TAZ: '17 Honda Civic TypeR GT Championship White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    @kinky obiectiv sunt totusi minore problemele aparute mai ales ca aia cu grinding e discutabila. In plus la overheating zic si ei ca nu ia ajutat temperatura de pe circuit. Nu zic ca nu ar exista, dar cu siguranta e remediabila.
    E normal ca in primul an de productie sa apara "bubele" , stii cum e vorba aia " in teorie nu e nici o diferenta intre teorie si practica, in practica e."
    ....

    Comment


    • #92
      Si generatia anterioara suferea de overheating... deci aia cu "e normal in primul an de productie" nu prea e normal. Se presupune ca ai invatat ceva cu modelul anterior.
      Important e ca nu sunt totusi niste probleme de neremediat, mie mi se pare reusita masina.
      '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

      "Binele o duce rau in Romania"

      Comment


      • #93
        Si eu am exclus din start Focus RS din cauza rateurilor cu motoarele(eroarea de design la blocul motor/garnitura chiulasei) carora le intra lichidul de racire in camera de ardere. Plus diferentialul.

        La FK8 TypeR pe langa agatatul la schimbarea tr 1-2 au mai fost si probleme cu 4-5 daca nu ma insel. S-a intamplat si la FK2 Type R. Destul de interesant de ce n-au remediat problema pana acum. Cert e ca in timp agatatul asta distruge sincronizatoarele si creste in frecventa. Eu vreau o masina s-o tin macar 10 ani. Dificil dupa sfarsitul garantiei.
        Au mai fost reportate probleme cu separarea inelului dintat de pe marginea volantei(da surprinzator volanta e compusa din 2 parti, sunt si poze pe forum).

        Cam astea 2 probleme ma pun pe ganduri. Sincer 40k sunt ceva bani. Sa le rezolve Honda si atunci mai discutam. Atlfel ma vad nevoit sa ma indrept spre altceva. Pacat, dar sunt si alte alternative. Chiar un 718 Cayman certified preowned va fi destul de interesant in 2-3 ani.

        Comment


        • #94
          Trebuie sa tii cont ca sunt cutii manuale si fiecare le exploateaza cum stie/poate, unii patineaza mai mult ambreiajul, sau schimba cand nu este apasat complet, plecari in forta cu dumb de clutch, flat foot shifting, etc
          Chestii de acet gen au fost decand lumea, si la EP3 si la FN2, nu vad de ce nu ar fi si la FK8, sunt cutii manuale si rezista precum sunt manuite

          Comment


          • #95
            Tu ai dreptate cu ce spui Dinoc, doar ca din ce am citit nu e cazul aici. Si FN2 a avut la inceput de generatie probleme cu tr. 2 si 3, care agatau, probleme care s-au rezolvat pe garantie. Problemele astea au existat si la FK2, acum se pare ca si la FK8. Deci nu e vorba de exploatare aici.

            De asemenea, overheating-ul nu e "o problema lejera si usor de rezolvat". E chiar o problema acerba la turbo exploatate intens in regim de circuit etc. Spre exemplu prima generatie 335i s-a confruntat din plin cu problema asta si nu prea i-au dat de cap decat tarziu... Iar racirea after-market mai performanta teoretic e posibila, dar te lovesti de probleme de spatiu etc. Banuiesc ca nu vrei sa arate masina ca una de raliu, fara bara fata etc. Din cate stiu Rosiu a trecut de la 335i la S2000 fix din cauza asta, sper sa nu ma insel.

            Anyway, mie masina imi place mult, inclusiv la design si e clar ca e foarte performanta si optimizata, ziceam doar sa fim realisti in cazul in care exista anumite fault-uri si sa asteptam sa fie rezolvate.

            Si ca idee, eu la FN2 am schimbat toate cele necesare la cutie pe garantie si tot agata ulterior. Culmea agata cand mergeam incet si relaxat, cand ii dadeam tare si trageam de ea era ok.
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • #96
              eu nu as "concedia" atat de lejer articolul de pe TTAC
              piata americana mai ales in zona asta de performanta este totusi competenta si destul de exigenta
              problemele respective arata totusi ca, cel putin la acest moment pe acest model, nici reputatia H de fiabilitate nu mai este chiar impecabila
              "Ethics. That's always so inconvenient."
              Cal Lightman

              Comment


              • #97
                Cum ziceam, eu am probleme cu R si nu cu tr a2a de 3 zile sunt foarte atent la cutie si nu a agatat a2a de loc iar R de 2ori la mers normal, ca asa si la FN2 mai ratam a 2a...dar acolo 90% din cazuri eram eu vinovat, de asta si zic ca e posibil sa fie o problema mai mult spre sofer si minora spre Honda.

