Roata de rezerva ingusta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Roata de rezerva ingusta

    Bun regasit ! As vrea sa intreb daca cineva a folosit roata de rezerva ingusta,parca slim se spune,precum cea de la 5D,la Sedan ? Nu stiu daca se potriveste,ma gāndesc ca am sa castig ceva spatiu in portbagaj! Va multumesc !
    Hiroshima

  • #2
    Acum ce roată ai pe ea? Nu vad de ce nu s-ar potrivi, e aceeași....

    Comment


    • #3
      Am 55/16(cu 205),nu mai stiu et-ul...acesta conteaza de fapt.Rezerva de care intreb eu este de fapt a modelului 5D/2006,este cam la jumatate din volumul celei pe care o am eu !
      Hiroshima

      Comment


      • #4
        Eu am folosit acea roata de bicicleta din portbagaj anul asta pentru prima data la sfarsitul iernii, cand din cauza unei gropi, am taiat guma noua de iarna, si acum mor de nervi cand ma gandesc. La fel ca tine ma gandeam ca sa o scot initial sa castig loc, dar nefericirea a fost sa o folosesc. Se potriveste perfect, am un accord, 225/45/16, aia de rezerva nu stiu cat are dar iti imaginezi cum arata pe masina. Este de fapt o roata temporara aceea nu e chiar de rezerva la propriu ca nu poti merge cu o viteza mai mare de 80 de km/h si in plus se simte si aiurea. Eu a trebuit sa o pun pe fata stanga. Las-o in portbagaj, tine-o umflata ca nu stii niciodata. Nu incape una normala pe inaltime. O vei putea pune in portbagaj in locul celei temporare dar va sta plafonul ridicat.

        Comment


        • #5
          A mea a venit din fabrica fara roata de rezerva, dar am comandat una imediat ce am luat-o. Dupa trei pene facute in Romania cu fostele masini, cred ca e de neconceput sa nu ai roata de rezerva la drum lung. Asa subtire cum e ea, te duce pana la prima vulcanizare fara probleme. Mai incetisor asa, dar nu ramai blocat pe undeva.

          @OP - daca a fost pusa de cei de la Honda, de ce sa nu se potriveasca? Singurul inconvenient e ca nu poti merge cu mai mult de 80 KM/h (sau cat scrie pe ea) pt ca nu ai suficienta aderenta si stabilitate. Important e sa ai cu ce ajunge pana la prima vulcanizare
          DarthMaul40
          Senior Member
          Last edited by DarthMaul40; 01-11-17, 07:30.

          Comment


          • #6
            Originally posted by MirceaG View Post
            ...225/45/16...Eu a trebuit sa o pun pe fata stanga...
            225/45R17, iar roata temporara nu se monteaza niciodata pe fata.

            Daca faci pana pe fata, montezi intai rezerva pe spate, apoi inlocuiesti roata cu pana cu cea buna de pe spate.

            Comment


            • #7
              Originally posted by CatalinP View Post
              225/45R17, iar roata temporara nu se monteaza niciodata pe fata.

              Daca faci pana pe fata, montezi intai rezerva pe spate, apoi inlocuiesti roata cu pana cu cea buna de pe spate.
              Bine de stiut!

              Comment


              • #8
                Eu am 255/35/18 la Mercedes si am reusit sa tai un cauciuc pe spate si am pus roata aia mica (care cred ca e cam cat cea de la Honda la dimensiuni) si am mers cu ea asa vreo 50 km ca nu aveam nicio vulcanizare la indemana - Valea Oltului, ora 1.00 noaptea... Nasoala rau senzatia, scapa de sub control masina la orice curba, ESP aprins mereu, smucituri etc. Si nu am mers tare.

                Pe fata si la ATR si la Mercedes nu incape roata aia mica din cauza etrierilor, deci vrand-nevrand trebuie sa aplici procedeul descris de CatalinP mai sus.

                Revenind on topic, sigur se potriveste roata slim de la 5D la Sedan, masinile folosesc aceleasi dimeniuni de jante, ET, prindere etc.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #9
                  Mda...argumentele ce mi le-ati adus m-au lecuit de slim !...stiam de 80km/ora si de faptul ca nu ai voie sa o pui pe fata,dar la asa experiente mai bine lipsa...multumesc oricum !
                  Hiroshima

                  Comment

                  Working...
                  X