DARTHMAUL40: '17 Honda Civic Comfort 1.0 VTEC Turbo M/T, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Co 98 ls motor proiectat pt co 95 va mari consumul. Performante... not really... nesemnificative.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #47
      Salutare,

      Din cate stiu eu Cifra Octanica exprima caracteristica benzinei de a rezista la autodetonatie: 95 vs 98 => 98 are o rezistenta mai are de autoaprindere. O benzina cu o cifra octanica mai mare va creste sansele ca explozia din cilindru sa apara in momentul optim (cand pistonul este cel mai sus).
      Consumul il poate influenta decat in mod pozitiv (sa scada): daca apar mai putine detonatii "premature", teoretic, ECU-ul va avea mai putine momente in care va trebui sa compenseze explozia defectuoasa (de ex. piston 1) cu mai multa benzina (in pistonul 2).

      Comment


      • #48
        Originally posted by nikkon View Post
        Sa o stapanesti sănătos. Țin sa menționez ca mie unul mi se par incredibil de reușite jantele pe care le ai.
        Multumesc! Si tu s-o alergi cu placere pe a ta!
        Jantele sunt cele stock si imi plac foarte mult. Asa lacuite cum sunt, sunt foarte usor de spalat si arata frumos
        Am luat inca un set pentru iarna, ca sa nu tot apelez la vulcanizare.
        DarthMaul40
        Senior Member
        Last edited by DarthMaul40; 20-11-17, 00:05.

        Comment


        • #49
          De curiozitate,cat au costat jantele astea pe 16?

          Comment


          • #50
            Originally posted by dantt View Post
            De curiozitate,cat au costat jantele astea pe 16?
            Salut! Eu le-am luat gata echipate cu cauciucuri Nokian WR D4. Tot setul (jante + cauciucuri) a fost in jur de 1000 eur. Pe factura nu apare separat pretul pentru jante.
            Codul pentru jantele astea e 42700-TGN-G81.

            Comment


            • #51
              Din experientele practice ale diversilor Hondafani, cu CO98 pe mptpr de CO95 consumul a fost intotdeauna mai mare la acelasi regim de mers. Practica bate teoria.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #52
                Dat fiind ca asta este un motor cu turbina, s-ar putea sa mearga mai bine cu 98 decat cu 95. De fapt, utilizatorii din State cam asa ziceau. Acuma, merita incercat si vazut ce si cum.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #53
                  Tehnicianul de la service mi-a confirmat și el ca de regula trebuie sa folosesc benzina de 95 si doar din când în când sa-i pun de 98 cu ceva aditivi, cam odată la 10 plinuri...
                  Motorul nu e construit sa meargă pe benzina premium, ceea ce nu e rău

                  Comment


                  • #54
                    Eu nu stiu unde ati vazut voi scris ca e rau daca merge cu CO mai mare. La mine in manual dar si in cartea de service scrie clar CO 95 sau higher.
                    https://postimg.org/image/v7sxo6vbf/

                    Iar daca va referiti la aditivi, eu cred ca iar cei care fac astfel de afirmatii se aventureaza grav, nu cred ca niciun producator de combustibili, de la noi sau aiurea, ar risca sa strice milioane de motoare. Ca face bine sau e placebo, aia e alta discutie, n-o mai reiau aici.
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • #55
                      Eu de pe forumurile americane am inteles ca se foloseste numai benzina cu cifra octanica cea mai mare.Rau n-are cum sa-i faca asta mai buna.

                      Comment


                      • #56
                        Eu am inteles ca in SUA se recomanda a se pune benzina cu cifra octanica mai mare pentru versiunea de 1.5 si 174 de cai. Pentru cea de 182 se poate merge si cu "regular".

                        Comment


                        • #57
                          Eu am inteles asa:ca numai varianta sport si sport plus au 180 cp,diferenta de 6 cp fiind data numai de evacuare si ca la motorizarea de 1.5 T indiferent de putere trebui benzina cat mai buna.Ma rog,pana la urma conteaza ce scrie in manualul de utilizare.

                          Comment


                          • #58
                            Tocmai am pus benzina Shell vpower 95 si dintr-o data aproape ca nu mai aud motorul si consumul a scazut vizibil.
                            O sa incerc candva si OMV Maxxmotion 100 care cica e in realitate e de 98.
                            Sa vedem deocamdata cum toarce cu vpower

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by IB View Post
                              Eu am inteles ca in SUA se recomanda a se pune benzina cu cifra octanica mai mare pentru versiunea de 1.5 si 174 de cai. Pentru cea de 182 se poate merge si cu "regular".
                              M-am uitat pe oferta americana si la varianta de 174 de cai, la "required fuel" e notat regular unleaded (deci cu CO 87), iar la varianta de 180, desi se poate pune regular unleaded, este recomandabil combustibil premium (CO 90 sau mai mare). In concluzie, deja daca ii dai de RON 95, prinde aripi.

                              Comment


                              • #60
                                Da, este posibil sa fi inteles eu pe dos. Oricum, la motoarele astea diferenta de cifra octanica dintre benzine se simte mai accentuat fata de motoarele N/A.

                                Comment

                                Working...
                                X