CIVICMAN : '01 Honda Civic 1.6 VTEC Sedan ES, Silver (ES7)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CIVICMAN : '01 Honda Civic 1.6 VTEC Sedan ES, Silver (ES7)

    Salutare ! De curand langa EJ9 din familie a mai aparut un nou membru mai tanar . Un civic sedan din 2001 1.6 , 110 cai, ES7. Din pacate aceste modele sunt extrem de rare , sau cel putin eu asa am sesizat. Din anii astia 2001-2005, din ce am observat predominante sunt modelele EP2 EU8 si EM2
    Ce ulei ar trebui sa folosesc pentru ea ? As vrea sa ii fac schimbul de oloi

  • #2
    din ce am citit lumea pune 5w40 dar acum nu prea stiu de care. De la cine am luat-o mi-a recomandat Mobil1 5w40

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de ea. Cu uleiul sunt disvutii multe. Eu nu as pune Mobil decat daca a fost obisnuita cu el.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Sper sa fie o masina buna , chiar daca e facuta in Turcia . Multumesc ! Din ce am inteles de la proprietar schimburile in ultimii ani le-a facut la Carpati Motor. O sa incerc sa ma interesez daca a folosit chiar Mobil 1. Cert este ca mi se pare ca consuma ulei. Nivelul era sub jumatatea dintre min si max cand am luat-o si dupa 900 km este la minim , nu exagerez. Masina are 9800 km de la ultimul schimb. Nu stiu ce sa mai cred . Voi ce ulei recomandati ?

        Comment


        • #5
          Ma gandeam sa ii pun Castrol Magnatec C3 5W40 Full Synthetic dar nu stiu cum sa procedez. Eu fusesem sfatuit sa pun Mobil 1 SUPER 3000 X1 5W40 Full Synthetic ca din asta a mai avut. Daca a fost obisnuita cu un ulei multi ani este posibil sa consume mai mult daca se modifica uleiul ?

          De ex la VW T4 desi era recomandat Castrol Magnatec , motorul fusese obisnuit cu Mobil 1 si cand i s-a pus conform recomandarilor Castrol Magnatec consuma o gramada de ulei. Dupa ce s-a revenit la mobil 1 consumul de ulei a disparut (asta mi-a spus-o un prieten , nu stiu daca sunt povesti sau chiar asa este , desi nu avea motiv sa ma minta )

          Comment


          • #6
            acum sunt total in ceata . Pe unele forumuri de afara am citit ca ar fi mai indicat 5w30 . Unii aveau problema ca nu stiau daca sa puna 5w20 sau 5w30 . Eu nu mai stiu ce ulei sa pun , poate ma lumineaza cineva

            Comment


            • #7
              Eu as incerca un Eneos Sustina 5W30. Nu e nici f scump, vezi cum ii place, cat consuma etc.

              In functie de cati km are motorul, n-ar strica nici un oil flush...
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Sa consume cat ai zis tu este cam mult! In aceelas timp e momentul sa schimbi uleiul si sa faci asta ca atunci cand folosesti masina in conditii de trafic greu. Din ce stiu Aral si Castrol folosesc uleiuri reconditionate. Si Motul e un ulei bun.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by civicman View Post
                  Eu fusesem sfatuit sa pun Mobil 1 SUPER 3000 X1 5W40 Full Synthetic ca din asta a mai avut. Daca a fost obisnuita cu un ulei multi ani este posibil sa consume mai mult daca se modifica uleiul ?
                  Nu confundati mobil 1 cu mobil super 3000. Mobil 1 este cu mult peste. Daca sunteti de acord cu aceasta afirmatie atunci ar trebui sa fiti si de acord ca nu vascozitatea e de vina calitatea in sine a uleiului.

                  ...si poate imi explicati si mie...cum metalul poate sa se "obisnuiasca" cu un anumit ulei?
                  InjectoR
                  Senior Member
                  Last edited by InjectoR; 31-10-17, 12:44.
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • #10
                    Refuz sa despic parul in patru. Stii si tu bine ca exista diferente intre uleiurile producatorilor si nu sunt doar de gradatie.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by InjectoR View Post
                      Nu confundati mobil 1 cu mobil super 3000. Mobil 1 este cu mult peste. Daca sunteti de acord cu aceasta afirmatie atunci ar trebui sa fiti si de acord ca nu vascozitatea e de vina calitatea in sine a uleiului.

                      ...si poate imi explicati...cum metalul poate sa se "obisnuiasca" cu un anumit ulei?

                      sincer nici nu am luat seama la diferenta asta . Bine ca ai amintit . iti multumesc frumos . Nici eu nu prea inteleg cum metalul poate sa se "obisnuiasca" cu un anumit ulei

                      Originally posted by ticker View Post
                      Eu as incerca un Eneos Sustina 5W30. Nu e nici f scump, vezi cum ii place, cat consuma etc.

                      In functie de cati km are motorul, n-ar strica nici un oil flush...
                      M-am uitat si am gasit cu 43 lei litru intr-un singur loc. Ar fi un clasament anume la uleiuri pt acest model/motor ?

                      Originally posted by hondaru View Post
                      Sa consume cat ai zis tu este cam mult! In aceelas timp e momentul sa schimbi uleiul si sa faci asta ca atunci cand folosesti masina in conditii de trafic greu. Din ce stiu Aral si Castrol folosesc uleiuri reconditionate. Si Motul e un ulei bun.
                      si mie mi se pare un consum maricel chiar daca i se apropie cei 10000 km . Dintre ce mi-ai recomandat tu si Eneos care ar fi mai bun ? Vreau sa ii pun un ulei care sa nu ma induca in eroare nici cu consumul de ulei. Sper totusi sa nu consume ca si EJ9 tot problema asta o avea. M-am saturat sa stau cu bidonul in porbagaj mai ales ca fac drumuri lungi (1100km la un drum)

                      sper sa nu mi se considere reclama. eu aseara deja am dat comnda de uleiul asta
                      https://www.epiesa.ro/ulei-motor-mob...-4l-acc-74.htm

                      Sa renunt si sa iau ceva cu 5w30 , Eneos sau alt producator ? Voi ce ma sfatuiti sa fac ?
                      ticker
                      Administrator
                      Last edited by ticker; 31-10-17, 14:35.

                      Comment


                      • #12
                        La cum spui tu ca iti consuma ulei nu este ok. Poti pune si mama uleiurilor in ea ca nu are nicio legatura. Sfatul meu este sa o duci la o verificare ca este posibil, din cauza vechimii, sa ai o mica scapare pe undeva, garnitura sau fisura.

                        Referitor la ulei, Mobil 1 este un ulei extraordinar. Nu este nici masina de curse, deci oricare dintre cele listate de mai sus sunt bune. Sfatul meu ar fi sa ii faci schimburile mai des de ulei mai ales din cauza conditiilor de trafic de la noi si iti va tine motorul si 1 milion de km. Sa o stapanesti sanatos!

                        Comment


                        • #13
                          O sa vb cu mecanicul sa se uite atent. Ceea ce am cumparat eu este Mobil super 3000 si nu Mobil 1. Ma bate gandul sa il dau inapoi si sa iau MOBIL 1 ESP FORMULA 5W30 sau Eneos Sustina 5W30.

                          Comment


                          • #14
                            ce nu stiu eu este unde de unde pot sti care este uleiul recomandat de producator

                            Comment


                            • #15
                              Honda Civic Production in Turkey (2001)

                              https://www.youtube.com/watch?v=JyN9x-O6_AQ

                              am dat peste filmuletul asta mai devreme

                              Comment

                              Working...
                              X