Incuietoare portbagaj civic sedan 2008

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Incuietoare portbagaj civic sedan 2008

    Ieri la deschiderea portbagajului am avut impresia intrarii mai greoaie a cheii in butuc.
    Aseara nu a mai vrut sa intre decat pe jumatate.
    Noroc cu deschiderea portbagajului din interior.
    Rog posesorii de sedan care s-au confruntat cu situatii asemanatoare sa-mi spuna cum au rezolvat problema (complexitate, costuri, procurare piese, etc).
    gdm
    Senior Member
    Last edited by gdm; 07-11-17, 12:40.

  • #2
    Poti incerca sa bagi wd-40, poate usor, usor sa se deblocheze, asta in ipoteza in care a intrat mizerie in butuc.
    Eu dau preventiv cu wd-40 primavara si toamna in butucul de la usa soferului si portbagajului pentru a preveni blocarea.
    Honda Civic Sedan '08 ES A/T

    Comment


    • #3
      Am incercat si rezultatul este negativ.

      Comment


      • #4
        Bagă-l în modul.
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

        Comment


        • #5
          Poate a incercat cineva sa forteze incuietoarea si a stricat-o?
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #6
            Incuietoarea nu este fortata.
            Chiar nu a fost nimeni nevoit sa inlocuiasca butucul ?
            Multumesc de "sfat" bekxy !

            Comment


            • #7
              Nu era un sfat, doar un pic de umor "algebric"...
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment


              • #8
                Am patit-o si eu (si la fel, am dat cu diverse vaseline si WD40, fara rezultat) si, pana la urma, am ajuns la Asko. Unde mi-au desfcaut butucul si au indreptat ce era indoit si nu lasa cheia sa avanseze pana in capat. De atunci a mers bine, dar a inceput iar cheia sa intre ceva mai greu. Trebuie sa sau cu WD40 preventiv. Problema nu e de la vreo fortare binevoitaore, este de la mizeria acumulata acolo si necuratarea/negresarea periodica.
                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                Comment


                • #9
                  Multumesc octi_b. Cred ca asta este.

                  Comment

                  Working...
                  X