JULIA ME: '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC A/T Executive, Gri Inchis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Foarte frumoasa masina. Chiar e ok sa ai sub capot un motor potent, chiar daca folosesti puterea aia poate doar foarte rar, sau intr-o depasire ceva,dar e bine sa stii ca ai puterea necesara la nevoie. Modelul asta nu a venit si cu padele pe volan pt cutia automata?

    Comment


    • #32
      Sa o stapanesti sanatoasa si fara incidente! E o masina ok, rapida, dar fara pretentii sportive. Dupa ce te obisnuiesti cu ea nici nu iti mai dai seama cati cai are
      ....

      Comment


      • #33
        Sa o stapanesti sanatoasa!

        Lexus 220d e o tampenie de masina, in primul rand datorita motorului - e lenes, consuma enorm pentru diesel (eu am vazut 13% in oras) si poate fi cuplat doar cu o cutie de viteze manuala, si aia foarte lunga ca rapoarte. Masina e si ea foarte mica, desi extrem de luxoasa. Am avut ocazia sa iau unul intretinut, km putini, varianta Executive (scaune incalzite si racite, camere fata-spate si alte nebunii), dar efectiv nu ai ce sa faci cu ea. Nu mai zic ca a fost primul si ultimul lor diesel, in primul rand dorita fiabilitatii scazute a motorului (multe rechemari in service soldate cu inlocuirea totala a motorului - ceda chiulasa), dar si nepotrivirii pe ideea de Lexus - care trebuie sa fie benzina sau hybrid si obligatoriu automat in opinia mea.

        Accord-ul asta o sa consume cat Lexusul ala diesel, desi e benzina, iar ca dinamica nici nu se pot compara, evident in favoarea Hondei.

        Consumul e ulei e mare, dar nu te stresa, vezi in timp cum se manifesta, mai schimbi tipul de ulei etc. Daca zici ca domnul care te-a insotit si care a condus-o a tinut-o numai in rosu, e normal sa manance ulei, toate consuma la un regim de mers smuls. Pe forum sunt multi care fie nu spun de consum, fie considera ca merg foarte tare, dar nu fac asta... I-am vazut cand i-am mai plimbat cu masina mea, cu mine la volan, ca nu le venea sa creada ce inseamna sa tragi tare de o masina. Sigur ca sunt si unele probabil care chiar nu consuma, dar again, nu te agita prea tare, vezi in timp ce si cum.

        La ASKO daca mergi si intrebi, o sa vezi ca real toate consuma ulei, mai mult sau mai putin. Au fost intr-adevar si motoare care au trebuit refacute din cauza consumului exagerat, dar rar K-uri cum ai tu, cele mai multe au fost (culmea) R18-le de pe Civic, pe care toti il lauda in toate felurile. Si ma refer la motoare relativ noi - 40-80.000 km.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #34
          Si eu cred ca e uleiul de vina , banui ca nu ai scurgeri de la motor.
          Eu m-am speriat intr-o zi cand am venit acasa si am vazut o pata de ulei in locul unde parchez. Era de la un vecin cu Vw. Sa fac infarct pana am aflat
          Exagerez putin.
          ....

          Comment


          • #35
            @DarthMaul40, multumesc frumos!

            Comment


            • #36
              @Alexme24, chiar este foarte frumoasa si desteapta. De puternica, nu mai spun....normal ca o laud..ca e a mea! Chiar sunt fascinata de ea si cel mai important ma simt fabulos cand o conduc. Cred ca este cel mai importrant lucru pentru un sofer. Sa aiba masina in care se simte foarte bine. Si da, modelul este executive full piele si are toate nebuniile, lumini praguri fata spate, leduri albastre pasager si sofer la picioare, scaune cu incalzire+racire etc.... inclusiv padele pe volan.
              Multumesc @Dan P! Nu am gasit nici o pata sub ea, am fost si la mecanic si nu are urma de ulei nicaieri. Cred ca este numai uleiul nepotrivit.

