DARTHMAUL40: '17 Honda Civic Comfort 1.0 VTEC Turbo M/T, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DARTHMAUL40: '17 Honda Civic Comfort 1.0 VTEC Turbo M/T, White Orchid Pearl

    Salutare,

    Intru si eu cu noua mea jucarie, cu motoras ceva mai mic, dar destul de indraznet si el
    Masina e varianta Comfort, culoarea e alb sidefat (white orchid pearl) si, din punctul meu de vedere, cu asta ii sade cel mai bine (de asta am ales-o).
    Primele impresii, dupa 250 KM...

    Sasiu:
    Venind de pe un Peugeot 308, masina asta se simte ca un tanc, pe partea de caroserie. Pe drum e FOARTE stabila, iar motorul trage foarte bine, insa inca nu pot sa il exploatez la adevarata capacitate pana nu-i fac rodajul. Cel de la reprezentanta mi-a zis sa incerc sa nu trec de 3000 rpm in prima mie de kilometri.

    Deocamdata am plimbat-o mai mult prin oras, cu o singura iesire duminica asta intr-un sat la vreo 30 Km de mine. Masina se comporta excelent, foarte stabila, confortabila si silentioasa! Directia, cutia de viteze si ambreiajul sunt grozave, comparativ cu ce am mai condus pana acum. Pana acum, consum mediu - 7.5 l/100 km, dar sunt singur ca in timp o sa mai scada, dupa ce motorul de mai da pe brazda, la fel si soferul

    Caroseria, foarte bine executata, cu feeling solid. De exemplu, capota e surprinzator de grea si plina, probabil ca sa absoarba zgomotele de vant si de motor. Aceeasi impresie despre aripi fata si spate. Toate usile si haionul se inchid cu zgomot de masina premium. Sunt FOARTE incantat de masina asta!!








    O sa mai revin periodic cu update-uri
    DarthMaul40
    Senior Member
    Last edited by DarthMaul40; 28-08-18, 18:06. Reason: Reparat linkuri catre poze.

  • #2
    Sa te bucuri de ea fara incidente! Sunt tare curios de consum la acest model de 1L si cum trage/infinge la drum intins.
    Eu am Civic Sedan 1.5 AT si sunt f. incantat de masina!

    Comment


    • #3
      Foarte frumoasa, iar echiparea de baza pare destul de dotata. Multi km impreuna!
      2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
      2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
      2000 Honda S2000 Berlina Black
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere!

        Intr-adevar, merge destul de bine combinatia de alb cu negru lucios.

        Comment


        • #5
          Felicitari pentru achizitie!
          Sa o conduci cu placere!!!

          Comment


          • #6
            Sa o stapanesti si sa o conduci cu placere!

            Arata foarte civilizata zona. Asa e in tot orasul?
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #7
              Foarte frumoasa!

              Sa te bucuri de ea din plin si fara probleme.

              Comment


              • #8
                Sa o stapanesti sanatos!
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment


                • #9
                  sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute!
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • #10
                    sa ai noroc de ea!
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Delphi View Post
                      Sa o stapanesti si sa o conduci cu placere!

                      Arata foarte civilizata zona. Asa e in tot orasul?
                      Mult mai frumos Delphi ! In special zona istorica de sus de la castel unde sunt si marea majoritate a puburilor cu bere a casei . Recomand Brno cu cea mai mare caldura ,mie personal mi-a placut mult mai mult decat in Praga ce este mult mai plina de turisti .
                      Revenind OT sa o stapanesti cu placere si fara probleme !Consumul pare in regula in special ca dimineata si seara ai ceva rush hour si pe acolo din cate imi amintesc .Sunt chiar curios de consumul real la drumuri lungi (autostrazi , DN-uri) in comparatie cu motorul de 1.5L care pare economic deja .

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc tuturor pentru urari! Incerc sa am cat mai multa grija... de masina, de mine...

