TAZ: '17 Honda Civic TypeR GT Championship White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Felicitari! Sa o alergi cu placere.

    Eu le-am avut pe amandoua, atat FN2 cat si FK2. Poate la mine FN2-ul este mult mai violent si trage foarte bine fata de unul normal, dar iti pot spune ca placerea de a conduce un aspirat nu poate fi inlocuita de un turbo. Ce simti tu la FK8 este lag-ul turbo si lipsa zgomotului produs de motor si evacuare. Lag-ul se poate ajusta, la fel si zgomotul evacuarii dar cel al motorului nu. Inca nu am mers cu FK8 ca sa fac o comparatie cu FK2 la aceste aspecte, dar e posibil sa vad o diferenta si mai mare fata de FN2. Masina mai mare pierde din senzatia de viteza, de rapiditate. E bine sa nu ma pronunt pana nu ma dau efectiv cu ea, dar pentru mine FK8 seamana mai mult cu Accord decat cu Civic. Botul lung si interiorul mult mai mare ma duc cu gandul la fostul Accord.

    Eu vreau sa comanda jante de 18" pentru slick-urile ramase de la Evo X. Iarna nu o scot din garaj. Imi place senzatia de masina noua, fara rugina.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • #32
      Senzatia e clar diferita dintre aspirat si turbo...cuplu si lag vs instant si rev
      Si da, are lag cu tot cu VTEC si alte chestii de marketing
      Ai dreptate si cu diferentele de spatiu\marimi...ca la greutate nu sunt departe

      Dar nu asta comparam...clar FK8 e mult mai rapid, exponential ca sa fim mai corecti. Adica tr1 nu e mare diferenta, 2 mai violenta la FK8 din cuplu si astfel avem diferenta in mare de 0-100 dintre ele. FN2-ul avea undeva pe la 225cp, nu era chiar stock, deci diferenta de 0-100 (din carte) nu era chiar de 0.8sec. Dar de la tr3 in sus...se schimba matematica.

      Sunt 2 masini total diferite, singurul punct care le uneste e stabilitatea masinilor in viraje.

      Cu alte cuvinte... incep sa imbatranesc si FK8 combina tot ce am nevoie : putere, confort, tehnologie , mai silentioasa, 4 usi si...o familie fericita (sotia nu era chiar fericita cu FN2-ul fiind mult mai rigid, mai violent si evacuare aftermarket ---adica zgomotoasa :P)

      K20 e un motor superb si unic, clar o sa-i simt lipsa

      Garaj inca nu am
      '17 Civic TypeR FK8 Championship White
      '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
      ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
      ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

      Comment


      • #33
        La mine nici una din ele nu poate fi chiar de familie: are doar 4 locuri! Cat despre FK8 poate peste cativa ani sa ma uit la el, eventual dupa un facelift si cand actualul FK2 va ajunge masina de curse.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #34
          Frumoasa masina!!! Sa o stapanesti sanatos! Mai bine lasi noua husa pe ea iarna avand in vedere cum dezapezesc astia strazile de pe la noi

          Comment


          • #35
            Felicitari si sa te bucuri de ea fara evenimete.Am avut placerea sa fiu in interior pentru putin timp si pot sa spun ca e o masina super din toate punctele de vedere.
            Civic EP3,Civic FN2
            După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

            Comment


            • #36
              Salut,

              Congrats pentru achiziție. Cred ca am rezervat mașina în aceeași zi, dar tu ai luat-o cu 2 zile mai repede. Eu am ridicat-o vinerea trecută (FK8 Crystal Black). Nu m-am bucurat foarte mult de ea, pentru ca am carnetul suspendat. Pana la sfârșitul lunii, nu pot sa împărtășesc impresii, dar poate ne vedem intr-o seară sa vedem Ying și Yang-ul și facem și niște poze Sunt curios cum e CW. Ne auzim, numai bine.

              Comment


              • #37
                @MirceaG: daca e zapada sau urat(bucati de gheata, etc) pe jos , nu o scot iarna. Nici FN2-ul nu-l scoteam daca nu era decent pe jos. Husa am luat-o mai mult ca sa-mi fie mai usor sa o dezapezesc (chiar daca nu o scot) fara sa risc sa o zgarii :P

                @Mario; multumesc la fel. Sa te bucuri de ea cel putin cat m-am bucurat eu.

                @VladV : sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Ai facut rezervarea pe mail? :P ca parca-mi aduc amite de ceva Eu am facut comanda pe 13 Oct (Vineri 13 ) si am luat masina pe 20.


                Am cantarit anvelopele de iarna, GY Ultragrip Performance Gen1 235/40/R18 XL si au 9.9kg. Pentru cei interesati de asta
                '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                Comment


                • #38
                  Cand mergem pe circuit? Eu n-am mai scos masina din garaj de aproape o luna.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #39
                    Au venit jantele, da am ajuns la Momo de la Sparco si TenzoR. As fi vrut albe sau negre, dar astea mi-au placut si aveau un pret imbatabil.

                    Acum sper sa nu fie probleme cu etrierul, dupa specificatii (dimensiuni) totul ar trebui sa fie ok...but you never know.

                    Stie cineva daca piulitele originale sunt conice? sau trebuie sa-mi comand altele? (@Doc)

                    Click image for larger version

Name:	image1.jpg
Views:	1
Size:	60.0 KB
ID:	725915
                    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                    Comment


                    • #40
                      Piulitele originale sunt foarte rar (a se citi niciodata) conice. Au scaun rotund, dar poti sa scoti una rapid sa te asiguri ca e asa.

                      Frumoase jantele si in opinia mea mult mai OK MOMO ca brand!
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #41
                        Si sparco erau ok, fiind construite de OZ dar cu alta tehnologie.

                        Stiu ca pot sa le pun si pe cele originale, piulitele, chiar daca sunt drepte. Dar o sa comand unele conice. Ca idee am obs ca CTR-ul e la fel cu Insignia la roti.
                        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                        Comment


                        • #42
                          Nu poti man... E cea mai mare prostie sa faci asta ca si siguranta rutiera fiindca o sa ai suprafata de contact foarte mica + poti sa strici scaunele jantelor daca insisti sa le strangi tare.

                          Cumpara piulite conice ca e plina piata si ai scapat de grija. Gasesti si alte culori daca vrei etc.
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • #43
                            Superbe jantele Taz!De curiozitate te inteb,cat au costat?

                            Comment


                            • #44
                              Oricum vroaim sa comand unele noi conice. Am comandat unele de Insignia ca aratau mai bine si erau mai lungi, chiar daca erau mai scumpe cu 50%, sper intr-o calitate mai buna.

                              Am inele de centrare in plus, pentru cine e interesat, 72.6-64.1. Asta pentru ca am gasit initial la un singur magazin si am comandat 4 buc (dar nu scria ca sunt la set) si am fost sunat ca mai au doar 2. Am zis ok, sa le trimita (am zis ca le folosesc macar drept matrita ptr unele de metal). Am gasit si in alta parte intre timp si acolo scria ca sunt la buc dar vand la set ...rezumat am 2 seturi in plus.

                              Au fost 520ron, dar in mod normal sunt pe la 200 lire. Eu le-am vrut initial doar pentru iarna si a contat mult si timpul de livrare.
                              Acum ma bate gandul sa raman pe 18" si pentru vara, asa ca daca e cineva interesat de jante pe 20"...
                              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                              Comment


                              • #45
                                Sunt de metal inelele? Posibil sa ma intereseze pe mine, am nevoie pentru Kosei, dar nu mai stiu exact ce diametru au. Masor acasa si revin. Acum am unele de plastic dar vreau clar de metal.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X