TAZ: '17 Honda Civic TypeR GT Championship White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    nu-ti fa griji de offsetul la etrieri. eu merg cu 4-5 mm fara nici un stres. sunt multe povesti ingineresti legte de diferite solutii, s-au prins si japoneJii ca terbuie sa "bagi in ele"
    sigpic

    Comment


    • #77
      @Taz Sa o stapanesti/conduci cu placere si fara probleme! E o super-masina, urmaresc subiectul de vreun an de dinaintea lansarii. Ma gandeam initial la un FK2 dar n-am putut trece peste poz cam inalta la condus. Am vazut-o in showroom in Belgia in CW si e mai impresionanta/lata in realitate decat in poze. E uimitor ce-a reusit Honda sa imbine performanta cu practicalitatea. Avansul tehnologic de care aminteai o face sa puna la punct pe circuit (timpi pe Nurburgring) masini de 100-200k de 5-10 ani. Chiar si modele prezente ceva mai scumpe. Ok masinile alea(Ferrari,Porsche,Lambo) mai ofera si altceva de banii aia in afara de performanta, dar totusi e o realizare.
      Super jantele Momo. Vad totusi ca marginea iese destul in afara pneului. Am si eu la Bmw ceva asemanator dar mai moderat. Pericol la parcarile laterale. Chiar si urcat pe bordura la un unghi mic inseamna janta zgariata.

      Originally posted by Doc View Post
      Felicitari! Sa o alergi cu placere.

      Eu le-am avut pe amandoua, atat FN2 cat si FK2. Poate la mine FN2-ul este mult mai violent si trage foarte bine fata de unul normal, dar iti pot spune ca placerea de a conduce un aspirat nu poate fi inlocuita de un turbo. Ce simti tu la FK8 este lag-ul turbo si lipsa zgomotului produs de motor si evacuare. Lag-ul se poate ajusta, la fel si zgomotul evacuarii dar cel al motorului nu. Inca nu am mers cu FK8 ca sa fac o comparatie cu FK2 la aceste aspecte, dar e posibil sa vad o diferenta si mai mare fata de FN2. Masina mai mare pierde din senzatia de viteza, de rapiditate. E bine sa nu ma pronunt pana nu ma dau efectiv cu ea, dar pentru mine FK8 seamana mai mult cu Accord decat cu Civic. Botul lung si interiorul mult mai mare ma duc cu gandul la fostul Accord.

      Eu vreau sa comanda jante de 18" pentru slick-urile ramase de la Evo X. Iarna nu o scot din garaj. Imi place senzatia de masina noua, fara rugina.
      Din ce-am mai citit online se pare ca turbo lag-ul e mai redus la FK8R fata de FK2R.
      Au inceput sa apara evacuari after market. Unii au inceput sa modifice evacuarea standard. Un link aici, include si cum se aude motorul fara evacuare: https://youtu.be/nhjNHdleiaQ?t=190
      Iarna si eu tin masina in garaj pe cat posibil din cauza sarii in pincipal(daca o scot ii fac spalare sasiu direct, optiune la spalatorie). Type R indeosebi datorita unor elemente din aluminiu in etriere/suspensie.



      Originally posted by Doc View Post
      La mine nici una din ele nu poate fi chiar de familie: are doar 4 locuri! Cat despre FK8 poate peste cativa ani sa ma uit la el, eventual dupa un facelift si cand actualul FK2 va ajunge masina de curse.
      Nu inteleg de ce are doar 4 locuri. Ma gandesc sa-mi iau FK8R si sa renunt la Bmw 420d GC. Vreau ceva mai driver oriented, mai agila, performanta si FK8R se potriveste. Totusi urmarind forumurile vad ca sunt probleme pana acum si nu putine(De ex: http://www.civicx.com/forums/issues-...rranty-tsb.67/). Unele serioase(cutia de viteze, separare volanta,...) m-au facut sa pun achizitia on hold pe moment.
      Astept sa le corecteze, eventual un face-lift. Deocamdata am o masina ok si imi permit sa astept.
      Mai am si alte alternative pe lista de posible achizitii. Noul megane RS, urmatorul STI. Am testat si un 718 Cayman 2.0 4cyl turbo, PASM. De vis, dar la alt pret(60k). Pe circuit e mai lent ca type R dar ambianta interioara, sunet, handling sunt superbe. Deci asteptam si vedem.

      Comment


      • #78
        Eu in topicul ala vad doar 2 probleme...cutia de viteze si vopseaua. Vopseaua e o problema de mai bine de 10 ani, la Honda, iar FK8 pare sa aiba mai mult lac decat FN2..unde efectiv se topea lacul la un gainat.

        Cutia de viteze...agata in a 2a....da, dar nu la fel de des cum o facea la FN2 Si am zis ca e posibil sa fie si soferul vinovat.
        Dar momentan nu vreau sa ma plang de cutie pentru ca masina are prea putini km si ma astept ca situatia sa se schimbe. Plus ca nu m-am plans la FN2 unde era parca mai des. Iar eu am probleme mai mult cu Reverse decat cu tr a 2a, la a2a nu-mi aduc aminte sa fi agatat la mers normal, doar la blana unde se poate produce o nesincronizare mana-picior...chiar daca doar pe tr a2a

        Una alta, am facut 1600km cu masina, nu am ajuns inca la revizia de 1k . Am fost plecat din Buc zilele trecute si am facut 600km, primul drum lung. Da, masina e un GT. Confortabila, usor de condus si cam...prea rapida in depasiri iar sistemele de siguranta sunt WOW.

