TAZ: '17 Honda Civic TypeR GT Championship White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TAZ: '17 Honda Civic TypeR GT Championship White

    Oh, o arie deschisa pentru mine ...pentru moment

    Unii probabil au citit pe topicul de la FN2 ca am avut o lupta interioara intre a cumpara FK8 sau nu. Emotia a batut ratiunea in final si jumatatea mea mai buna nu a luptat prea mult sa ma aduca in simtiri si a acceptat lovitura in bugetul familial.

    Totul s-a intamplat cu masina asta de parca a fost predestinat, parca inca astept reversul medaliei - imapctul negativ, si lucrurile au mers ca pe roate. Masina, prima adusa in RO ptr client, fusese "comandata" de altcineva care nu a mai putut sa o cumpere. Am vrut alta culoare, polished metal metallic, dar pus in fata alegerii culorii si livrarea in Martie-Aprilie sau livrarea acum...am ales Championship White.

    In ziua (o vineri) in care am fost la Asko sa dau comanda de masina, o zi libera trecuta in calendar cu 8 luni in urma, la cam 1h dupa ce am plecat eu a mai venit cineva cu banii de avans pentru una CW ...am inteles ca a mai fost pe lista dar a avut niste probleme cu actele. Luni era alta zi libera pentru mine si am depus actele...iar vineri am luat masina (are o saptamana masinuta la mine...2 de cand am dat "comanda" si cam 3 de cand e in RO).

    Diferentele dintre FN2 si FK8 sunt mari si nu cred ca are rost sa vorbim prea mult de ele, fiind 10 ani diferenta si tehnologic diferite.

    Imi place masina foarte mult. E mai "stransa pe tine" la interior, te inconjoara mai bine si ai o pozitie buna la volan. Scaunele sunt mai late, intru mai bine, si mai moi. Vizibilitatea mult imbunatatita.

    Dpvd motor...cuplul se simte foarte bine chiar rupe aderenta destul de mult la kick down (si temp si umiditatea influenteaza foarte mult). E rapida dar nu se simte chiar asa de mult fata de FN2.

    Cu cutia de viteze trebuie sa ma obisnuiesc, nu intra cum trebuie in R si parca nici in celelalte trepte foarte usor...rodajul sau eu

    FK-ul e clar o masina "mai daily" decat FN2, avand inca 2 usi (ptr famile conteaza) si suspensie adaptiva (si chiar confortabila in Sport sau Comfort vs FN2)...astea au fost argumentele mele forte ptr famile si au fost confirmate.

    Avand in vedere ca vine iarna si anvelope pe 20"...exista doar o oferta pe la 500E bucata am comandat unele pe 18" 235/40R18 cum scrie in certificatul de conformitate al masinii. Am comandat GY Ultragrip Performance Gen1, am mai avut in vedere Dunlop WinterSport 5, pentru ca parea cea mai buna alegere si Conti nu merita diferenta de pret. Sansa sa merg cu masina pe zapada e foarte scazuta, nici FN2-ul nu-l scoteam daca era nasol pe jos.

    Dar pentru anvelope am nevoie si de jante...in certificat sunt trecute la alternativa 18x8J ET55...cu ET-ul e problema . Dupa ore pierdute pentru informare ce ET merge (in Uk au pus cu ET 45..chiar si 35) si cautare jante, urmeaza sa iau niste TenzoR GT-05 albe care au cam 9.3kg din mai multe motive. Primul imi plac si vreau albe sau negre, sunt destul de usoare si ultimul motiv ar fi ca m-au lasat nervii cu cautatul jantelor. Am vrut niste Sparco rtt matt black dar vin in 2-3 saptamani.
    WE-ul urmator am un drum la munte si vreau sa o incalt... asa ca ma gandesc si la niste jante doar pentru iarna asta.

    Am mai comandat o husa pentru iarna, impermeabila si cu bumbac\material vatuit pe interior...dar nu stiu daca sa o folosesc

    Poze as pune dar nu pot, da erroare la upload.

    Revin
    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

  • #2
    Felicitari!! Cand am vazut poza postata de KMR, eram deja invidios, cine o fi norocosul sa stapeneasca asa bestie minunata

    Comment


    • #3
      Să te bucuri de ea!
      '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

      Comment


      • #4
        Sa o stapanesti sanatos si sa o alergi cu placere!
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #5
          sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute! poze!!!!
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • #6
            Eu iti dau unfriend si astept sa ma plimbi ). Felicitari!
            Dar cum adica "E rapida dar nu se simte chiar asa de mult fata de FN2." - sa inteleg ca aveai senzatii mai intense in FN2 in ciuda diferentei de putere ?
            '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

            "Binele o duce rau in Romania"

            Comment


            • #7
              Sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea!
              Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
              sigpic
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

              Comment


              • #8
                Sa o alergi sanatos!
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment


                • #9
                  Felicitari pentru achizitie, sa o stapanesti sanatos!
                  ....

                  Comment


                  • #10
                    Sa fie intr-un ceas bun! S-o stapanesti cu placere!

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc frumos tuturor.

                      Originally posted by GUR View Post
                      Eu iti dau unfriend si astept sa ma plimbi ). Felicitari!
                      Dar cum adica "E rapida dar nu se simte chiar asa de mult fata de FN2." - sa inteleg ca aveai senzatii mai intense in FN2 in ciuda diferentei de putere ?
                      Sincer ma asteptam la mai mult de la 320cp si 400nm vs 225cp si ~ 190nm...tr1-2 nu se simt asa rapide, apoi (>tr3) da se simte clar diferenta
                      '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                      '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                      ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                      ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by GUR View Post
                        Dar cum adica "E rapida dar nu se simte chiar asa de mult fata de FN2." - sa inteleg ca aveai senzatii mai intense in FN2 in ciuda diferentei de putere ?
                        E diferenta de feeling aspirat vs turbo, si cu bune si cu rele.

                        Sa o stapanesti sanatos man! Felicitari!
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • #13
                          Bravo Taz,s-o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute!

                          Comment


                          • #14
                            Felicitari pentru noua jucarie! Sa o stapanesti sanatos si fara probleme!

                            Comment


                            • #15
                              Ce la fix ţi s-au aşezat astrele. Păi s-o ţii tot aşa şi să vă bucuraţi de ea!
                              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                              Comment

                              Working...
                              X