Accord 2018

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by liviu_cts View Post
    pt mine, fostul accord updatat, cu interiorul astuia ar fi fost vis.
    eteriorul asta il gasesc mai discutabil decat al civicului.
    as paria acum ca in europa o sa fie jos la vanzari.
    Subscriu!
    Subscriu, avand in vedere ca nu era nevoie sa copieze A6 si XE (cel putin ca forme de baza ale exteriorului).
    Nu c-ar fi fost vreodata in vreun Top (10, 50 sau 100).
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #32
      Accord global ... dar pe gustul americanilor!
      Insa nu ar trebui sa fie o surpriza. In materie de masini, gusturile europenilor sunt diferite de ale americanilor, iar nevoile piatei mai importante se vor reflecta in conturarea noului Accord.

      Mie exteriorul nu imi place, forma lui parca aduce mai mult a A5 sau VW Arteon, iar atata crom pe grila fata

      Comment


      • #33
        Anii trecuți aveau mult crom pe Acura, oribil, groaznic. Acum, Acura arată curat, frumușel ( mă refer la partea de crom) dar cred că le-a rămas destul și acum îl folosesc pe Accord.
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #34
          Vad ca se discuta la greu ca designul este mai pe gustul americanilor si al asiaticilor:

          Honda Group automobile sales* worldwide in FY 2016, by region (in 1,000 units)
          Automobile sales in thousand units
          North America 1,929
          Asia 1,284
          Europe 172
          Other regions 251
          Showing entries 1 to 4 (4 entries in total)
          ....

          Comment


          • #35
            nu cred neaparat ca au copiat pe cineva ci au incercat sa se inscrie in trend-ul cu "fastback" care pare sa fi sedus pe mai multi
            nici mie nu prea imi place exteriorul dar imi place mai mult devat civic care nu ma atrage de loc

            cel mai mult de la Honda acum imi place Ridgeline dar are niste dimensiuni exterioare care o fac aproape imposibil de condus in urban
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment


            • #36
              Am fost ieri intr-un "mic oras american" din Stuttgart majoritatea masinilor erau destul de impunatoare. Am vazut multe Honde (Accord), cateva Acura, cateva marci de-ale lor de ex. Dodge, GMC, Chevy, Cadillac, chiar si marci nemtesti, dar modele US. Fiind inconjurat de masinile respective, majoritatea parca supradimensionate pentru necesitatile unei familii obisnuite (desi poate in USA se calatoreste mult, habar nu am de unde vine aceasta tendinta catre tractoare V8, etc.), nu am avut neaparat senzatia de placut/frumos. Ce mai, noi, europenii, avem alte gusturi. Chiar daca intre noi avem gusturi diferite, tot se diferentiaza de ale americanilor.

              @Turkish Am vazut si Ridgeline, inteleg la ce te referi

              Iar Accordul american nu prea ma incanta optic, motorul (V6 parca) poate ca ar parea interesant, insa in Europa nu cred ca ar avea succes (la vanzari).

              Comment


              • #37
                nu va mai exista v6-ele
                maximul va fi 2 litri turbo

                eu am ajuns la 40+ ani sa ma gandesc la masini doar prin prisma personala: ridgeline imi place pentru ca arata fain, e o masina mare (ceea ce in RO la drum lung inseamna si mai sigur), e practica pentru unele din activitatile mele, nu as plati impozitul porcesc pentru motorul de 3,5, si e Honda adica fiabila; dar la 2.10 m latime nu ai ce cauta cu ea prin orasele din europa

                revenind la Accord chiar si cu acest design m-ar tenta foarte tare dar m-am obisnuit cu garda la sol mai mare si AWD; nu vreau sa mai renunt la ele
                "Ethics. That's always so inconvenient."
                Cal Lightman

                Comment


                • #38
                  M-am tot uitat la Accord-ul asta nou cateva zile in incercarea de a nu rani sentimentele Accord-istilor... dar fratilor, e urata rau... dar rau! (evident este doar parerea mea)
                  Pai generatia precedenta ce s-a comercializat in America si daca nu ma insel prin Rusia si Ucraina, era superba. Chiar imi era ciuda ca nu au adus-o in Europa (probabil motoarele nu indeplineau cerintele de noxe) si ma bucuram ca in sfarsit Honda a facut pasul catre clasa premium cu care tot cocheta de ceva vreme. Mi se parea ca in sfarsit se apropie de un seria 5 sau un A6. Pe cand cu asta nou... s-au indepartat extrem de mult de acest deziderat.

