JULIA ME: '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC A/T Executive, Gri Inchis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    doar daca a schimbat fostul proprietar ceva la scaune, ca asa cum zicea Catalin, hi si lo se refera la intensitatea caldurii transmise in scaune. Nu e racire (cel putin eu si un prieten care inca are CU2 MT nu are asa ceva).
    Exista si praguri iluminate, dar cred ca sunt aftermarket , gen asa ceva: https://www.youtube.com/watch?v=uX10mf2cEBk
    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • #47
      Racire nu prea cred 😉. Poate doar iarna.
      ....

      Comment


      • #48
        Nu cred ca a facut fostul proprietar nimic la ea. Doar m-a informat ca are si racire, insa citind ce spuneti voi, tind sa cred ca este vorba strict de doua trepte de temperatura insa numai in ceea ce priveste incalzirea. Dupa ce am citit ce spuneti, ma gandesc ca daca low-ul ar fi fost de la racire ar fi trebuit sa fie albastru ca si led, nu la fel de galben/orange, ca si cel de la high...asa cum spuneati voi, se pare ca la racire....teapa. Asta, este, o iubesc la fel si fara racire😂. Sper sa spun asta si la sfarsitul verii urmatoare, dar ma gandesc ca daca, cel mai probabil....mi-am incalzit, Low, scaunul in vara asta, vara viitoare imi va fi mai bine....M-am lamurit si cu asta, macar sa nu mai " aburesc" si eu pe altii. Na, m-a vazut omul turbata dupa masina si cam neinformata, ca sa nu zic toanta, mi-a spus si el ce stia ca vreau sa aud. Oricum prefer o masina cu scaune de piele in locul celor tapitate. Ma rog, sa mearga cum trebuie, sa nu imi faca probleme si chiar fara racire este o masina care ma incanta si provoaca zilnic.
        @Adi_uiac, am vazut filmul cu pragurile aftermarket....nici vorba de asa ceva la ea....

        Comment


        • #49
          Mult succes in continuare si faina rau alegerea. Dupa ani de zile de cand nu am mai avut Accord si tot ma bate gandul sa mai iau una, desi exemplarele sunt rare si imbatranite (mecanic vorbind). Racire nu exista din dotare la Accordul CU ( si nici aftermarket din ce stiu).
          Ca o paralela la tapiteria de piele, sa te interesezi sa ii faci un tratament profesional (aka spa :P) din cand in cand. Si asa tapiteria de la Honda imbatraneste prematur (comparativ cu alte marci). Oricum asta sa fie ultima problema.
          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

          Comment


          • #50
            E impropriu spus racire, chiar si la masini mai scumpe. E doar un sistem de ventilatie.

            Comment


            • #51
              @T-Bone multumesc pentru sfaturi. Este in plan sa o duc la "SPA" pentru tratament piele, la un moment dat. Am remarcat si eu ca pielea este cam " imbatranita" si acum sa fim seriosi...are niste ani masina, a stat in soare, tavalita si sincer, am stiut de cand am luat-o ca nu a fost ingrijita, deloc ( nici estetic nici mecanic),dar mi-a placut enorm si am promis ca ma ocup eu de ea, sa fie tratata cum trebuie!
              Ca de exemplu, are lacul sarit pe 5 elemente...asa am luat-o! Am vrut sa o vopsesc toata, dar vine iarna si sincer, mi-a fost frica sa nu o "ating" si eu in primele luni, mai ales ca m-a speriat toata lumea...ca o sa-i fac, ca o sa o zgarii etc...pana acum, e strict cu "defectele estetice", cu care am cumparat-o.
              In primavara o duc si la vopsit. Nu se vede rau, dar pe mine, ma deranjeaza si e pacat de cat e de frumoasa. Am bagat ceva bani in ea si mai am pana va fi cum vreau eu....
              In rest despre ea pana acum, numai de bine.
              In ceea ce priveste modelul, mie imi este pe suflet, iar ca an, este foarte ok. Nu am vrut o masina noua, fiind incepatoare, pentru ca nu stiam cum am sa ma descurc si daca o sa fiu indemanatica. Inca, mai am probleme cu locurile de parcare prea mici, cu faptul ca trebuie sa o urc mai sus pe bordura decat sunt celelalte masini pt ca este lata, etc...insa, cu fiecare zi ce trece, ma obijnuiesc cu gabaritul ei si invat sa apreciez unde si cum ma pot strecura....insa,...sofez de...luna asta la final implinesc 4 luni! Vad zilnic chestii amuzante/penibile de la oameni cu carnet de sofer de multi ani. Asa ca pana implinesc 1 an, pot sa nu fiu chiar Shumi...cu toate ca imi vine sa o calc.....asa cum ii place! Numai eu stiu cum ma abtin!
              @CatalinP...habar nu am...acum invat..cum spuneti voi, cei care aveti masini de multi ani...insa cu a mea, m-am lamurit...nu are racire/ventilatie..are doar incalzire😂 Avand in vedere faptul ca este si va fi frig...cu incalzirea inainte😉...buna si asta, decat nimic! La vara, mai dezbatem cum e fara racire! Seara frumoasa, tuturor!