        Intrebare pentru posesorii de Honde cu LKAS si Line assist : la voi masina ia curba singura cu Line assist-ul activ (keep the line)? Ca am ramas mega impresionat, de faptul ca nu trebuie sa atingi volanul ca sa iei o curba cand e activa optiunea, pur si simplu se misca volanul singur Singura problema e ca nu e 100% sigura, nu ramane mereu activ "keep the line" (sau cum ii zice ), ca altfel cu LKAS si Line assist ai un pilot automat adevarat si poti dormii pe autostrada

        Eu sunt obisnuit sa depasesc in forta, nu cu pedala la jumatate, asa m-am trezit ca am 190km/h la revenirea pe banda nici nu simti cum fuge.

        Nu am mers cu ATR-ul dar presupun ca e mai confortabil decat FN2-ul, dar FK8 cred ca putea sa fie denumit si ATR...dimensiunile le are, confortul e si el, lipseste poate doar un loc in spate. E o masina care poate fi daily drive sau family car, fara doar si poate.

        Ca un rezumat: masina imi place
        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

        Comment


        • #79
          LKAS-ul de pe Accord ia fara probleme viraje largi cum sunt cele de pe autostrada. Insa trebuie sa pui mana pe volan din cand in cand, cam la 15-20 secunde, altfel te avertizeaza si se dezactiveaza.
          E foarte utila functia si cand ai vant lateral, mentine masina pe centrul benzii fara prea mult efort din partea soferului.

          Comment


          • #80
            Multumesc frumos, deci nu e un "feature" nou nu-mi aduc aminte sa fi citit de el (de partea cu controlul directiei)
            Da, nu zic sa nu tii mana pe volan, doar ca...doar tii mana sau depui 10% din "efortul" normal
            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

            Comment


            • #81
              Asa am zis si eu cu agatatul ala, e posibil sa fie soferul. E unul pe youtube care numai de probleme se plange, cred ca il baga prea tare lumea in seama si asta e problema. Face o gramada de filme lungi si plictisitoare in care nu zice mai nimic. 🤔
              ....

              Comment


              • #82
                flyngato ? da, doar boring stuff, vorbeste mult si mai nimic esential
                dar omul cred ca urmareste audienta (=bani) mai mult

                Comment


                • #83
                  LKAS de pe Civicul meu tot asa ia curbele frumos si tot asa, te tot alerteaza sa pui mainile pe volan
                  Nu e pilot automat, e facut sa te ajute, sa nu obosesti tinand banda, dar parca nu l-as mai folosi, ca ma leneveste si nu e bine

                  Comment


                  • #84
                    @dinoc da, papagalul ala.
                    ....

                    Comment


                    • #85
                      @DanP : am vazut si eu 1-2 filmulete ale lui si ...nu-mi mai trebuie :P nici sofer nu prea pare a fi
                      Ma mir ca sunt asa multi care se uita la el.
                      '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                      '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                      ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                      ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                      Comment


                      • #86
                        baiatului asta nu i agata cand fugareste Porsche-uri

                        https://www.youtube.com/watch?v=yIQeJ9j9cl0&t=115s

                        omul stie bine circuitul
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • #87
                          Taz ai facut o alegere excelenta din punctul meu de vedere.
                          Oricum cel mai important e sa-ti placa tie si sa simti ca ti se potriveste cu adevarat. Din ce scrii, esti, asa ca felicitari din nou pentru alegere!
                          Personal nu inteleg efectiv cum pot spune unii ca masina asta e urata, e clar nu este un look cuminte, dar are de ce sa fie asa "in your face", ca are cu ce. Sleeper-e sunt destule pe piata .
                          Eu visez cu ochii deschisi la unul albastru, insa situatia actuala in care ma aflu, ma face sa mai imping cativa ani achizitia rachetei.
                          ....

                          Comment


                          • #88
                            toate bune, dar nu prea ... mai putin subiectivism n-ar strica :P

                            http://www.thetruthaboutcars.com/201...da-fixing-one/
                            R 42659 - Milano Red Ep3

                            Comment


                            • #89
                              @DanP: multumesc. Designul e...dupa gusturi, asa cum mie nu mi-a placut Gen a9a. Dar Gen a10a mi-a oferit aceasi senzatie precum Gen a8a...pur si simplu m-am indragostit
                              Eu momentan sunt mai mult decat multumit

                              @kinky_boy: citisem articolul, dar sincer nu vad o problema cu adevarat...daca o mufa transforma o masina buna in una rea...atunci ce spunem de Ford RS care are probleme cu motorul?
                              Deci pana acum la masina asta s-ar fi gasit ca probleme : o mufa, tr a2a si overheating? Daca e doar atat, stam bine sincer mai ales daca se rezolva atat de usor

                              Aia cu overheating nu stiu ce sa zic...au fost destui care s-au dat cu masina pe circuti si putini ca nr care sa aiba o problema cu overheating. Era clar ca nu au facut gaura aia in capota doar ptr styling.

                              Eu nu sunt doar subiectiv , avand in vedere ca o clipa m-am gandit si la Ford RS avand in vedere ca preturile sunt aproape la fel (1k dif, mai scump Fordul)...dar RS-ul are in plus DOAR 4x4 si o acceleratie mai buna vs CTR....care e cam tot ce poti sa-ti doresti. Si atunci as putea sa fiu carcotas si sa ajung la discutii gen " frate la banii astia nu au fost in stare sa faca o mufa? Dar masina asta nu a fost testata? In teste nu au avut probleme? " si altele.

                              Dar aleg sa ma bucur de masina ptr ca momentan problemele sunt minore, mai ales vs alti constructori.

                              PS: astept sa-mi spuneti ce belele are motorul 1.6 i-DTEC biturbo, ca tot aud in ultimul timp dar nu am gasit nimic pe net...sau nu am cautat bine
                              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                              Comment


                              • #90
                                da, la RS au inceput sa le schimbe motoarele pe garantie

                                Comment

                                Working...
                                X