FLO72: '17 Honda CRV 2.0i-VTEC AT 4WD Executive + Sensing Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    cum stai la capitolul consum avand in vedere si gabaritul masinii?

    Comment


    • #32
      Mare dom'le.....
      Dincolo era mai ieftin....
      Ținānd cont īnsă că abia am trecut de 1600km, eu zic ca e ok. Īn jur de 10-11%, oraș 90%.
      Diferenta fata de precedenta, MT, nu este mare. Confortul la condus insa este indiscutabil!
      Cea mai buna alegere care puteam s-o fac!
      Sincer!
      Luni plec din tara, pana de sărbători, asa ca va sta frumos īn garaj.
      Din păcate..... 😊
      '16 Honda Civic Lifestyle 1.8 AT Passion Red Metallic
      Ex: '13 Honda CRV Lifestyle 2.0 M/T Passion Red Metallic
      '07 Skoda Octavia Elegance 1.9 TDi MT Silver Metallic
      '04 VW Polo Comfortline 1.4 MT Silver Metallic

      Comment


      • #33
        La 10-11 esti boss. Daca vrei sa nu stea degeaba ti-o mai plimb eu
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #34
          Buna seara,

          Ne apropiem de 15mii km. Nu foarte repede, mai mult stam prin garaj, decat pe drumuri.
          Trecand peste euforia Sensing-ului, acuratetea cutiei automate (care la inceput, cand am facut test drive-ul cu modelul precedent al CRV-ului nu mi-a placut de nici o culoare, optand pentru cutia manuala!), a confortului masinii, am cateva mici chestii care ma cam deranjeaza!
          Si anume, acum de cand a venit vremea asta mai mohorata, geamurile laterale se uda din cauza ploii, burnitei etc., si nu se curata atunci cand le deschizi/inchizi. Acceasi problema am avut-o si la primul CRV, si speram ca, intr-un fel sau altul, au remediat problema! Se pare ca nu au facut-o. Am folosit acel water-repellent, dar degeaba. Poate aveti voi alte recomandari? Sunt deschis...
          A doua problema ar fi conexiunea Bluetooth pentru telefon. Merge, eu aud destul de bine, insa persoanele cu care vorbesc la telefon se vaita de calitatea semnalului, si de faptul ca se intrerupe. Am mentionat problema la revizie, si probabil ca au verificat-o, dar nu mi se pare vreo schimbare.
          Stiu ca este o problema ceva mai serioasa, nu numai la noi, ci si in lume. Inca sap sa vad daca gasim o solutie acestei probleme.
          Alte plangeri nu as mai avea. Am incalta-o de iarna, cu niste Michelin CrossClimate, foarte silentioase.
          Ma duc sa mai dau o tura...
          Seara buna!
          '16 Honda Civic Lifestyle 1.8 AT Passion Red Metallic
          Ex: '13 Honda CRV Lifestyle 2.0 M/T Passion Red Metallic
          '07 Skoda Octavia Elegance 1.9 TDi MT Silver Metallic
          '04 VW Polo Comfortline 1.4 MT Silver Metallic

          Comment


          • #35
            Hahahaa! Buna asta cu geamurile laterale Aceeasi chestie o am si eu.
            BT: habar nu am. Este un coleg cu mari probleme pe partea asta. La mine nu apar.
            Cauciucuri all season? Recomand serios de iarna pentru ca zapada si gheata si franarea e mai importanta decat acceleratia.

            Comment


            • #36
              All season, asa am ales. Sunt total de acord cu tine ca nu se compara cu cele full de iarna, dar nu ma vad stand prea mult in tara iarna asta, prin natura serviciului.
              In ceea ce priveste geamurile laterale, inca mai "sap" dupa o solutie ceva, de remediere a problemei. Ca am tot dat cu solutii....Degeaba.
              '16 Honda Civic Lifestyle 1.8 AT Passion Red Metallic
              Ex: '13 Honda CRV Lifestyle 2.0 M/T Passion Red Metallic
              '07 Skoda Octavia Elegance 1.9 TDi MT Silver Metallic
              '04 VW Polo Comfortline 1.4 MT Silver Metallic

              Comment


              • #37
                Aceeasi problema o am si eu cu geamurile laterale. Abia zilele acestea am observat asta si este intr-adevar foarte enervant. Daca gasesti vreo solutie sa ne spui si noua