                  Interiorul bate spre Mercedes, cel putin asta imi inspira desenul bordului. Din profil chiar placuta, dar cand dai de cromul ala in exces de pe bot ce ma duce cu gandul la tiganii care isi atarna o gramada de tinichele si aur pe ei, si spatele ale carui stopuri imi amintesc de masinile chinezesti care la testele de siguranta se fac evantai... pai se duce naiba orice urma de pasiune, nu mai zic erectie.

                  Pacat... poate ca masina chiar are multe de oferit din pct de vedere tehnic si performante dar daca nu-mi starneste nimic, degeaba. E ca femeia urata dar buna la suflet...
                  '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                  "Binele o duce rau in Romania"

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by GUR View Post
                    E ca femeia urata dar buna la suflet...
                    Pai si ce au astea, man!? Cand mi-am luat eu teapa invers, parca ziceai ca nici asa nu e ce trebuie! )) Nimic nu iti covine!

                    In alta ordine de idei, ultimul Accord mie imi place tare, si dupa mult timp, autozine.org il pune pe primul loc in clasa!! Nu e deloc de neglijat, blogul asta auto e o sursa de incredere, iar ultimile Accord-uri au luat putine stele pe site-ul asta, erau departe rau de lideri... Chiar si CL7/ CL9.

                    http://autozine.org/Archive/Honda/new/Accord_Mk10.html
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #40
                      Nu ma pricep la Photoshop, dar cred ca ar arata mult mai bine cu grila vopsita in culoarea caroseriei sau negru lucios cum e la Type R
                      ....

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Xander View Post
                        Pai si ce au astea, man!? Cand mi-am luat eu teapa invers, parca ziceai ca nici asa nu e ce trebuie! )) Nimic nu iti covine!

                        In alta ordine de idei, ultimul Accord mie imi place tare, si dupa mult timp, autozine.org il pune pe primul loc in clasa!! Nu e deloc de neglijat, blogul asta auto e o sursa de incredere, iar ultimile Accord-uri au luat putine stele pe site-ul asta, erau departe rau de lideri... Chiar si CL7/ CL9.

                        http://autozine.org/Archive/Honda/new/Accord_Mk10.html
                        De parca eu n-as fi patit ))

                        Pana si astia de la Autozine spun ca design-ul e discutabil si overall cam naspa... dar bine ca a ajuns in sfarsit calitatea la interior la nivelul lui VW... mda, asta da comparatie. Mai degraba a ajuns VW la nivel de Audi, deci putem compara direct cu Audi, nu cu VW.
                        Si fii sincer si spune-mi ca tie iti plac farurile alea bulbucate de parca te-ai uita la un inotator cu ochelari pe ochi, si stopurile lipsite de inspiratie. In fine, mie masina chiar nu imi spune nimic iar pe piata Europeana, daca o vor aduce (sper ca nu), nu cred ca va avea succes.
                        '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                        "Binele o duce rau in Romania"

                        Comment


                        • #42
                          mie din toata partea frontala fix farurile imi plac. pe zi poate nu sunt wow, dar sigur pe noapte arata intr-un mare fel, cel putin pentru mine. Evident tot la jag as ramane, insa daca as fi intr-o tara unde Jag nu sunt asa accesibile, fara doar si poate as astepta cu nerabdare noul accord.
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • #43
                            Mașina asta mă face să nu mai pot râde de prietenii mei care si-au cumpărat tot felul de hidoșenii.
                            E urâtă puternic, sper sa nu o aducă în Europa.. sa o țină dracului ascunsă și să îi facă un facelift ceva..orice.

                            Comment


                            • #44
                              Nici mie nu mi place actualul look al Accord-ului. Prea botita in fata, prea putin agresiva comparativ cu varianta anterioara. Insa e posibil ca americanilor sa le placa asa, si nu numai lor.

                              Comment


                              • #45
                                Asa e la inceput, toate par urate!!! Cu niste jante concave ar fi alta treaba. Mie imi plac farurile si interiorul. Uite un video cu unul la care ii place tot:
                                ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                                Comment

                                Working...
                                X