                Sa explic : am observat ca directionarea treptelor in cutie nu e la fel de usoara ca la FN2, ma refer la faptul ca parca nu ai avea ghidaj si asta se simte clar la R si tr a2a si putin la a1a...a 5a fiind folosita mai rar nu am obs o problema inca. Cand mergi mai relaxat "merge" si ghidajul mai bine ca schimbi mai lin si aici se rezolva tr a2a, dar R chiar si relaxat parca tot agata destul de mult si nu intra prea usor.

                Eu zic sa mai asteptam putin, momentan nr reclamatiilor nu pare asa mare...daca doar 10% din posesori zic ca e o problema, poate nu e masina...daca ar zice 50%...

                Si ma tot gandesc daca agatatul asta nu e de la rev matching? Nu am timp sa fac incercari de fortza cu el activ si cu el dezactivat sa vad daca agata...plus ca nu stiu cat de reprezentativ ar fi testul.
                '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                Comment


                • #98
                  In forta nu agata, doar cand incerci sa bagi in viteza usor.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #99
                    apropo de discutile referitoare la design si ca tot ce e pe masina e cu cap si gandita bine aerodinamic. uitati-va la modelul de wtcc de anul viitor si vedeti cate elemente regasiti pe acea caroserie
                    cu problemele....toata lumea se plangea de ambreiajul civicului fn r18a2, ca vibreaza, ca nush ce....n-am avut problema asta. unele probleme sunt "de la oameni"
                    sigpic

                    Comment


                    • Ieri am fost la ASKO si am vazut live un FK2 Type R si un FK8 una langa alta. Imi mentin parerea ca ultimul (FK8) este MULT mai frumos si mai dinamic, si arata ca o masina ceva mai matura, mai bine inchegata. Treaba buna!
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Salut, te-am vazut pe acolo , arata bine masinutza!
                        Legat de fk8, arata foarte bine botul, spatele parca nu comunica cu fatza (e doar parerea mea) si asta poate din cauza acelor plastice mari din spate!
                        "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                        The Power of Dreams

                        Comment


                        • Ahh, tu erai cu FK2-ul. Arata mai bine in realitate bucatile alea vopsite rosu. Legat de comparatia mea, e o chestie de gusturi, ele tehnic sunt foarte apropiate si foarte bune. In plus si la FK8 ma dor ochii cand ma uit la evacuarea aia cu 3 tevi... in fine, design-ul asta modern de la Honda probabil nu ma prinde pe mine prea bine, si la Mercedes as alege oricand coupe-ul meu W204 in fata celui nou etc. FK8-ul pare ceva mai domolit.

                          A mea e o batrana intr-un plin proces de reconditionare, sper sa arate bine rezultatul final (probabil peste un an - doi), pana una-alta ma bucur ca merge bine si zambesc de fiecare data cand o conduc.
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • Originally posted by Taz View Post
                            Oh, o arie deschisa pentru mine ...pentru moment

                            Unii probabil au citit pe topicul de la FN2 ca am avut o lupta interioara intre a cumpara FK8 sau nu. Emotia a batut ratiunea in final si jumatatea mea mai buna nu a luptat prea mult sa ma aduca in simtiri si a acceptat lovitura in bugetul familial.

                            Totul s-a intamplat cu masina asta de parca a fost predestinat, parca inca astept reversul medaliei - imapctul negativ, si lucrurile au mers ca pe roate. Masina, prima adusa in RO ptr client, fusese "comandata" de altcineva care nu a mai putut sa o cumpere. Am vrut alta culoare, polished metal metallic, dar pus in fata alegerii culorii si livrarea in Martie-Aprilie sau livrarea acum...am ales Championship White.

                            In ziua (o vineri) in care am fost la Asko sa dau comanda de masina, o zi libera trecuta in calendar cu 8 luni in urma, la cam 1h dupa ce am plecat eu a mai venit cineva cu banii de avans pentru una CW ...am inteles ca a mai fost pe lista dar a avut niste probleme cu actele. Luni era alta zi libera pentru mine si am depus actele...iar vineri am luat masina (are o saptamana masinuta la mine...2 de cand am dat "comanda" si cam 3 de cand e in RO).

                            Diferentele dintre FN2 si FK8 sunt mari si nu cred ca are rost sa vorbim prea mult de ele, fiind 10 ani diferenta si tehnologic diferite.

                            Imi place masina foarte mult. E mai "stransa pe tine" la interior, te inconjoara mai bine si ai o pozitie buna la volan. Scaunele sunt mai late, intru mai bine, si mai moi. Vizibilitatea mult imbunatatita.

