Dimensiuni prezoane Civic 2017

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dimensiuni prezoane Civic 2017

    Va salut. Cum iarna se pregateste sa bata la usa, m-am apucat de pregatiri, adica mi-am cumparat jante si anvelope de iarna. Problema e ca piulitele originale, cu care a venit masina, nu se potrivesc cu jantele luate de mine (cele OEM sunt rotunjite, mie imi trebuie insa conice). N-ar fi asta o problema, ca e plin netul de ele, insa nu stiu ce dimensiuni sa iau: am vazut ca sunt de 12 x 1.5, 12 x 1.25, 14 x 1.5, etc. Are cineva idee ce prezoane sunt puse pe ultimul model de civic? Eu pot cel mult da masor diametrul, insa pasul nu stiu cum se masoara si n-as risca sa cumpar 20 de piulite care nu se vor potrivi.
    Multumesc

  • #2
    Nu am desfacut, dar nu ar trebui sa scrie pe ele?

    Comment


    • #3
      12 X 1,5
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #4
        Originally posted by DarthMaul40 View Post
        Nu am desfacut, dar nu ar trebui sa scrie pe ele?
        Am desfacut eu si nu am vazut sa scrie. Am incercat cu 2 piulite normale: una M12 si una M14 si M12 s-a potrivit, insa era alt pas.
        @KMR: multumesc

        Comment


        • #5
          Salut,am nevoie de recomandarea voastra.Tocmai mi-a sosit masina la dealer,maine trebuie sa o iau.Este un 1.5 hatchback echiparea Sport Plus.Aveti idee daca ii montez jante de 16 pentru iarna se va cobora garda la sol,sau va ramane aceeasi?De asemenea am nevoie sa-mi spuneti dupa ce dimensiuni sa ma uit?Stiu ca era informatia asta pe undeva dar nu o mai gasesc acum si sunt destul de grabit.Vreau totusi sa schimb jantele originale pe unele aftermarket pentru iarna.Si o marca de jante mi-ar trebui sa-mi recomandati daca sunt unele mai bune.Sunt cam pe dinafara si nu prea stiu ce sa iau.Va multumesc anticipat!

          Comment


          • #6
            Salut,

            Daca montezi marimile din CIV/COC, nu ar trebui sa fie probleme.
            215/55 R16 (nu mai stiu J si ET-ul, speram sa fie un proprietar care sa ne ajute)
            235/45 R17 (parca e 8J si ET50)

            Conform WillTheyFit (http://www.willtheyfit.com/) diferenta in diametru intre dimensiune de mai sus e 0.4mm (nu cm), deci practic nimic.

            Comment


            • #7
              Multumesc mult Jozsi.Mai astept opiniile altor posesori sa vedem daca mai e ceva de adugat la ce ai zis mai sus.Ideea e ca as vrea sa se potriveasca la fix,ma gadesc sa nu afecteze manevrabilitatea masinii.

              Comment


              • #8
                N-ai pentru ce! Asteptam marimile oficiale de la un posesor Mare atentie ca Sedanul are alte specificatii la roti.

                Comment


                • #9
                  16x7J ET 45; 215/55R16 89H am pe certificatul de înmatriculare

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc mult amandorura!O sa vorbesc si maine la dealerul din Pitesti,ca de aici o iau,sa vad ce mai zice si el.Cum vad ca e saptamana viitoare vremea,mai mult ca sigur va sta in garaj pana rezolv problema rotilor.O sa scriu aici exact dimensiunile.De altfel mi se pare absolut firesc si de bun simt daca sunt ajutat,sa intorc favorul.Cred ca o sa deschid si un jurnal de bord.Oricum e masina sotiei,dar sper sa o prind si eu din cand in cand :-)
                    L.E.-am avut un pic de ragaz si am vazut intr-unul din posturile lui MihaiL dimensiune jante 16 7j et 38.Mai trebuiesc alte date pentru comandarea lor,sau ajung?Merci
                    dantt
                    Senior Member
                    Last edited by dantt; 08-02-18, 20:21.

                    Comment


                    • #11
                      Et 5x114,3
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        ET38 nu e cel standard, cel putin nu pentru hatchbackul.Mergi pe datele date de DarthMaul40 (ET45) eventual +/-5 la ET (eu mai mult nu as umbla la diferenta de ET, altii mai merg la +/-10)

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc mult baieti!Va tin la curent.Ticker,ET-ul dat de tine e altceva?Ce inseamna?

                          Comment


                          • #14
                            PCD înseamnă
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc KMR.

                              Comment

                              Working...
                              X