Civic 2017 upgrade difuzoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu am avut nevoie si de rama adaptoare + mufa.

    Am comandat astea pentru usile din fata:
    - JBL Club 6520 6.5" . Link aici.
    - Adaptor mufa Metra 72-700. Link aici.
    - Adaptor difuzor HSB 520. Link aici.

    Eu am avut varianta cu 8 difuzoare: 4 speakere si 4 tweetere. Nu am gasit tweeter care sa se potriveasca 100% si trebuie sa tai firele si sa le adaptezi.

    Comment


    • #17
      Difuzoarele dupa parerea mea trebuie sa fie de 4 ohmi minim!La 2 ohmi nu se impaca deloc cu H.U. stock ca nu le poate duce si le arzi.Si asa recomand musai amplificator, boxe mai bune ca JBL dat in exemplul de mai sus si nu coaxiale,ci componente,adica midbass-ul si tweeterul separate.Asta ca idee,insa daca nu se face izolarea temeinica a usilor,nu castigi mare lucru.

      Comment


      • #18
        Mulțumesc pentru răspuns.
        Nu știam ca trebuie sistem sau component și nu coaxiale.
        Ma uit la astea : http://www.carsound.ro/difuzoare-aut...ss-165-as.html
        Merge sa le pun și fata și spate?
        Singurul stress este la twittere-e dacă īncap īn locul de pe ușa.
        CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

        Comment


        • #19
          Personal nu agreez Focal din seria entry level.Acum depinde si de buget.Nu stiu ce dimensiune au mid basii pentru Civic.De asemenea mai trebuie sa tii cont de adancimea de instalare.Inca un aspect,nu recomand carsound,au facut un upgrade la boxele stock ale unui prieten de-al meu care are un Audi A4 B9(sa vezi ce porcarie de sistem are Audi stock) si nu se pricep oamenii.

          Comment


          • #20
            Nu vreau sa dau mai mult de 300 ron per pereche. Cred ca orice īn zona asta de preț este peste stock.
            Cu izolare dynamat ma aștept la rezultate mai bune.
            Problema e ca nu știu ce kit sa aleg.
            CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

            Comment


            • #21
              Aici nu pot sa te ajut,fiecare cu gusturile lui in materie de sunet.Mie spre exemplu nu-mi plac inaltele stridente,tipatoare.Tu s-ar putea sa le preferi asa samd.Iti recomand sa mergi la be-loud,stiu ca au si un showroom si poate au ceva montat deja pe o masina si-ti faci o idee.Eu la Octavia am pe fata Audison si pe spate Hertz,ambele sistem de componente,iar sunetul e ok.Nu spectaculos,dar ok.Sunt amplificate de un amplificator Hertz HCP-4D de 85W pe canal,nu pentru ca sunt maniac si ascult muzica tare,insa navigatia,un Kenwood DNX-516,nu le ducea cum trebuie,iar in timp sigur se ardeau.Asa ca,asta zic,daca navigatia mea care e o scula destul de buna nu duce boxe aftermarket cum trebuie,ce asteptari sa ai la un H.U. stock?De asta zic ca trebuie amplificate,Acum,nu stiu ce sa zic,insa daca ai doar bugetul asta,parerea mea ca nu merita sa schimbi boxele ca nu obtii mare lucru.Izoleaza usile cum trebuie si s-ar putea sa fii mai mult decat multumit de efect.P.S.-sistemul asta de il am pe masina a fost in intregime primit,asa ca sunt cat se poate de obiectiv.Sincer iti spun ca nu merita banii bagati in el.Practic cu navigatia asta am cumparat masina,iar boxele si ampliful mi le-a dat gratis prietenul meu cu Audi.

              Comment


              • #22
                Merci pt raspuns.
                Amp nu pun acum. Insonorizarea se va face oricum. Nu vreau sa investesc mai mult de 300 per pereche pt ca sigur nu le duce H.U ul.
                CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                Comment


                • #23
                  Astea sunt difuzoarele de pe fostul Civic.

                  Comparativ cu JBL-urile cu care le-am inlocuit, sunt niste prostii. Sunt super usoare cu tot cu rama asta din plastic (JBL-urile sunt cam de 2-3 ori mai grele) si par foarte proaste.

                  Fara amplificator le cam schimbi degeaba pentru ca limitarea e unitatea media. Cu "DSP OFF" mai reusesti sa scoti ceva dar nu mare lucru.

                  Tweetere eu n-am gasit care sa se potriveasca perfect.

                  Repet, eu am avut sistemul cu 8 difuzoare. Tu la Sport Plus ai 11 difuzoare "premium" si e posibil sa difere.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #24
                    Iulian imi reconfirma cele spuse mai sus,anume ca fara amplificator,nu faci mai nimic.Stii cumva Iulian au dimensiune de 16,5 sau 13 cm?Din foto,mie imi par de 13.

                    Comment


                    • #25
                      Sunt de 16.5cm.