                Comment


                • #38
                  Cross Climate am si eu Flo, dupa ce in primul an am avut Continental TS850, dupa care le-am vandut si am revenit la CC. Nu o sa ai absolut nicio problema cu ele, stai linistit, sunt la fel de bune ca si unele de iarna premium, si in plus scapi si de stresul si cheltuielile schimbarii si depozitarii lor de 2 ori pe an.
                  2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                  Ex:
                  2014 Honda Civic Executive
                  2011 Honda Civic GT

                  Comment


                  • #39
                    bacu,
                    cred ca de la tine stiu de crossclimate, si tot de acolo am decis sa le achizitionez.
                    nu imi fac probleme cu depozitarea, am garaj, maricel.
                    '16 Honda Civic Lifestyle 1.8 AT Passion Red Metallic
                    Ex: '13 Honda CRV Lifestyle 2.0 M/T Passion Red Metallic
                    '07 Skoda Octavia Elegance 1.9 TDi MT Silver Metallic
                    '04 VW Polo Comfortline 1.4 MT Silver Metallic

                    Comment


                    • #40
                      Va salut,

                      Nu am mai scris demult aici dar urmăresc forumul cāt de mult pot!

                      Īn ceea ce privește mașina, nu prea am ce sa spun de rău, nu este perfecta, nu ma īnțelegeți greșit, dar pentru nevoile familiei mele, este mai mult decāt ce aveam nevoie. Īnsă nu as renunța la ea!
                      Confortabilă, silențioasa, și nici foarte gurmanda.

                      Abia m-am mai obișnuit cu padelele.... Ce senzație!!
                      Īn mini-vacanta școlară din Februarie am tras o fuga la Bansko, cu verii noștri, la o mica sesiune de schi.
                      Drumurile ok, nici prea lungi, nici prea aglomerate , nici mai rele decāt cele din țară (sic!), și acolo am avut ocazia sa controlez mașina din padele. Īn special la depășiri. Alta mașina!
                      Vărul soției are un ML320, dacă nu ma īnșel, diesel de 3L. Cānd intra el īn depășire, eu intram īn fibrilație.... Pānă am descoperit adevărata valoare a padelelor. Și apoi, sa te ții frate....

                      Iar sunetul motorului īn accelerație .... Știți mai bine decāt mine!

                      Plus am observat ca, dacă sunt īn D sau S, și merg īn modul manual, scade și turația, conducānd la reducerea consumului de combustibil.
                      Īn fiecare zi /deplasare mai lunga, mai īnvăț cāte ceva.... Și tare ma bucur de achiziție. Chit ca este al doilea CRV din familie.

                      La ultima revizie am făcut un update al softului. Nu sunt convins ca problema Bluetooth s-a rezolvat complet sau nu. Soția īncă se plānge de acest lucru Fii-mea nu. .. Ceilalți nu știu.....
                      Iar a geamurilor laterale la fel nimic nou sub soare. Cred ca am īnceput sa ma obișnuiesc cu ele asa ... La cāt merg eu pe ploaie.....
                      Kilometrii am ceva peste 18700. Mașina īncă se mai așează, sa spunem. Consumul, personal sunt mulțumit de el. Acesta este kilometrajul mașinii, īn condițiile īn care am luat-o īn Octombrie 2017.

                      Sensing-ul, o minune. Pot sa spun, cu māna pe inimă, ca ajuta foarte mult.

                      Singura chestiune care as schimba-o dacă as putea, ar fi tapițeria. Nu am nimic īmpotriva pielii, este ok, dar as trece la tapițeria de pe Lifestyle, piele cu alcantara īntr-o fracțiune de secundă
                      Mă īntreb, sau va īntreb, ce soluție as avea īn privința asta?

                      Apoi, culoarea. Īmi spunea cineva mai sus, ca o sa se vadă ca mai mica zgārietura pe mașină, de la cinci km!
                      Așa este, confirm 😊
                      Dar este eleganta. O ora două după ce ieși de la spălătorie.... 😊
                      Și ma bate gāndul sa īi fac un mic detaling, sau tratament mai bine spus, cu acel ceramic coating auto.
                      Nu știu, īn primul rand dacă găsesc vreun atelier detailing, īn Pitești, sau cineva care se ocupa cu așa ceva, sau sa o fac personal. Cum am mai spus am garaj, este mare, este luminat corespunzător, răbdare sa am Restul le pot comanda ... Ma refer la soluția respectiva, și ceva scule necesare.
                      A făcut cineva?

