Infiltrare apa Honda Jazz 2001-2008

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Infiltrare apa Honda Jazz 2001-2008

    Dupa ultimele reprize de ploaie, am luat masina pentru un drum scurt prin oras, si am auzit un zgomot ca de apa care se misca intr-un spatiu inchis. Din rezervor nu are cum ca e full, (facut plinul ultima oara inainte sa o las in parcare). Am verificat portbagajul si am gasit apa jos unde este roata de rezerva insa nu atat de multa incat sa scoata zgomot...Am sters si uscat locul si am mai mers putin cu masina sa imi dau seama de unde vine sunetul, am miscat putin portierele sa vad daca se aude ceva (am crezut ca sunt blocate scurgetile din usi si a ramas apa prin usi) insa nu se auzea nimic din portiere. Am descoperit intr-un final mocheta umeda sub presuletul de cauciuc al soferului...sunetul de apa miscanduse parca se aude pe sub masina. Azi ma duc cu ea la o cunostinta care are un service sa o puna pe rampa... poate descoperim unde e apa si o lasam sa curga
    A patit cineva asa ceva?
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 11-10-17, 21:25.

  • #2
    Apa se aduna sub roata de rezerva si la frane urca si ajunge sub mocheta de sub scaunele din spate.
    Vezi un topic aici pe forum http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post578993

    Eu am dat si o gaura in podeaua de sub roata de rezerva ca sa se scurga apa. Am ales pentru gaura un loc in asa fel incat sa nu intre apa din afara.

    Comment


    • #3
      Merci! Scuze de intarziere! La service nu am descoperit nimic, apoi a curs singura cat a stat in parcare cateva zile, nu stiu pe unde, acum nu se mai aude nimic.

      Comment


      • #4
        http://www.beardmorebros.co.uk/websi...jazz_leak.html

        Tutorial de remediere in link-ul de mai sus.
        Si eu am constatat aceaasi problema, apa sub roata de rezerva cand ploua abundent afara.
        Atentie ca la noi se infiltreaza prin stanga sus (e invers decat la englezi), exact la imbinarea plafonului cu stalpul aripii spate si se prelinge apoi prin buzunarul din stanga al porbagajului catre roata de rezerva.
        Eu nu-mi dau seama cum se scoate sina de plastic negru care vine la marginea plafonului, am incercat prin tragere drept, nu merge, prin ridicare pare ca se forteaza ceva si sta sa se rupa, ma tem sa fortez. Stie cineva cum se scot sinele de plastic de pe plafon?
        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

        Comment

        Working...
        X