IVLADBOGDAN: '08 Accord CL7 2.0 i-VTEC SSE M/T Carbon Bronze Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    74600 km.

    Schimbat astazi pompa de ambreiaj, aerisit si schimbat lichidul (nu fusese schimbat niciodata la cum arata), aerisit si inlocuit lichid frana cu ATE TYP200.
    Ce e important de mentionat dupa schimbarea pompei de ambreiaj e faptul ca, pe langa ca nu mai scartaie pedala, ambreiajul se simte mult mai finut, pedala se apasa mai usor si nu mai debraiaza "in suturi" la rece. Inainte, la primele 2-3 debraieri la rece, se simtea cum parca debraiaza in trepte si se simtea groaznic. Apoi se mai domolea.
    Acum totul este perfect, cum ar trebui sa fie.

    Comment


    • #77
      Asta este efectul lichidului nou, mai degraba, daca zici ca cel mai probabil era cel original. In mod normal se schimba la 2 ani, indiferent de rulaj.
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • #78
        75300 km.

        Ne apropiem de intrarea in sezonul cald, drept urmare deja ma pregatesc sa schimb rotile, sa-i pun rotile de SSE, pe care le ador.
        In alta ordine de idei, am facut si un mic "recensamant" al vopselei de pe masina si de ce imi era frica la inceputul iernii nu am scapat.
        Vopseaua este intr-adevar jalnica in adevaratul sens al cuvantului. Oi fi nimerit eu una vopsita foarte prost, o fi fost masina dauna totala si vopsita aiurea (desi ma indoiesc), sau pur si simplu toate au o vopsea de toata jena pe ele. Enumar urmatoarele:
        -aripa dreapta fata a luat 2 lovituri de pietricele, lovituri care la urmatoarele doua-trei spalari au dus la cojirea lacului in cele doua puncte, cate 4-5 cm de fiecare. Groaznic.
        -capota a luat si ea doua lovituri de piatra, in unul dintre locuri a sarit vopseaua cu totul si se vede primer-ul. Aici e aceeasi poveste ca la oricare alta masina pe care am detinut-o. Diferenta e ca celelalte aveau deja capota ciuruita si nu sarea in ochi fiecare lovitura noua.
        -o lovitura de usa luata pe usa soferului, unde a sarit vopseaua si se vede cum apare rugina pe acel punct.
        -diferite zgarieturi de jur imprejur, unele mai adanci, altele superficiale.

        Ma gandesc daca la primavara merita sa incerc sa remediez local daunele provocate de iarna ce tocmai a trecut sau sa ii dau pace, iar peste 1-2 ani sa o revopsesc integral cu mai multe straturi de vopsea si lac.
        Pareri?

        Comment


        • #79
          Din pacate problema cu vopseaua si rugina este una generala la japoneze din cate am inteles, nu numai la Honda. Si mie imi mai incolteste in minte ideea de a o revopsi integral dar gandul ca in scurt timp va ajunge din nou cu defecte ma face sa abandonez, prefer sa fac investitii in partea mecanica. Nu-mi place s-o vad asa dar nu prea am ce face. Ti-am urmarit topicul ca vreau sa schimb si eu pompa de ambreiaj, am ceva mici probleme descrise si de tine legat de plecarea de pe loc in suturi, daca as rezolva-o cu schimbarea pompei as fi foarte incantat.

          Comment


          • #80
            ivladbogdan...toate vopselele la Japoneze sunt muci .... regula pentru mine la achizitia unei japoneze este urmatoarea : revopsirea.
            sa iti mai dau un pont in cazul in care doresti sa schimbi inelul de cauciuc al esapamentului spate : in romania cel original e 60 lei ...70 lei...80 lei ...merge pus de Opel Vectra B care e mult mai lat si mai rigid ...si costa 4 lei ...am fost nevoit sa pun mai groase deoarece am montat capete de inox pe ambele esapamente...