                            Dpvd motor...cuplul se simte foarte bine chiar rupe aderenta destul de mult la kick down (si temp si umiditatea influenteaza foarte mult). E rapida dar nu se simte chiar asa de mult fata de FN2.

                            Cu cutia de viteze trebuie sa ma obisnuiesc, nu intra cum trebuie in R si parca nici in celelalte trepte foarte usor...rodajul sau eu

                            FK-ul e clar o masina "mai daily" decat FN2, avand inca 2 usi (ptr famile conteaza) si suspensie adaptiva (si chiar confortabila in Sport sau Comfort vs FN2)...astea au fost argumentele mele forte ptr famile si au fost confirmate.

                            Avand in vedere ca vine iarna si anvelope pe 20"...exista doar o oferta pe la 500E bucata am comandat unele pe 18" 235/40R18 cum scrie in certificatul de conformitate al masinii. Am comandat GY Ultragrip Performance Gen1, am mai avut in vedere Dunlop WinterSport 5, pentru ca parea cea mai buna alegere si Conti nu merita diferenta de pret. Sansa sa merg cu masina pe zapada e foarte scazuta, nici FN2-ul nu-l scoteam daca era nasol pe jos.

                            Dar pentru anvelope am nevoie si de jante...in certificat sunt trecute la alternativa 18x8J ET55...cu ET-ul e problema . Dupa ore pierdute pentru informare ce ET merge (in Uk au pus cu ET 45..chiar si 35) si cautare jante, urmeaza sa iau niste TenzoR GT-05 albe care au cam 9.3kg din mai multe motive. Primul imi plac si vreau albe sau negre, sunt destul de usoare si ultimul motiv ar fi ca m-au lasat nervii cu cautatul jantelor. Am vrut niste Sparco rtt matt black dar vin in 2-3 saptamani.
                            WE-ul urmator am un drum la munte si vreau sa o incalt... asa ca ma gandesc si la niste jante doar pentru iarna asta.

                            Am mai comandat o husa pentru iarna, impermeabila si cu bumbac\material vatuit pe interior...dar nu stiu daca sa o folosesc

                            Poze as pune dar nu pot, da erroare la upload.

                            Revin
                            Salutare tuturor si bine v-am gasit pe forumul Honda.
                            Multumesc Taz pentru timpul pierdut cu mine pe PM si intrebarile mele fara numar.
                            Long story short, asa cum ii spuneam si lui Taz, "am muscat glontul", am platit rezervarea si la sfarsitul lui Martie, inceputul lui Aprilie, daca toate stelele se aliniaza, una bucata CTR FK8 Polished Metal Metallic va ajunge la subsemnatul.
                            Intre timp am luat forumul la citit si la notat: jante, folii, tratamente..
                            Nu am deschis inca un topic separat.. mai sunt 3 luni+ pana ajunge so.. plenty of time.

                            Sarbatori fericite si... Drive Forever.
                            https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

                            P.S. Pentru ca tot am vazut ca Xander a postat ultimul aici, am citit toate cele ~ 60 de pagini ale aventurii cu ATR-ul tau. Impresionant.
                            I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

                            https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

                            Comment


                            • @Wydarr : sa o stapanesti sanatos...o sa te cam chinui cu asteptatul 3-4luni

                              Dupa ce am studiat putin problema de protectie a caroseriei, as vrea sa incerc o protectie ceramica. Clar partea de marketing e ...produs extraterestru, si clar nu se ridica la nivelul unei folii dar as zice ca merita incercat. Pretul e destul de mic si daca macar se spala mai usor, tot e un castig
                              Din ce am citit, pana acum, Nanolex Si3D pare cel mai ok dpvd pret\calitate.

                              Are cineva mai multe informatii despre produsele ceramice? Si poate si sa-mi recomande ceva? Plus o firma seriosa?

                              Ambreiajul...cum ziceam, se pare ca bucata de carne era problema sau...s-a lasat cutia :P Intra bine in a2a, nu a mai agatat, dar la R mai am de lucrat putin.

                              O sa fac si un mic review la CRV 1.6 iDtec 160cp, ca tot a mai intrat o Honda in familie...imediat ce mai prind niste timp liber dar e de bine
                              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                              Comment


                              • Nanolex am folosit eu... doar ca varianta pentru geamuri. Desi nu am folosit o alta marca, pentru a face o comparatie... singurul lucru pe care il pot spune este ca am fost foarte multumit. Daca si cel pentru lac se comporta asemanator (si din ce am vazut pe net in filmulete...da) atunci cred ca vei fi mai mult decat multumit.
                                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                                Comment

                                Working...
                                X