                        Delphi
                        Super Moderator
                        Delphi, aproape tot orasul este asa, curat, aerisit, iar in centrul istoric, asa cum
                        botz
                        Senior Member
                        botz spunea, e o frumusete. Locuiesc din 2010 aici, am stat un an si la Praga, dar m-am intors. Si mie imi place mai mult in Brno, nicaieri nu m-am simtit mai relaxat ca aici!

                        Revenind la masina, cat priveste consumul, sper si eu sa mai scada, dar in oras aveam peste 6 chiar si cu Peugeot-ul 308 1.6 HDI. Locuiesc intr-un cartier pe un deal si e ceva de urcat zilnic. Probabil daca as urca intr-o treapta mai joasa, la turatie mai mare, ar fi mai OK, dar cum inca trebuie s-o conduc mosnegeste, o sa mai astept

                        SebaV - si eu abia astept s-o scot la un drum lung, dar trebuie s-o inmatriculez mai intai.

                        Am testat sistemul LKAS si pot sa spun ca face o treaba excelenta. Nu numai ca te avertizeaza la parasirea benzii, chiar trage de volan, dar nu tare. Daca insisti, ai controlul volanului, fara probleme. Imi place si asistenta la urcarea in panta, e de mare ajutor! Tot pe partea de asistenta, sistemul ACC (adaptive cruise control) isi face treaba mai bine decat m-as fi asteptat. Nu numai ca "ia piciorul de pe acceleratie" dar chiar franeaza singur ca sa se adapteze rapid la viteza masinii din fata.

                        Despre plecatul de pe loc, avand in vedere experientele mele pe benzinare mai vechi, ma temeam ca, avand motor atat de mic, o sa opresc motorul in intersectii, dar nici vorba de asa ceva! Pot sa spun ca se pleaca de pe loc cu masina asta mult mai frumos decat cu un diesel!

                        Un lucru bun despre scaune: nu stiu la alte masini cum e (la Peugeot 308 nu am gasit asa ceva), dar pe asta se pare ca se poate da jos tapiteria ca sa o poti spala:



                        Un alt lucru care imi place foarte mult e consola centrala - spatiul de depozitare foare mare (poti pune ditamai sticla acolo, plus multe lucruri), iar pozitia cotierei si a schimbatorului de viteze... IDEALE!



                        Imi place pozitia in care se sta pe scaunele din fata! Scaunele sunt foarte confortabile. Poti sa conduci mult si bine, iar cand ajungi la destinatie, parca iti vine sa mai dai o tura cu ea
                        Un alt lucru care cred multora sigur le va placea: sub motor este un scut metalic, nu din plastic! O sa-l pozez cu prima ocazie.

                        Singura problema pe care am descoperit-o pana acum, e volanul, care nu pare sa fie corect aliniat. Vreau sa spun ca, la drum drept, masina nu trage nici stanga, nici dreapta; merge frumos perfect inainte, dar in timpul asta, volanul e cu cateva grade rotit spre stanga. Am vorbit la reprezentanta si m-au programat martea viitoare sa vada care e problema. Uitandu-ma pe forumul Civicx, am vazut ca mai multi se plang de exact aceeasi problema - volanul usor inclinat spre stanga. O sa vad ce o sa fie, saptamana viitoare.

                        O seara faina sa aveti!
                        DarthMaul40
                        Senior Member
                        Last edited by DarthMaul40; 28-08-18, 18:00.

                        Comment


                        • #13
                          sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute

                          Comment


                          • #14
                            Consumul mediu e in scadere, sunt f multumit! Am facut o mica iesire, dar cea mai mare parte a drumurilor au fost in oras:



                            Abia astept sa dau o tura pe autostrada ...
                            DarthMaul40
                            Senior Member
                            Last edited by DarthMaul40; 28-08-18, 18:03.

                            Comment


                            • #15
                              S-o stapanesti sanatos!
                              Am mers cu varianta cu cutie automata si la drum la viteze de 70-80 ai repriza serioasa daca calci acceleratia mai serios.
                              Cu siguranta consumul va scade daca nu mergi sportiv. Privitor la tinuta de drum si eu am avut senzatia de masina bine asezata pe sosea.

                              Comment

                              Working...
                              X