DARTHMAUL40: '17 Honda Civic Comfort 1.0 VTEC Turbo M/T, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vad ca e o problema cu linkurile catre pozele mele postate pe postimg.org. Site-ul nu mai are domeniul ala si vad ca au trecut pe postimg.cc. Linkurile sunt identice, doar domeniul s-a schimbat, insa nu pot sa mai editez posturile vechi...

    Comment


    • 1350 km.23 ore condus.viteza medie 57 km/ora.comsum 6.1l Super

      Comment


      • Am postat pe sectiunea manuale, un PDF pe care mi l-a trimis azi o tanti de la Honda CZ. Manualul (in engleza) e pt toate Civicurile X Hatchback, versiune europeana, inclusiv Type-R
        http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post586594

        Comment


        • Am inceput sa folosesc si eu Spritmonitor si e foarte util pt tinut evidenta consumului. Am inceput sa-l folosesc de la 9800 KM (imediat dupa ce am schimbat uleiul).
          Am ajuns la 11900 km si am consum la pompa de 6.9 L, mers preponderent in oras. Pare sa mearga in directia buna masinuta Cu fostul Peugeot diesel, aveam media de 6.3 cam in aceleasi conditii, insa vreo 20 de caluti mai putin. Diferenta de putere se simte destul de bine. Nu reuseam neam sa accelerez cu dieselul asa frumos in panta cum fac cu Honda...
          DarthMaul40
          Senior Member
          Last edited by DarthMaul40; 11-05-18, 00:46.

          Comment


          • Scartait la franare a intampinat cineva? Eu abia am trecut de 1000km si se simte un usor scartait cand franez la viteze mici, in oras. Mi se pare mult prea devreme... si nu stiu care ar fi motivele...
            Last edited by uovi; 11-05-18, 12:46.

            Comment


            • Placute "eco". Nu e iesit din comun.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • Am fost weekendul asta pana in partea ailalta a Cehiei, spre Germania. 5 persoane, portbagaj plin, mers preponderent pe autostrada, dar am avut parte si de ceva drumuri faine de munte. Total 800 km, consum.... 5.7. Incepe sa nu mai fie asa de gurmanda...

                Comment


                • Darth, la ce turatie schimbi in mod normal? (in oras vs. in afara)

                  Comment


                  • @Uovi - cred ca undeva pe la 3000 rpm, indiferent ca e oraș sau afară, însă când am chef de un pic de distracție, sau ma pregătesc de depășiri, peste 4000 rpm

                    Comment


                    • Am trecut de 15000 km si masinuta merge impecabil. Pe serpentine e o placere de condus - unde inainte cu cealalta masina abia asteptam sa se termine, de data asta parca mai voiam o tura . Este foarte stabila si parca te indeamna sa o conduci mai sportiv. Singura problema ramane geamul de la sofer, care iarasi incepe sa se ridice greu, iar de la ultima interventie la el are un mic greieras ce se aude pe drumuri proaste. O sa fac iar o vizita in service pentru chestia asta.
                      In alta ordine de idei, am facut un drum pana la Cluj si inapoi si consumul mediu a fost de 5.6 l/100 km, conform CB. Am mers mai tot timpul cu cruise control activat pe viteza maxima legala dar de cateva ori am sarit pana pe la 170 pe autostrada. La Cluj am ajuns cu consum 5.4, dar a sarit in aer dupa 3 zile de condus prin oras
                      Click image for larger version

Name:	20180618_190350.jpg
Views:	1
Size:	37.2 KB
ID:	726416
                      Click image for larger version

Name:	20180618_190405.jpg
Views:	1
Size:	34.8 KB
ID:	726417
                      DarthMaul40
                      Senior Member
                      Last edited by DarthMaul40; 20-06-18, 06:04.

                      Comment


                      • Originally posted by uovi View Post
                        Scartait la franare a intampinat cineva? Eu abia am trecut de 1000km si se simte un usor scartait cand franez la viteze mici, in oras. Mi se pare mult prea devreme... si nu stiu care ar fi motivele...
                        Eu mai pățesc asa ceva. A început de la 8000 km acum am aproape 10000 și sunt momente când scârțâie. O sa întreb la service sa vad și îți spun ce aflu.

                        Comment


                        • La mine n-au scartait niciodata. Oi fi eu mai norocos

                          Comment


                          • Originally posted by uovi View Post
                            Scartait la franare a intampinat cineva? Eu abia am trecut de 1000km si se simte un usor scartait cand franez la viteze mici, in oras. Mi se pare mult prea devreme... si nu stiu care ar fi motivele...
                            Am patit la vechea masina de multe ori. Chiar si cu placute si discuri noi. Sunt placute eco, fara azbest, daca prind un pic de praf/mizerie zici ca opresti trenul. Daca sunt discurile reci incearca sa le cureti cu vapul la spalatorie si vezi daca persista.

                            Comment


                            • Eu zic ca ai scos un consum foarte bun pe drumul ala de Cluj, mai ales ca ai urcat si la 170, banuiesc ca a mers si AC-ul. Practic, e eficienta de diesel, daca stai sa te gandesti ca motorina are 10% mai multa energie per volum decat benzina.
                              A fost obositor sunetul de cauciucuri pe drum? Eu am facut drive test cu 1.0 Elegance cu roti de 17 si 235 si vajaiau cam tare, si nici nu am apucat sa trec de 100kmh cu masina. Cumva traiesc cu speranta ca astea de 16 si 215 vor fi mai silentioase... E unul din motivele pentru care am ales 1.0 Comfort in loc de Elegance. Asta, si diferenta de bani

                              Comment


                              • Zgomotul de la roti pe sosele mai "aspre" e destul de mare ce-i drept, dar pe asfalt de buna calitate e liniste. Cele de 215 R16 clar ar trebui sa fie mai silentioase decat 235, avand in vedere suprafata mai mica de contact cu soseaua.

                                Comment

                                Working...
                                X