            Comment


            • #81
              Felicitari pentru alegere! Si eu am, inca, in proprietate un CL7 acelasi model si am petrecut deja 263k kilometri minunati petrecuti impreuna. Desi ma gandesc sa ma despart de pentru un CRV, am deja un gol in stomac, regretele si-au facut deja loc in sufletelul meu ) Confirm problemele de tinichigerie, cele de confort al pedalei de ambreiaj si scurgerile casetei de directive. Cam acestea au fost cele mai mari probleme ale masinii mele in cei 10 ani petrecuti impreuna! Nu vei regreta decat faptul ca va trebuie probabil sa te desparti de ea intr-o buna zi!
              Honda Accord 08, 2.0 SSE, Dark mocha

              Comment


              • #82
                inlocuit si eu pompa ambreaj .... mai puneam 20 lei si luam originala din state...am refuzat si am preferat sa cumpar jakoparts..
                pozitive : ambreajul e mult mai moale si fara sunet...

                asta a fost pe masina

                Comment


                • #83
                  A venit si momentul reviziei incet incet.
                  Mi-a venit comanda de pe CoxMotorParts in fix 5 zile (aici fiind inclus un weekend), foarte rapizi si la un cost al transportului avantajos.
                  Am luat filtre de aer si ulei, ulei MTF3 pt ca vreau sa fac schimbul si in cutie, stergatoare oem si o bieleta antiruliu dreapta fata oem, plus niste lichide sa am de rezerva.
                  Urmeaza sa iau ulei de motor de la noi si saptamana viitoare sper sa fac revizia.
                  Am doar aprox 8000 km de la revizie, dar vreau sa o fac odata cu schimbarea rotilor cu cele de vara.

                  Comment


                  • #84
                    @ivladbogdan si @Polish Sibiu - cand ati schimbat pompa de ambreiaj ati putut recupera acele cleme care urmaresc conducta hidraulica pana la pompa? Am vazut un tutorial si daca am inteles eu bine pompa iese din locul ei cu tot cu niste conducte dupa ea, rezervorul cu lichid si o bucata de conducta metalica. Acea conducta parcurge un traseu pe deasupra lonjeronului daca nu ma insel si este prinsa cu niste cleme de plastic. Alea sa desfac in vreun fel sau se rup si se inlocuiesc cu altele? Cel care a scris tutorialul respectiv zicea ca le-a rupt si nu le-a mai inlocuit, sunt in numar de trei parca, nu cred ca fac mare lucru dar as vrea sa fac tot posibilul sa le las la locul lor.

                    Comment


                    • #85
                      Acele cleme se rup, nu ai ce sa le faci. Eu le-am inlocuit cu altele noi.

                      Comment


                      • #86
                        Le-ai luat oem de la dealer sau ai găsit ceva echivalent? Cat ajunge o drăcie de-asta? Mersi

                        Comment


                        • #87
                          Nu am gasit originale pe stoc. Am luat un set de 10 bucati ceva firma poloneza si am dat 30 lei pe set. Sunt niste amarate de cleme la care nu umbli toata ziua, deci nu e problema daca nu iei originale. Te rog ca data viitoare sa imi scrii mesaj privat pentru intrebari, nu vreau sa fac topicul o varza, multumesc.

                          In alta ordinde de idei, am pus rotile de vara, am ajuns la 76.000 km, am cumparat ulei Eneos Sustina 5w30, iar maine urmeaza sa fac revizia.
                          Nu ma mai satur de ea.

                          Comment


                          • #88
                            la mine doar una s-a rupt...cealalta a ramas...

                            Comment


                            • #89
                              Cine zice ca nu se pot scoate consumuri bune si cu i-VTEC?
                              Spalat, frezat si bagat in garaj, ca vine vreme nasoala saptamana viitoare.

                              Comment


                              • #90
                                Cel mai bun consum scos cu cl 7 la mine a fost 5.3 de la Rasnov pana la Bucuresti, trafic lejer, cea mai mare parte din drum a fost pe cruise control la 110 km/h.

                                Comment

                                Working...
                                X