                      Asa arata usa pe interior:



                      Probabil ca sa antifonezi portiera, trebuie sa dai jos pasla aia si sa vezi cum o pui inapoi. Cu 3 randuri de chedere si pasla, mie mi s-a parut destul de bine antifonata.
                      iulianm
                      Senior Member
                      Last edited by iulianm; 13-11-17, 08:09.

                      Comment


                      • #26
                        Super,multumesc de info,Iulian.Daca sunt de 16,5 cm,e foarte ok.Poti face daca vrei hi-fi in masina un sistem fain,cu investitia aferenta.Pare bine antifonata,insa daca dai jos posla aiasi tapezi interiorul usii si fata de usa cu material fonoabsorbant gen STP,se schimbamult in bine totul,din punct de vedere acustic.Eu unul recomand doar modificarea asta,de altfel o sa o fac cand imi vine masina,in aprilie.Pentru tweetere sunt inele adaptoare care merg cu siguranta cu modificari minime puse pe masina.

                        Comment


                        • #27
                          Salut,
                          Merci pentru poze și detalii iulianm.
                          Azi a fost o zii lunga! Vorbit la Beloud, vorbit la Honda și tot asa a ping pong de vreo 7 ori.
                          e Pana la urma voi face următoarele :
                          - antifoanez fiecare ușa pe interior și aplic un burete special pe toată fata ușii īnainte sa punla loc fata de usa a mașinii.
                          - schimb toate cele 8 difuzoare ( midbass + tweeter) de pe uși. Eu am varianta sport plus și sa fie ele ale dracu ca dacă le număr tot 9 ies, ci nu 11: cele din uși plus cel din bord! Are cineva sport o plus cu 11? M-am uitat din nou pe site la specificații, scrie 11 insa nu le găsesc!
                          - Amplificator + cupla plug & play care Teoretic se se va lega īn HU și va folosii cablajul mașinii. Daca masina are Deja amp,ceea ce Honda tot insistă că are, atunci renunț la amp.
                          In orice situație am 2 variante de System component de speakers : hertz dieci DSK 165 sau Vibe Slick 6c-v7
                          De ce doar 2? Pai simplu īn eventualitatea īn care nu pot pune amp am nevoie de difuzoare cu cea mai mare sensibilitatea posibila,care sa reacționeze la amplificatoare de mica putere cum sunt cele standard (20w +-)
                          Se pare ca doar astea sunt pe piața de 93dB și respectiv 94dB. Am ceva retineri la Vibe, nu știu mare lucru despre ei, dar se pare ca sunt premiați pe la eisa2017 și carhifi. Dacă are cineva experiența cu Vibe sunt numai urechi.
                          Am īncercat sa dezactivez DSP insa nu se intampla nimic cānd īncerc să-l pun pe OFF. Vreo idee?
                          nikkon
                          Senior Member
                          Last edited by nikkon; 14-11-17, 01:12.
                          CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                          Comment


                          • #28
                            Vezi sa n-ai niste subwofere mici sub scaunele din fata.Alea ar fi completarea celor 11 difuzoare.Sincer,ma cam indoiesc de prezenta lor,dar merita cautat si acolo.Amplificator nu are cu siguranta masina iar daca prin absurd are,o fi vreo prastie.De Vibe,chiar daca sunt premiati EISA,n-am auzit mai nimic si nu stiu ce sa zic.Cele premiate au condensatoare Murndorf,foarte bune,insa ca pret sunt vreo 800 euro perechea.Nu te astepta sa transpuna ceva din sunetul ala la nivelul accesibil pe care-l vrei tu.Asa se intampla si la Hertz,seria dieci,n-are legatura cu Mille(si astea premiate EISA),asa cum nici seria Energy(pe care o am eu) n-are legatura cu aceasta serie de top a lor.In rest,vezi ca din amplificatoarele plug&play,multe sunt cam prastii si pot sa-ti intre in protectie de la supraincalzire chiar daca sunt clasa D.Lucru foarte enervant daca ramai fara muzica la drum pana cand se raceste jucaria.

                            Comment


                            • #29
                              Merci pt raspuns.
                              Da țin cont de tot ce mi-ai spus. Nu ma aștept sa am calitatea audio din Lexus LS cu Mark Levinson!
                              Ma aștept sa ameliorez puțin praștia asta de sunet.
                              CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                              Comment


                              • #30
                                In state, Civic-ul vine cu 3 sisteme de sunet:
                                - Unul cu 4 difuzoare si 160W
                                - Unul cu 8 difuzoare si 180W
                                - Unul cu 12 difuzoare si 540W

                                Difuzoarele sunt pozitionate in felul urmator la cel de 540W:
                                - 4 difuzoare de 17cm in portiere
                                - 1 difuzor de 7.8cm in bord (e cel central)
                                - 4 tweetere de 3.8cm (doua in portierele din spate si doua in stalpii din fata)
                                - 2 difuzoare de 7.8cm in portbagaj
                                - 1 subwoofer de 20cm in portbagaj

                                Cele din portbagaj sunt in partea dreapta din poza. Cauta pe acolo si poate gasesti ceva.

                                Comment

                                Working...
                                X