                      Dacă īmi aduc bine aminte era un coleg pe forum care a făcut un tratament mașinii, o pregătire pentru iarna mai mult, nu mai știu exact. O sa răsfoiesc forumul!

                      Īn rest, nu mai am alte plāngeri.... 😊
                      O seara buna va doresc!
                      ​​​​
                      '16 Honda Civic Lifestyle 1.8 AT Passion Red Metallic
                      Ex: '13 Honda CRV Lifestyle 2.0 M/T Passion Red Metallic
                      '07 Skoda Octavia Elegance 1.9 TDi MT Silver Metallic
                      '04 VW Polo Comfortline 1.4 MT Silver Metallic

                      Comment


                      • #41
                        Parca am vazut pe cineva care a facut detailing diy la un Type-R. Eu personal nu m-as apuca pt ca din ce am citit pare multa munca si f mare atentie la detalii. As prefera un atelier de detailing, insa am auzit multe (bune si rele) despre ele, deci daca nu ai pe cineva de incredere si ai multa rabdare, probabil in regim diy ar fi cea mai buna solutie

                        Comment


                        • #42
                          Va salut,
                          Am reusit sa ii fac o polishare zilele trecute, si un mic tratament pielii din interior. Se mai cunosc ceva urme de la solutia folosita la polish, dar mi-au spus baietii ca ar iesi la urmatoarea spalare.
                          Stiam si eu, dar tot ei mi-au recomandat sa nu mai sterg masina, cand o duc la spalatorie.
                          Nu cred ca o voi mai duce de acum incolo. Prefer sa cumpar niste solutii de spalat mai profi, si sa o fac singur acasa.
                          O sa revin cu ceva foto zilele astea.
                          Weekend placut!
                          '16 Honda Civic Lifestyle 1.8 AT Passion Red Metallic
                          Ex: '13 Honda CRV Lifestyle 2.0 M/T Passion Red Metallic
                          '07 Skoda Octavia Elegance 1.9 TDi MT Silver Metallic
                          '04 VW Polo Comfortline 1.4 MT Silver Metallic

                          Comment


                          • #43
                            Ca sa nu o stergi trebuie sa gasesti o splatorie cu osmoza sa nu ramana pete, totusi nu cred ca se ia mizeria doar prin presiunea apei. Sunt clipuri cum se spala profesionist o masina, practic cand dai cu carpa trebuie sa dai si cu un furtun cu apa, nu la presiune mare, ca mizeria nu se curata doar prin jet puternic de apa. Eu o spal singur la self si nu dau jetul la maxim, imi pare ca nu prea e ok pentru masina.

                            Comment


                            • #44
                              Atat timp cat nu indrepti jetul ala pe unde si respecti o distanta de siguranta nu trebuie nu are nici pe naiba nici la presiune mare.
                              Stersul unei masini nu are rolul de a lua mizeria ramasa de pe masina (desi in spalatoriile din Ro cam asta e rolul) si intr-adevar, masina nu poate iesi curata-curata doar din jet, praful foarte fin sta agatat de vopsea si este nevoie de atingere sa-l dezlipesti de acolo. Din pacate domnii de la detailing nu stiu ca exista mai multe feluri de a sterge o masina si implicit cel putin o modalitate extrem de sigura muult mai sigura pentru vopsea.
                              Cum fac eu (masina spalata la spalatorie):
                              - pre-prespalare: spalare jet;
                              - prespalare: spuma + spalare jet;
                              - spalare: metoda celor 2 galeti + manusa (facuta de subsemnatul);
                              - clatire: jet;
                              - stergere suprafete vopsite: una bucata prosop de uscare 60x90cm care se aseaza pe vopsea, se apasa cu palmele si se ridica. Se repeta procesul pana cand toate suprafetele vopsite sunt uscate. Nu exista frecare intre prosop si vopsea => riscul de zgarieturi este dramatic redus.
                              Dezavantaj:
                              - dureaza ceva mai mult decat stergerea facuta de angajatii spalatoriei;
                              - ai ocazia sa vezi la final cat de bine au spalat masina si sa te enervezi (mizeria ramane in mare parte pe masina, nu se ia pe prosop);
                              Clatire fara uscare folosind apa de la robinet => o gramada de pete de calcar.
                              closchkutza
                              Senior Member
                              Last edited by closchkutza; 16-06-19, 23:41.

                              Comment

                              Working...
                              X