K20A6 - Probleme motor -bateie / engine knocking (cu video)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • K20A6 - Probleme motor -bateie / engine knocking (cu video)

    Video-ul aici:

    https://www.youtube.com/watch?v=hDPxAk0cGDc


    Valvele au fost adjustate. Nu pare sa fie de la cuzineti, intrucat nu exista "joc" in pistoane.

    Astept pareri

  • #2
    VTC-ul?, lantul de distributie? alternatorul , ai vreun CEL?

    Comment


    • #3
      Cea mai mare banuiala e intanzatorul de la lantul de distributie.

      Nu m-am uitat deloc daca lantul e intins sau nu. Daca are joc mare, e clar ca ala e cauza.



      https://www.amazon.co.uk/TCK189NG-FA.../dp/B00PCK6UFC

      Punctul 3 din poza.

      Nu stiu pe unde il gasesc separat.

      Pe unde m-am mai uitat pe forum-uri pe afara...cam ala ar fi tipic seriei K

      LE:

      https://h-tune.co.uk/genuine-honda-c...oner-k-series/

      Am gasit si piesa. 65 de lire + 8 lire livrarea. Macar de ar fi doar asta !

      Zgomotul se aude si la rece si la cald si creste odata cu turatia.
      In schimb motorul trage foarte bine, nu am bec-uri in bord...

      Daca am lantul de distributie slabit imi e si frica sa mai plec cu ea !
      Oricand poate sa sara de la punct.
      M4V3RiCk
      Senior Member
      Last edited by M4V3RiCk; 23-10-17, 21:07.

      Comment


      • #4
        La distributie pe lant e mai greu sa sara de la punct!

        Comment


        • #5
          Cum ai testat acel "joc" in pistoane? Mie imi suna clar a bataie din cuzineti, mai ales ca zici ca se accentueaza odata cu turatia.

          Cel mai safe ar fi sa dai baia jos si sa verifici cuzintii de jos, din baie.
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • #6
            Originally posted by Xander View Post
            Cum ai testat acel "joc" in pistoane? Mie imi suna clar a bataie din cuzineti, mai ales ca zici ca se accentueaza odata cu turatia.

            Cel mai safe ar fi sa dai baia jos si sa verifici cuzintii de jos, din baie.
            Luat una surubelnita lunga, dus pistonul imediat dupa TDC si apasat pe el.

            Daca cuzinetii sunt dusi, pistonul va avea "joc" imediat.

            E metoda "old school" zic unii.

            Acum sper sa nu fie cuzinetii.

            Comment


            • #7
              Nici eu nu cred ca e de la cuzineti. Ar fi trebuit sa se agraveze zgomotele destul de repede, intr-un timp foarte scurt, pana la batai sanatoase.

              Comment


              • #8
                In concluzie...

                Un mecanic/service OK pe Honda?

                La Asko sau Carpat nici nu ma gandesc!

                La Coasta de Est m-au pus sa astept 14 zile doar ptr o estimare/constatare

                Serios ?

                Chiar si cuzinetii daca sunt, nu e un capat de tara: maxim 100 de lei setul.

                https://www.epiesa.ro/cuzineti-biela...rod-304420956/

                Mai mult e manopera !

                Dar nu prea mai am somn, pana nu aflu ce are. Bine ca se face frumos de joi vineri.
                As mai verifica lantul (fraier ca nu m-am uitat Sambata trecuta la el)

                Cat de urat a fost afara, am lasat masina in parcare.

                Comment


                • #9
                  Cand duci pistonul "sus" degeaba mai apesi pe el ca nu simti jocul in cuzineti. In schimb poti vedea jocul pistonului in cilindru. Cam greu ce-i drept fara sa desfaci motorul. Daca ar fi joc asa mare la piston ar consuma ulei in draci. Fara desfacut si masurat cu subler si micrometru nu prea poti sti. Cu baia de ulei data jos poti vedea eventuale pilituri daca or fi si asa dupa material sa ai o idee cam de unde ar fi fara sa faci bucati motorul. Jocul in cuzineti il poti vedea daca ai sa cuplezi un manometru ptr ulei si sa masori presiunea in rampa.

                  Comment


                  • #10
                    Daca tu zici ca la Asko nu te gandesti pentru operatiunea asta, eu ma retrag din discutie... Nu de alta dar inseamna ca avem viziuni diferite. Eu la ei o sa imi fac motorul la ATR, care e un motor infinit mai rar decat un K. Succes!
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #11
                      Am si eu o intrebare : Cat trebuie sa fie jocul la lantul de distributie?

                      Tocmai ce am demontat capacul culbutori si m-am uitat si la lant: joc lejer de 15 mm pe verticala, doar miscandu-l cu degetul - fara sa depun forta !

                      Atasez si un video cum ajung acasa.
                      M4V3RiCk
                      Senior Member
                      Last edited by M4V3RiCk; 28-10-17, 18:32.

                      Comment


                      • #12
                        Din umilele mele cunostinte, lantul trebuie sa fie intins. Cred ca acolo e problema ta.

                        Comment


                        • #13
                          Update azi, dupa ce am demontat dinou capacul culbutori

                          Despre asta e vorba :

                          https://www.youtube.com/watch?v=snnqabhy848

                          https://www.youtube.com/watch?v=XisSQEjxTG4




                          De unde am ridicat lantul, in mod normal e o piesa metalica. La prima vedere pare intins, pana dai piesa aia jos si ... se vede in video mai departe
                          M4V3RiCk
                          Senior Member
                          Last edited by M4V3RiCk; 28-10-17, 20:38.

                          Comment


                          • #14
                            Piesa aia metalica este defapt patina de ghidaj care tine presat putin lantul in jos. Este normal sa fie mai slab daca o dai jos, dar nici foarte slab. Daca ai joc ca si in video este clara treaba.

                            Comment


                            • #15
                              Și eu ma gândeam la același lucru, e normal sa ai jocul ala în lanț după ce ai scos patina. Dar, nu cred ca ala este locul unde se verifica întinderea lanțului, ar fi fost mișto sa fie atât de la îndemână. Ma tem ca ai de demontat și capacul de jos pentru a inspecta tot traseul, ghidajele laterale si întinzătorul. Ori datorita uzurii lanțul s-a alungit și intinzatorul nu-l mai tine întins (deși asta presupune sa ai câteva sute de mii de kilometri rulați cu acest motor, n-am auzit pe forum pe nimeni sa fi schimbat lanțul la vreo benzinara) ori ai o problema cu intinzatorul. Asta cică ar functiona pe baza unui arc atunci când nu exista presiune creata de ulei după care este acționat hidraulic atunci când motorul funcționează și exista presiune de ulei. Am citit un articol interesant acum nu foarte mult timp și am aflat de acolo câteva chestii, dacă te pasionează:
                              http://www.superstreetonline.com/how...ies-tensioner/

                              Comment

                              Working...
                              X