JULIA ME: '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC A/T Executive, Gri Inchis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • JULIA ME: '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC A/T Executive, Gri Inchis

    Buna seara!

    Ma bucur sa fac parte din familia Honda, incepand cu luna august a acestui an(2017). Am sa va spun povestea bijuteriei mele furioase si cum am ajuns sa fim nedespartite😉.
    Am sa incep cu primul soc😂, am o bulina mare cu semnul exclamarii pe luneta fumurie, care va atentioneaza, ca sunt sofer incepator (4 luni). Stiu, este atipic, anormal, bla, bla, am auzit de toate de la toti domnii, sa conduci o asemenea masina, ca femeie, incepatoare, blonda etc, sa nu o folosesti la capacitatea ei maxima(sa fim seriosi...in Bucuresti??!), sa te obijnuiesti cu masina puternica etc...
    Am inceput sa caut masina, acum aproximativ 1 an si cautarile au inceput cu BMW seria 3, 2.0, benzina, obligatoriu automata, culoare deschisa, piele...cam astea erau cerintele mele si sugestiile apropiatilor. Bineanteles, cand era culoarea nu era motorizarea, cand era piele bej nu era automata si apoi a inceput povestea tractiunii spate, care nu era potrivita pt sofer incepator, la masina cu cutie automata mai ales pe timp de iarna. Nu mai zic, ca tot ce am gasit erau super alergate, cu km dubiosi, am fost cu vre o 2 la verificat...lovite bine si praf ca si uzura pt banii ceruti. A cazut din lista. Apoi am inceput sa ma uit dupa Bmw X3...am gasit, frumusele, interesante, dar interiorul cam " chel" pt gustul meu. Si tot cautand diverse marci si variante (bugetul era 9000 euro), am ajuns sa merg la vizionare Honda Civic 2009, 35.000 km, aproape noua, interesanta masina, la fel cam "cheala" dar mergea pt o doamna prin Bucuresti. Am condus-o, mi-a placut, mi au placut scaunele si confortul lor...insa, nu ne am inteles la pret..si bine am facut. Dupa ce m am dat jos din ea, am spus, eu vreau Honda! Nu stiam nimic despre aceste masini, insa m-am apucat de citit, studiat, pt ca in jurul meu nimeni nu stia nimic despre Honda si am ajuns la concluzia ca ar fi cea mai potrivita, fiabila si frumoasa masina. A fost decizia mea, fara a ma mai consulta cu nimeni.
    Am cautat anunturi si am gasit-o pe Honduta mea...anuntul era sec....vand Honda Accord 2.4, A/T...etc...masina pentru vitezomani😂. Am mers, am condus-o, proprietarul se uita cam stramb ca sunt femeie si incepatoare...si l-am intrebat ultimul pret. M-a trimis acasa sa ma mai gandesc...pe bune??? A fost dragoste la prima vedere! Nu aveam la ce! A doua zi dimineata am mers la verificat, am facut actele si a fost a mea.
    Am investit ceva in ea, discuri, placute frana, amortizoare fata, curea distributie, ulei, filtre etc...consumabile, acum anvelope noi iarna Goodyear ultragrip xl si mai am in primavara un set de jante noi si anvelope.
    Ce pot sa va spun este faptul ca mai am multe de invatat despre ea, in fiecare zi descopar ceva nou insa o ador. Am invatat sa imi completez singura uleiul pt ca papa cam o jum de litru la 1500 km ( deci ulei la portbagaj). Am uitat sa mentionez ca am cumparat o la 123.000 km, an 2009. In rest, nu stiu sa imperechez telefonul cu ea, dar nu ma grabesc sa vorbesc la telefon in timp ce conduc, asa ca poate sa mai astepte.
    Ce pot sa spun despre ea, cu putina mea experienta este ca: ofera un comfort fabulos, merge impecabil, cutia automata este fabuloasa pentru Bucuresti,(plec prima de la semafor&#128512 scaunele incalzite, oglinzile incalzite sunt de mare ajutor, camera spate este foarte utila, imi ofera siguranta, stabilitate si da, recunosc, te tenteaza sa o calci...ca poate..., este un pic cam mare si e greu cu parcarea, dar m-am obijnuit si ar mai fi multe de spus despre ea, dar nu vreau sa va plictisesc! Intrun cuvant o ador!
    Cam asta este povestea Hondei mele, si nu, nu vreau sa o dau, pentru ca asta intreaba toata lumea....si totusi nu vrei o masina mai mica, de femeie, ca asta e cam de barbat??? NUUU, categoric!
    Va doresc tuturor, sa va bucurati de masinile voastre si sa aveti drumuri fara evenimente!
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 14-11-17, 23:11.

