condus-o si nu mi-a placut deloc. Abreiajul super tare, pozitia la volan imi creea impresia ca vine bordul peste mine....a fost horror experienta! Aia da, masina de barbat. El o conducea...fabulos....eu...no comment. Dupa "test drive" 2 zile nu am putut sa calc in piciorul stang. Superba, dar nu pentru mine! Am pastrat pozele cu ea, pt ca mi-a placut foarte mult...vizual, dar atat! Cand m-am urcat in a mea...ne-am lipit si asta a fost! Nu am vrut sa mai vad nimic! Sa o stapanesti sanatos pe a ta!

                  Comment


                  • #24
                    Salutare si bine ai venit
                    Iti urez sa o conduci cat mai mult si fara probleme sau incidente. Cred ca e mai ok cum te simti tu intr-o masina decat ce iti spun altii sa alegi in functie de ce cred altii ca e mai potrivit pentru tine. Sincer nici eu nu prea pot sa imi imaginez o femeie care sa isi doreasca un accord, dar uite ca imi demonstrezi contrariul.
                    Felicitari pentru achitie, masina e superba. Trebuie sa recunosc ca si eu mai intorc capul dupa cate un accord, desi sunt indragostit teribil de civic-ul meu

                    Comment


                    • #25
                      Va multumesc tuturor ... Wagner; Ady_uaic; Basera pentru incurajari si sfaturi. Ai nevoie cand esti mic. Da, asta fac zilnic incerc sa conduc cat se poate de prudent si sa ma bucur de ea cat de mult pot. Invat sa o ascult si sa o simt, mai descopar un buton...ne distram copios.... si recunosc ca dupa ce o parchez si incui, mai intorc capul o data sa ma mai uit la ea! Nebunie, ce mai!

                      Comment


                      • #26
                        Ce-mi place cum descrii relatia ta cu masina asta. E extrem de rar la femei, asta fara urma de misoginisme si timpenii de gen, chiar nu e cazul pe forumul asta. Dar asa se intimpla, ti se potriveste si gata. Si crede-ma, si cei care ne-am vindut accordurile de-o vreme tot intoarcem capul dupa ale altora pe strada.
                        Vezi cu uleiul ala, consumul e cam prea mare, cei care au 2.4 te vor sfatui in cunostinta de cauza dar n-ar fi rau sa faci un efort sa ti-o vada la Asko. Pentru siguranta.
                        Sa te inveti sanatoasa cu ea si sa te bucuri de ce-ti poate oferi masina asta!
                        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                        Comment


                        • #27
                          @Io si Ea, multumesc pentru incurajari si da, am remarcat ca nu a fost cazul de rautati sau misoginisme pe acest forum. Pe mine chiar m-au ajutat anumite topicuri in care se impartaseau experiente sau probleme in legatura cu acest tip de autoturism. Cu siguranta voi merge cu ea si la Asko sa ma lamuresc ce este cu uleiul si ce alte probleme are sau nu. Regret ca nu am dus-o de la inceput la ei....dar remediez asta.... Imi doresc sa cunosc cam tot ce face masina asta, in timp, pentru ca altfel nu o pot simti si intelege cand are o problema, nu mai zic ca vreau sa ma bucur de tot ce imi poate oferi, asa cum spuneai si tu. Mai am enorm de invatat, pentru ca este foarte desteapta iar eu foarte la inceput. Sa auzim numai de bine!

                          Comment


                          • #28
                            S-o atapanesti sanatoasa!

                            1. Consumul de ulei e mare, prea.mare. E ok sa consume cam 1l la 10.000km daca e condusa agresiv. Al meu accord (care are un motor 95% identic) are aproape 225k km si nu consuma ulei deloc la mers normal. Pentru motorul asta, cel mai bine foloseati un 0w30, pe termen lung e cea buna varianta. Eu cred ca acel consum de ulei a aparut si din cauza Castrol-ului
                            2. Cu antigelul e foarte simplu, il poti cumpara gata preparat, original. Nu e deloc scump si se schimba rar, prima data la 10 ani sau 200.000km.
                            3. Telefonul se imperecheaza foarte usor. E treaba de 2 minute. Vineri la intalnire sigur te poate ajuta cineva.
                            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                            Comment


                            • #29
                              Multumesc pentru sfaturi si urari @dragostan. Am sa merg la Asko cu ea, si daca ei vor considera ca trebuie schimbat uleiul, o voi face. Ma gandeam sa o las sa faca macar 6 luni( am citit ca asa recomanda cei de la Asko revizia intermediara...6 luni sau 10.000 km). Dupa toate sfaturile celor ce detin Accorduri de ani de zile si eu tind sa cred ca este uleiul de vina, dar vom vedea ce spun cei de la service. Masina merge superb, nu am ce sa comentez! In legatura cu antigelul, nu stiu ce sa zic, ca l au schimbat si pe ala....de ce, habar nu am! Ma rog, e ok, sper! In legatura cu telefonul, o sa vad, pt ca l am sunat si pe fostul proprietar sa ma ajute si el habar nu avea. A spus ca nu l-a avut imperecheat niciodata. O rezolv si pe asta cumva, sper la intalnire! P.S. fimiu, care are aproape 15 ani....zice....unde te duci tu? La 9 seara la Kaufland sa te intalnesti cu propietari de Honde? Adica tu, singura? Esti nebuna! Merg cu tine!!!😂 Ce puteam sa zic, cred ca sunt putin nebuna, dar sigur ca poti sa mergi cu mine! Weekend placut!

                              Comment


                              • #30
                                @Julia - felicitari pentru grija ta fata de masina. Corect intretinuta, si masina o sa aiba aceeasi grija de tine. S-o stapanesti sanatoasa si sa te bucuri de ea!

                                Comment

                                Working...
                                X