bibix2: '16 Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC M/T, Lifestyle, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bibix2: '16 Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC M/T, Lifestyle, White Orchid Pearl

    Salutari,

    De vreo cateva luni vreau sa fac thread-ul asta . Il fac acu ca am un pic de timp la comp, desi vad ca interesul pentru Civic Tourer a cam scazut intre timp. Dupa lungi cercetari, economisiri de fonduri, gandiri si razgandiri am facut achizitia din titlu, cam pe la inceputul lunii Iunie 2017.
    Masina am luat-o destul de noua, adica chiar cu 9km pe bord , din Germania. Am reusit sa o inmatriculez in timp record: 3 luni , pentru ca RAR, import, samd.
    Dupa vreo 8000 de km pot sa zic ca-s destul de multumit de masina, sper sa nu ma dezamageasca nici in viitor. Oricum nu cred ca as fi gasit o masina noua, in acelasi buget, care sa mi se potriveasca mai bine.

    As putea sa enumar urmatoarele avantaje (evident ca din propriul punct de vedere):
    - mi se pare bine antifonata, chiar daca unii ma vor contrazice, in mod normal nu prea aud zgomot de la oglinzi (le-am si pliat in mers la ~135km/h pe autostrada, moment in care auzeam zgomot suplimentar de la ele).
    - imi place cum arata, chiar daca spatele (oarecum clasic) si fata (futurista) parca nu sunt desenate in acelasi stil si chiar daca alb nu ar fi fost prima mea optiune ca si culoare, dar cu timpul a inceput sa-mi placa si alb, mai ales in contrast cu geamurile. Ar fi si mai bine daca masina s-ar spala singura .
    - pozitia la volan mi se pare super ok
    - spatiul interior suficient, imi place portbagajul si bancheta din spate
    - motor bine dimensionat raportat la caroserie - sunt multumit de felul cum accelereaza la depasiri, ajunge foarte usor la ~150km/h, ceea ce mi se pare deja cam mult pt drumurile noastre, si cred ca merge pana in jur de 200. E totusi primul meu diesel, si uneori mi se pare ca plec prea incet de pe loc.
    - ma bucur ca mi-am luat cutie manuala, uneori ma trezesc schimband viteze doar ca-mi place feeling-ul schimbatorului - un Civic cu cutie automata mi s-ar fi parut trist.
    - consumul de combustibil mi se pare decent, media pana acum fiind de ~5,5l/100km.
    - la capitolul suspensii imi bate fosta masina (Toyota Corolla) la fundul gol, poate si pentru ca batrana carapace avea suspensiile 100% din fabrica dupa 180000km, poate si pentru cele 3 setari ale suspensiei spate la Civic, era perfect daca cele 3 setari se aplicau la ambele punti, dar asta poate la masina viitoare...

    Din acelasi punct de vedere (propriu) observ si cateva dezavantaje:
    - As fi vrut sa vad mai multe spatii de depozitare in partea din fata, sau cel putin mai bine organizate (cotiera, zona din fata cotierei, torpedo)
    - Bazaie ceva drac la ecranul i-mid, sau cum ii zice, in anumite conditii de temperatura se freaca de plasticul bordului, care-l inconjoara - as scoate ecranul ala afara, sa-l infig mai bine acolo
    - Sistemul multimedia cu Android mi se pare o idee excelenta si cu mare potential, dar implementata prost, poate ca in 2014 cand a iesit pe piata astea sa fi fost resursele disponibile, nu prea cunosc istoricul device-urilor cu Android, dar mi se pare ca in Civic au pus un Android putin retard cu mainile si un picior rupte. Am pus google maps, maps.me, waze si chiar igo primo, youtube, spotify. Igo mi-a mers incredibil de prost si am renuntat, celelalte merg, sa zicem acceptabil, daca am grija sa inchid aplicatii din background, si chiar ajung sa setez o destinatie in google maps de pe telefon mai rapid decat pe Androidul integrat. Nasol si faptul ca google services si play store nu sunt disponibile. Poate ca s-au chinuit sa limiteze sistemul pentru a forta clientul sa plateasca pachetul cu navigatie, dar eu as fi platit mai degraba un Android complet si functional decat o aplicatie de navi intr-un Android limitat.
    - Detaliu nu foarte important dar totusi il mentionez: senzorul de ploaie mi se pare inutil, functia auto se comporta ca un temporizator standard, poate ma obisnuiesm eu cu senzorul de ploaie de pe Toyota unde imi permiteam sa las maneta stergatoarelor de parbriz pe auto, fara sa o ating, de la cer senin pana la ploaie torentiala, si invers, stergatoarele se adaptau intr-adevar in mod automat.

