IVLADBOGDAN: '08 Accord CL7 2.0 i-VTEC SSE M/T Carbon Bronze Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A costat fix cat a fost nevoie. Eu folosesc inclusiv placute de frana, stergatoare si filtre OEM, asadar discutiile pe tema asta nu isi au rostul. Multumesc.

    Comment


    • Haide-ti sa nu ne bagam unde nu ne fierbe oala si unde bunul simt dispare. Bogdan face ce vrea cu banii lui si cu masina lui,este de laudat cea ce face si daca a dat 1000 de euro pe un etrier ,e poblema lui.Si eu daca as avea bani tot asa as face , doar piese OEM.
      Cand am scimbat distributia la masina mea , am dat pe 3 semeringuri 200 de lei oem ,cand puteam lua cu 50 de lei ,toate trei,dar cand am vazut cum arata oem si cum sunt facute nu mi-a parut rau de loc.

      Comment


      • Nu am spus-o cu răutate, nu ma īnțelege greșit, a fost exact cum ai pățit cu pompa de ambreiaj cānd ai comandat Sachs și ai primit īn cutie pompa originala Nissin pe care ai fi dat mai mult dacă o luai direct OEM. La asta m-am referit cānd am comentat și cu asta eu īnchei discuția ca știu ca vrei sa păstrezi topicul cāt mai curat.

        Comment


        • Am schimbat antigelul cu antigel OEM, Type 2 Coolant.
          Se schimba extrem de usor, insa am o mentiune. In carte scrie ca se schimba 4.5L, insa eu, dupa ce l-am lasat sa curga aprox 2 ore, am inlocuit 4.9L si am mai completat inca 2-300 ml dupa ce s-a aerisit calumea.

          83.9XX km.

          Comment


          • 86.000 km.

            Ne pregatim pentru revizie. Trec de pe Eneos Sustina pe Royal Purple 5w30 Street Performance bla bla.
            Revin cu info.

            Comment


            • Bun ulei royal purple folosesc foarte mulți īn SUA, este de cumpărat și pe la noi?

              Comment




              • L-am bagat in motor si am mers cam 200 km. Este ok, dar eu nu simt absolut nicio diferenta fata de Eneos Sustina 5W30.
                Voi reveni la Eneos la urmatoarea revizie, din cauza pretului acestui Royal Purple.

                Edit: ca sa evitam unele intrebari off-topic, l-am luat din Bulgaria de la o firma care aduce, nu vreau sa fac reclama, cautati pe Google, veti gasi printre primele link-uri.
                Am platit 422 lei pentru 5qt, adica vreo 4.8L cu tot cu transport.
                Comunicarea cu vanzatorul, in engleza, pe Facebook Messenger. A ajuns in 3 zile uleiul din Sofia la Cluj.

                Comment


                • Ai putea īncerca Total Quartz Energy 9000 0-30. Are un preț absolut decent, iar din punct de vedere al calității și al performanței, mie mi se pare peste Sustina bine.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • Aproape 89.000 km.
                    Tocmai ce am platit o comanda in Japonia pentru:
                    -flanse amortizoare, bucse, suruburi, etc, pe ambele parti pe fata;
                    -geamul de plastic de la ceasurile de bord, e cam zgariat al meu si ar merge unul nou.

                    In rest, mai nou e masina de naveta 50 km zilnic, merge foarte bine, insa nu sunt sigur ca pe termen lung va fi bine buzunarul meu, din cauza consumului mixt de 11% in conditiile date. (trafic, eu ma grabesc, etc).
                    Cred ca va aparea un Civic mai vechi sau chiar un Logo pe la anul pentru aceasta "activitate". Din pacate nu ma pot impaca cu siguranta in caz de impact la acele masini, deci probabil ca voi spune pas in cele din urma.

                    Comment


                    • @ivladbogdan: ia in calcul un Civic 4d 8gen. 1.8!

                      Comment


                      • La motoarele pe benzina, parerea mea este ca, Toyota sta cel mai bine la capitolul consum de carburant.

                        Comment


                        • Nu prea cred. Raportand cilindreea motorului, puterea la consumuri, cred ca Honda a fost peste Toyota mai tot timpul.

                          Comment


                          • Ca fost posesor de vvt-i aici sunt de acord cu Legionaru. De exemplu, 1.8 vvt-i are un consum sensibil mai mic decat 1.8 vtec.

                            Comment


                            • Si in viata de zi cu zi (nu ce scrie pe hartie)1.8 vvt-i este cel putin egal la performante cu 1.8 vtec.

                              Comment


                              • Baieti, nu vreau sa va supar, dar ce legatura are sula cu prefectura?
                                Cu exceptia unor modele JDM-only (Chaser de exemplu), pentru mine Toyota nu exista.
                                V-as ruga sa incheiem aici discutiile despre aceasta marca pe topicul meu, intrucat nu imi voi cumpara marca respectiva niciodata.
                                Multumesc!

                                Comment

                                Working...
                                X