              Comment


              • #52
                Sa o stapanesti sanatoasa, sa te bucuri de ea! Esti grozava!

                Comment


                • #53
                  Sa o stapanesti sanatoasa si fara probleme!
                  "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                  The Power of Dreams

                  Comment


                  • #54
                    @scorpionul negru si @Adrian Octavian, va multumesc pentru urari. Si voi sa le stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ale voastre fara probleme!

                    Comment


                    • #55
                      Eu cand am avut Accord avea 3 ani vechime si tot imbatranita era pielea. De asta zic ca imbatraneste prematur si trebuie ajutata. Iar daca tot zici ca nu a fost ingrijita si mai avea si semne estetice (care se corecteaza fara doar si poate) cat te-a ajuns jucaria ? Intreb caci acum piata de 2.4 pare destul de...scumpa sa zic asa. Modelul fiind extraordinar, nimic de spus, totusi cam scump.
                      '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                      ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                      ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                      Comment


                      • #56
                        Poti sa ii faci un SPA la piele chiar tu, fara a cheltui bani pe te miri ce produse. Eu si mai multi colegi de ai mei de la munca, care au masini cu piele in interior, folosim crema doina si o carpa uscata si curata. Daca ii faci la o luna -
                        doua o aplicare, o sa o intretii foarte bine. Mai poti folosi si servetele umede pt copii, dar eu am vazut un efect mai bun cu doina, care o inmoaie.

                        Comment


                        • #57
                          @alexme24, multumesc pentru pont. Am mai citit despre laptele Doina si parerile sunt impartite. Am vazut la unul din membri de pe site ( nu mai retin la cine si nu gasesc thread-ul), un detailing facut la Clinica auto, pe o tapiterie de piele neagra, care m-a lasat....pafff, fara cuvinte! Era o bijuterie masina cand a iesit de acolo. Ideea este ca a mea are niste cute pe lateral, nu foarte pronuntate, dar se vad, pe scaunul soferului si in dreapta. Bancheta din spate este impecabila. As vrea sa i le rezolv cumva si chiar are nevoie de o curatare ca la carte interior. Apoi, poate strict pentru intretinere, este bine venita ideea cu Doina. Merci frumos!

                          Comment


                          • #58
                            Mai am o intrebare, legata tot de mici fixuri. Masina mea are un capac/ protectie de plastic pe sigla H din fata. Capacul acesta, este matuit. Atunci cand am dus-o la polish faruri, au curatat si capacul, insa numai pe exterior, el fiind matuit pe interior. Ma tot uit pe strada la honde si nu vad capacul acela, la nici o masina. Stiti cumva daca se desface si daca se poate curata? L-a curatat cineva? Nu de alta, dar ii strica aspectul. Multumesc!
                            Atasez o poza, sa ma fac inteleasa!
                            Attached Files

                            Comment


                            • #59
                              La masinile cu pachet ADAS, cum e a ta, acolo se afla radarul pentru pilotul automat adaptiv. Eu nu as umbla acolo, chiar daca intradevar se matuieste in timp.

                              La masinile fara ADAS este o sigla H in relief.

                              Comment


                              • #60
                                Multumesc pentru lamuriri,@catalinP. Nu umblu in cazul asta!

                                Comment

                                Working...
                                X