    As cere si cateva sfaturi, evident, de la cunoscatori :
    - Vreau sa-mi montez carlig de remorcare, evident demontabil, si evident ca vreau sa decupleze lumina spate de ceata a masinii, eventual si senzorii de parcare spate - desi astia pot sa-i sting si eu din butonul de pe bord. Ati montat asa ceva pe vreun Civic Tourer? Ar fi vreo alternativa la carligul de la Honda, care e putin cam scump
    - A inlocuit cineva sistemul multimedia , cu unul ceva mai complet (Android cu toti dintii in gura)? Sau stiti ceva head unit-uri aftermarket compatibile cu Civic (integrare cu bluetooth, comenzi audio, camera video spate, computer de bord, hdmi...)

    As pune si poze, sa vad daca pot...

    Click image for larger version

Name:	IMG_3867.jpg
Views:	1
Size:	77.8 KB
ID:	730709

    Click image for larger version

Name:	IMG_8248.jpg
Views:	1
Size:	53.7 KB
ID:	730710

    Click image for larger version

Name:	IMG_8262.jpg
Views:	1
Size:	34.1 KB
ID:	730711

    Click image for larger version

Name:	IMG_8265.jpg
Views:	1
Size:	59.4 KB
ID:	730712
    bibix2
    Junior Member
    Last edited by bibix2; 02-11-17, 00:11.

  • #2
    Sa ai noroc de el.

    Nu stiu sa fi facut careva swap la sistemul multimedia pe forum cu o alta varianta mai moderna.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Sa o conduci cu placere si la cat mai multe calatorii frumoase!

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere. Mie imi place foarte mult pe alb. Drumuri bune!

        Comment


        • #5
          Sa o stapanesti sanatos si fara probleme!
          "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

          The Power of Dreams

          Comment


          • #6
            Felicitari pentru achizitie! Cred ca putem declara Timisoara capitala Tourer din pacate si la mine bazaie, nu i-MID ci Honda Connect, in unele conditii de temperatura. La fel si colegului Nobrain, caruia i-au spus la service ca sunt niste conducte de ventilatie in spate. La Honda Connect apesi de un colt si se linisteste (temporar).

            Comment


            • #7
              La mine e ecranul mic, pe care arata consumul de combustibil samd, de langa vitezometru, sau plasticul transparent din fata lui, nu ala e i-MID? La honda connect inca n-am identificat nimic (sau poate e un bazait ffff fin aproape inaudibil, care am crezut ca e de la plafoniera).

              Comment


              • #8
                Have fun si fara evenimente. Buna alegere.
                15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
                97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
                95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

                Comment


                • #9
                  frumoasa jucaria! sa o stapanesti sanatos!

                  Comment


                  • #10
                    In sfarsit ai aparut si aici!! Sa ai parte de ea si sa faci cat mai multi km fara probleme.
                    PS: Ai incaltat-o de iarna? Cum e cu jantele?

                    Comment


                    • #11
                      Salutari domnu' kawa. Deci ai ramas fidel forumului Honda :-). Chiar de vreo 2 saptamani am pus rotile de iarna, si mi se pare ca masina arata ceva mai bine cu ele. M-am uitat la ele cand le-am dus la echilibrat, si una din ele va trebui dusa la indreptat - sper sa iasa bine, dar am fost pana la Deva weekendul trecut, si masina parca leviteaza, n-am simtit nici un fel de vibratie acolo unde drumul era ok.

                      Comment


                      • #12
                        Felicitari pentru achizitie!!!
                        Sa o conduci cu placere!!!

                        Comment


                        • #13
                          Ati pus careva carlig de remorcare pe tourer? Ma bate gandu sa-mi pun, si mi frica ca e expus loviturilor daca ajunge prea jos. Asa cum e am atins de cateva ori cu coada la diverse borduri, rampe, urcari pe ferry... As fi curios si de poze. Din motive de birocratie si garantie cred ca o sa merg pe varianta OEM, detasabil.

                          Comment


                          • #14
                            Vezi aici: https://hondafan.ro/forum/forum/my-h...ck-pearl/page8
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Salut,

                              Multumesc
                              ticker
                              Administrator
                              ticker pentru link!

                              Punctul cel mai de jos ramane tot carlingul original al masinii, carligul montat nu coboara mai jos decat este cel original.
                              Este insa putin mai in spate, asadar este posibil sa atinga mai usor... eu nu am avut problema asta pentru ca o iau incet cand cobor borduri sau dumpere...

                              Daca vrei info/foto suplimentare da-mi un semn.

                              Comment

                              Working...
                              X