              @Xander, sunt extrem de fericita ca nu am luat Lexus-ul. Am fost la un pas. Tampenia a fost ca fiind incepatoare si corecta( ca puteam sa nu spun nimanui ca am permis de 2 saptamani), proprietarul masinii, s-a strambat cand s-a pus problema sa o conduc, asa ca la prima vizionare a condus altcineva....topita persoana dupa masina...si eu dupa aspect si dotari(era full, camere, incalzire scaune etc),ce misto se conduce, ia-o! M- am dus acasa m-am gandit, sucit, invartit..cum sa cumpar o masina pe care nu am condus-o?!! L-am sunat pe proprietar si i am spus clar! Nu cumpar nimic fara sa conduc! Mi-o dai sa o conduc, bine! Nu, la revedere. Ne am intalnit la 11 noaptea ( sa nu fie trafic sa ii lovesc omului masina, care de altfel m-a terorizat 15 min. spunandu- mi ca trebuie sa scot masina din viteza cand ma apropii de semafor, inainte sa operesc, sa nu ma apropii de bordura ca sa nu zgarii janta/jentile)...cosmar, ce mai...restul povestii ai citit o! Nu mi-a placut deloc masina! As fi facut o mare gafa daca o luam, mai eta si manuala!
              In ceea ce o priveste pe Honduta mea, dupa care sunt turbata, am inteles ca uleiul de acum nu este potrivit si sper sa nu ii afecteze motorul. De mers, am sa merg cu ea la Asko pentru ca se pare ca alt loc mai potrivit pentru a o ingriji, nu exista si eu vreau ce este mai bun pentru ea. Imi place sa respect lucrurile ce imi apartin si chiar daca o voi vinde peste niste ani (sa-mi iau o Honda mai noua&#128521sa fie o masina ingrijita asa cum trebuie. Am sa urmaresc consumul de ulei insa, acum merge foarte bine si revizia cu schimbat filtre, ulei etc este facuta acum aprox 4 luni. Mai stau minim 2 luni sa fie macar 6 luni si sa-i fac o revizie intermediara. Multumesc pentru detalii si explicatii.
              Ma bucur ca mi am facut cont pe acest forum. Ma ajuta mult ca si informatie de la soferi cu experienta si care stiu real cu ce se mananca Honda!
              Sa va bucurati cu totii de masinile voastre! Seara frumoasa!
              Julia Me
              Member
              Last edited by Julia Me; 23-11-17, 19:53.

              Comment


              • #37
                Bravo, sincer chiar apreciez, si sunt sigur ca nu doar eu, faptul ca te implici asa mult in ingrijirea masinii, mai ales pentru o femeie, care de obicei nu sutn asa grijulii cu masinile. Am observat si eu, ca reviziile si lucrarile de mentenanta au uneori acelasi pret sau chair mai mic fata de un service de ,,cartier" sa zicem si chair e ideal sa le ai facute la reprezentanta. Mie unul imi place si Asko si Nord, dar am preferat Nord, ca mi-e la indemana fiind vis-a-vis de serviciu.

                Comment


                • #38
                  Iulia, m-ai bagat in ceata cu scaunele cu racire.
                  Are you sure about this?

                  Comment


                  • #39
                    scaune racite si lumini praguri n-au fost dotari incluse din ce stiu, poate au fost adaugate dupa.
                    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                    Comment


                    • #40
                      Sunt lumini in partea de jos a portierelor, sa poti vedea balta in care calci cand cobori din masina.

                      Comment


                      • #41
                        da, dar sunt si praguri luminate (nu stiu daca OEM sau aftermarket). vazusem la un CU2 AT cand eram in cautari.
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • #42
                          probabil confuzia cu scaunele cu racire vine de la faptul ca pe butonul de incalzire a scaunului scrie "Hi" si "Lo".
                          @Julia nu exista decat incalzire in scaune, cu 2 trepte. Iar despre masina, numai de bine, sa o alergi cu placere.
                          civic 2.2 5D FK3
                          CR-V 2.2 AT RE6

                          Comment


                          • #43
                            @adi_uiac si @catalinP, NU sunt iluminate pragurile...(recunosc ca m am dus sa ma mai uit o data la masina, pt ca as fi fost in stare sa ma contrazic cu orcine, ca a mea are pragurile iluminate). Cred ca mi-am dorit eu sa fie asa, si am vazut becurile de pe portiere...pe prag😂. Am sa fiu mai atenta si sa verific de 2 ori cand fac o afirmatie, sa nu mai bag pe nimeni in ceata sau sa ma fac de ras.
                            In ceea ce privesc scaunele, @bogdan22, da, au si racire(aici, m-am scos) Butonul are 2 pozitii Hi si Low. Am folosit in vara racirea si pot sa iti spun ca nu am transpirat niciodata sau sa fiu in postura neplacuta sa ma dau jos cu hainele ude. Nu regret nici o secunda ca am ales o masina cu scaune de piele.

                            Comment


                            • #44
                              @chipson78, nu te contrazic. Multumesc pentru urari.

                              Comment


                              • #45
                                Hmmm... te-ai fript un pic cu "lo-ul" ăla as-vară.
                                Da' probabil că a făcut faţă cu brio combinaţia piele - aer condiţionat. Fără "lo" ţi-ar fi fost însă şi mai bine pe timp de vară.

                                Deci nici vorbă de răcire în scaune, doar încălzire în două trepte, vezi ce zic şi antevorbitorii despre Hi(gh) şi Lo(w).
                                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X