DARTHMAUL40: '17 Honda Civic Comfort 1.0 VTEC Turbo M/T, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 5W30? Pai ce-am vorbit noi?

    Comment


    • Originally posted by DarthMaul40 View Post
      Update 9800 Km - am facut prima revizie:
      - schimbat ulei si filtrul de ulei - mi-au pus ulei Castrol Edge Professional 5W-30 A5/B5 si filtrul de ulei original - cod 15400-RBA-F01
      - rezolvat problema deschiderii/inchiderii geamurilor - au uns nu stiu ce pe acolo si acum toate geamurile se deschid perfect.
      Cat te-a costat revizia? Sunt curios daca sunt diferente mari de pret in comparatie cu reviziile din Romania...

      Comment


      • Originally posted by IB View Post
        5W30? Pai ce-am vorbit noi?
        Stiu ce am vorbit, dar uite ca m-am trezit ca asta au pus si mi-au zis sa stau linistit, ca e ulei bun pt motorul asta... Nu stiu ce sa zic
        Ce pot sa zic de modul de functionare cu uleiul asta: motorul toarce mai frumos, e mai silentios, insa, cel putin in primii 10-15 km urca ceva mai greu in turatii. Dupa ce am facut ceva kilometri, a inceput sa-si dea drumul si sa se tureze mai usor. Mai vedem.
        La urmatorul schimb o sa insist pentru 0W-20 Honda si o sa pot face mai bine diferenta.

        Comment


        • Originally posted by uovi View Post
          Cat te-a costat revizia? Sunt curios daca sunt diferente mari de pret in comparatie cu reviziile din Romania...
          Pai a fost cam asa (convertit pe Google in RON):
          - Uleiul (4 litri): 365 lei
          - Filtrul de ulei: 80 lei
          - manopera 30 min: 75 lei

          Comment


          • 4 litrii de ulei intra in motor?

            Comment


            • Atat mi-au facturat...
              L.E. - conform manualului, trebuie 3,5 L, sau 3.8 L daca schimbi si filtrul. Ce mi se pare ciudat, e ca la 1.0 intra mai mult ulei decat la motorul de 1.5... O fi din cauza ca si cureaua de distributie e in ulei?
              Click image for larger version

Name:	Capture.JPG
Views:	1
Size:	53.7 KB
ID:	726175
              DarthMaul40
              Senior Member
              Last edited by DarthMaul40; 13-03-18, 07:45.

              Comment


              • Salut DarthMaul40,

                Felicitari cu achizitia masinii.

                Ma intereseaza si pe mine un 1.0 Comfort dar citesc prin diferite teste auto ca motorul ar fi galagios sau mai galagios decat concurenta. Altii zic ca suna ca un diesel la turatii mici. Poti sa ne spui ceva in privinta asta? Am avut mai demult un benzinar galagios si am ramas cu ceva sechele in privinta asta

                Comment


                • Originally posted by TheTracker View Post
                  Salut DarthMaul40,

                  Felicitari cu achizitia masinii.

                  Ma intereseaza si pe mine un 1.0 Comfort dar citesc prin diferite teste auto ca motorul ar fi galagios sau mai galagios decat concurenta. Altii zic ca suna ca un diesel la turatii mici. Poti sa ne spui ceva in privinta asta? Am avut mai demult un benzinar galagios si am ramas cu ceva sechele in privinta asta
                  Salut,

                  Am facut doua filmulete ca sa-ti dai seama cam cum se aude. Eu zic totusi sa faci un drive test

                  Comment


                  • Si al doilea, ca nu ma lasa sa pun doua in acelasi post

                    Comment


                    • Eu ma tarasc prin traficul infernal din Bucuresti, dar imi place masina atat de mult ca nu m-as mai da jos din ea, pentru tine , cu traficul asta lejer, cred ca e o placere sa o conduci

                      Comment


                      • @DarthMaul40, ce fel de halogene ai pe masina?
                        Lumina pare foarte alba, parca ar fi led (asta daca nu cumva peretele acela alb da senzatia asta...)
                        ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

                        Comment


                        • Sunt cele stock - nu stiu marca

                          Comment


                          • Originally posted by Crispo View Post
                            @DarthMaul40, ce fel de halogene ai pe masina?
                            Lumina pare foarte alba, parca ar fi led (asta daca nu cumva peretele acela alb da senzatia asta...)
                            Tinand cont de modalitatea in care se aprind, clar nu sunt halogen... De asemenea nici LED, ci Xenon.
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • Originally posted by Xander View Post
                              Tinand cont de modalitatea in care se aprind, clar nu sunt halogen... De asemenea nici LED, ci Xenon.
                              Sunt halogene 100%. LED am doar DRL
                              Cred ca e auto white balance de la telefon care isi face de cap

                              Comment


                              • Halogen care se regleaza in putere la start??
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X