Probleme CVT?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Mie mi s-a agravat, mi s-a oprit motorul, aparut eroare in bord (cod de eroare era ceva crankshaft sensor) problema a fost la bujii. Eu cred ca si la tine e pe aprindere (bujii sau bobine)

    Comment


    • #17
      In cazul bujiilor treaba este relativ simpla, costuri de inlocuire ok. Dar, la bobine, sa pice toate asa si fara alte simptome? Nu se poate vedea la tester care a luat-o pe campii? Mi se pare aiurea sa inlocuiesc toate cele 8 bobine "la pachet". La precedentele mele masini(adevarat, de fabricatie germana) in momentul in care imi pica o bobina masina mergea "in trei" iar testerul imi spunea exact care a cedat. La Honda nu se poate asta? M-ai ingrijorat serios intrucat si la mine s-a agravat!
      Last edited by nazy; 12-11-17, 08:00.

      Comment


      • #18
        toreadoru, pot sa te intreb ce bujii aveai atunci in masina? La cata vreme de la inlocuirea lor a aparut problema? Acum ce bujii ai? Multumesc

        Comment


        • #19
          Masina avea sub 50k in momentul in care a inceput sa faca probleme asemanatoare ca ce povestesti tu acolo si bujiile chiar aratau rau la inspectie. In special cele de pe spate care din ce am inteles dau scanteie intarziat si de aceea s-ar "consuma" mai repede.
          Eu recomand o vizita la service si facuta o inspectie la bujii, bobine si cabluri. Poti schimba bujiile care nu cred ca e neaparat nevoie sa fie OEM ca sa scapi de o eventuala problema la un pret nu prea piperat.
          Bujiile erau cele originale care trebuiau schimbate la 40k parca. Le-am schimbat la un service Toyota cu niste bujii asemanatoare.
          Intre timp am revenit la bujii OEM Honda.

          Comment


          • #20
            Salut!
            Nu e problema de cutie CVT, zic eu, simptomele sunt diferite fata de tot ce am citit despre cutii CVT cu probleme.
            Eu as verifica in primul rand aprinderea (bujii, bobine si conectori), apoi ambreiaj.
            In ultima instanta, ar putea fi si pompa de benzina, care sa nu mai asigure debit corespunzator in sarcina, dar ala ar fi ultimul lucru de verificat.
            Nu te impacienta, cred ca rezolvarea e simpla si relativ ieftina.
            Vei vedea, odata ce ai pus-o la punct, te indragostesti de ea, eu deja am inceput sa-i iau masina nevestei (Jazz), ca e prea faina si manevrabila in oras.
            Rabdare, tutun si pune niste banuti deoparte pt un drum la Asko.
            Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

            Comment


            • #21
              Ok. Se pare ca am ajuns "sa-i dau de cap problemei". Vinerea trecuta am incercat sa fac o constatare si diagnosticare la Asko. Pentru ca 5 zile nu sunt suficiente ca sa prinzi o programare, in speta oamenii sunt atat de ocupati incat trebuie sa faci programari cu mai multe zile inainte(peste 10!!!!), am fost sa stau de vorba cu un domn inginer. Omul mi-a spus...schimba bujiile si daca tot mai face, schimba bobinele!!!
              Ieri am schimbat toate bujiile folosind NGK BKR6E-11, exact ce au folosit nemtii de la reprezentanta pentru cele trei schimburi anterioare. Problema a ramas!!
              Am apelat la "planul B". Am inceput sa schimb din bobine. Bobinele ce le-am folosit au provenit de pe o masina dezmembrata. Am gasit doar 7 si nu toate. Buunnn...am schimbat toata linia din fata(4 buc) si doar una de pe partea dinspre habitaclu(evacuare). Imtreruperile se manifestau acum mult mai rar, dar erau inca prezente. In consecinta, am schimbat si ultimele doua bobine din linia evacuarii. .... si GATA....problema nu a mai aparut!!.
              In concluzie...problema a fost la bobine!!! Si sper sa nu mai reapara prea curand!!

              Comment


              • #22
                Bine ca ai rezolvat problema.
                Acum ai putea sa afli care e defecta proband cate una din cele vechi

                Comment


                • #23
                  Originally posted by nazy View Post
                  In concluzie...problema a fost la bobine!!! Si sper sa nu mai reapara prea curand!!
                  In concluzie, in orice situatie necunoscuta ...dam vina pe CVT!!!
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • #24
                    Da, recunosc!! Nefiind deloc familiarizat cu CVT-ul sau cutiile automate ma fac vinovat de acest sacrilegiu!!!!
                    MEA CULPA

                    Comment


                    • #25
                      Referitor la probat....la cati draci mi-am facut, nici nu vreau sa le mai vad. In alta ordine de idei, nu cred ca a fost doar una. Poate doar atunci cand au aparut primele manifestari dar odata cu aplificarea simptomelor nu cred ca a ramas doar una vinovata. Plus ca...dupa ce am facut prima inlocuire de bobine, defectul era inca prezent. Cu mai putine incidente raportat la unitatea de timp...dar prezent. Si din acest motiv suspectez ca nu ar fi doar una.

                      Comment


                      • #26
                        Apropos, cum schimb becul de pozitie la far? Trebuie sa demontez carenajul rotii ca sa ajung in spatele farului? Alta cale nu am prea vazut.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by nazy View Post
                          Apropos, cum schimb becul de pozitie la far? Trebuie sa demontez carenajul rotii ca sa ajung in spatele farului? Alta cale nu am prea vazut.
                          da, rotesti volanul maxim in partea unde schimbi becul si desfaci carenajul dinspre bara, adica nu tot, daca nu gresesc 4 clipsuri dai jos si pur si siplu il indoi ca sa bagi o mana de ginecolog.

                          LE: nu mai stiu pe ce parte, dar mana de ginecolog trebuie sa fie stanga.
                          InjectoR
                          Senior Member
                          Last edited by InjectoR; 24-11-17, 08:20.
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • #28
                            Ok. Acum am inteles. Multumesc

                            Comment


                            • #29
                              Salut. Am schimbat acum 2 saptamani.
                              Un singur clips trebuie desfacut, atat.
                              In stanga folosesti mana dreapta si in dreapta folosesti mana stanga.

                              PS> la pozitie este relativ usor, dar sa vezi distractie la far, in special in partea stanga!

                              Uite si un exemplu elocvent care-ti va usura munca (este ptr far, dar pozitia e un pic mai sus):
                              https://youtu.be/QPtFlkqGn8Q

                              Bafta!
                              ...
                              I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                              Comment


                              • #30
                                Multumesc.
                                Stimati colegi, ma puteti ajuta cu un manual de service(nu online, ci de downloadat) pentru Jazz-ul acesta din 2007. Sau, macar in prima faza, cu schema electrica de la faruri? Intentionez sa-i montez un modul DRL si am inteles ca la japoneze este ceva cu minusul nu stiu cum, altfel decat la europene iar producatorul imi solicita schema pentru a putea customiza modulul.
                                Iar a doua rugaminte....cum schimb becurile de la panoul de bord. Nu-mi functioneaza iluminarea la comenzile sistemului de sunet(cele in jurul "rozetei") si partea a doua de la comenzile climatizariii(dezaburirea hayonului si oglinzilor, degivrarea, etc(ultimele patru din serie). Aveti idee cate sunt?

                                Comment

                                Working...
                                X