  • #2
    Bine ai venit pe forum, felicitari pentru achizitie si sa o conduci cu aceeasi placere cat mai mult timp!

    Comment


    • #3
      Haha, ce poveste frumoasa si plina de umor!
      S-o porti cu placere si sa te duca in toata lumea!

      Comment


      • #4
        Va multumesc, pentru urari si pentru faptul ca nu sunteti carcotasi, chiar daca sunt mica in ale sofatului si am masina de barbat😱! Asa sa fie! Si voua va doresc sa va bucurati, de ale voastre!

        Comment


        • #5
          Sa o stapanesti sanatoasa! E faina masina, stiu si eu anuntul.

          Comment


          • #6
            S-o stăpânești sănătoasă!
            Nu cred că ai schimbat cureaua de distribuție :P
            Doar de accesorii
            KMR
            Super Moderator
            Last edited by KMR; 14-11-17, 21:47.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #7
              Sa o conduci cu placere multi km. si fara probleme.

              Comment


              • #8
                Da, asa este! Asa scrie pe deviz😉 Curea Accesorii! Invatam.....

                Comment


                • #9
                  Sa o stapanesti sanatoasa si km multi fara probleme.

                  Off-topic: Cu bluetoothul si eu am avut de furca si inca am. La apeluri primite merge ok, dar cand vreau sa sun, nu se aude nimic, asa ca trebuie sa comut pe speaker. Nu e un capat de lume totusi. Sa pui si niste poze te rugam

                  Comment


                  • #10
                    De împerecheat telefonul nu e așa de complicat totuși. Dacă ai chef de socializare, se mai strânge lumea vinerea, după ora 21 la Kaufland-ul de pe Barbu Văcprescu.
                    L.E. Ce ulei ai pus ? Adică ce marcă și ce vâscozitate?
                    L.L.E. Ce culoare este?
                    KMR
                    Super Moderator
                    Last edited by KMR; 14-11-17, 22:06.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #11
                      Sa ai noroc de ea!
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        KMR, uleiul este Castrol Edge, Titanium FST 5W-40. In ceea ce privesc intalnirile de la Kaufland Barbu Vacarescu, as putea sa vin, pt ca stau la 3 min de mers cu masina. Probabil ca ar fi mult mai usor sa ma ajutati unul din voi cu imperecherea telefonului, avand in vedere ca aveti Honde de ani de zile si chiar stiti o multime de lucruri despre ele. Eu admit ca habar nu am multe, ca am enorm de mult inca de invatat, ca si sofer in primul rand, vreau sa invat, dar oricum am invatat in 4 luni despre masina, ce nu stiu femei care conduc de peste 10 ani ( e verificat, printre cunostinte si nu sunt putine care nu stiu nici sa puna benzina). Merci frumos!

                        Comment


                        • #13
                          Felicitari pentru achizitie!
                          Sa o conduci cu placere!!!

                          Comment


                          • #14
                            Cum ai ajuns la uleiul ăla? Cine te-a sfătuit să-l pui? Vineri vreau să ies, dacă vii, schimbăm mai multe împresii acolo.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              Felicitari pentru achizitie Julia si drumuri bune fara incidente.
                              Draguta povestea si interesanta perspectiva din partea unei femei.
                              Si eu caut ceva pentru sotie dar nu m-as fi gandit niciodata la o asemenea optiune, mai ales pentru oras.
                              Partea cool este ca, pe langa masina, mai esti inconjurata si de o multime de pasionati care te vor ajuta cu sfaturi si documentatie.
                              Have a nice day!
                              ...
                              I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                              Comment

                              Working...
                              X