Nuca schimbator Civic FN/FK: experiente!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nuca schimbator Civic FN/FK: experiente!

    Am cautat pe forum insa nu am gasit un thread referitor la nuca schimbator pentru Civic gen. VIII. Daca totusi exista, rog un moderator sa mute discutia.

    Avand in vedere ca nuca de pe Type S-ul (FN1) meu prezinta semne de uzura, as dori sa o schimb. Parca citisem experiente destul de pozitive in acest sens, si anume cu Skunk 2 si cu cea de Type R (FN2), cum ca ar intra mai bine in viteza.

    As ruga pe cei care au schimbat nuca originala (care mie, de altfel, imi place si daca s-ar putea restaura, as face-o) sa impartaseasca experienta. Ar fi interesant de mentionat si greutatea lor.

    Ce parere aveti despre:

    1.

    2.
    (este vorba despre cea Neochrome)
    scarr
    Senior Member
    Last edited by scarr; 08-10-17, 12:52.

  • #2
    Eu am schimbat nuca originala cu o replica Mugen (e foarte bine realizata) si nu am nici o problema cu ea, deja sunt vreo 3 ani si jumatate de atunci. Dimensiunile sunt aprox. aceleasi cu nuca stock de la FN2, iar greutatea este sensibil egala cu cea a manerului stock de pe FK2/FN1. De cand o folosesc, nu a capatat nici un semn de uzura.
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • #3
      La civicicul Type S folosesc de mai multi ani o nuca Skunk2, are pe la 440g din ce imi amintesc. Sunt foarte multumit de ea si nu m-as mai intoarce la cea OEM. Din ce am observat, nuca de la Skunk are aproximativ aceeasi forma cu nuca de S2000 AP1.
      Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
      Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
      1000 Locuri de vizitat in Romania

      Comment


      • #4
        Asta ar fi nuca Skunk2: https://skunk2.com/accessories/shift...-knob-179.html

        @Rares cand ai timp, pui te rog o poza ca sa imi dau seama cum vine pe masina?
        Imi place schimbatorul asa cum e, fara manseta din piele, si sunt curios cum arata.

        Comment


        • #5
          Salut, ai mai jos cateva poze ca sa-ti dai seama cum vine nuca Skunk2. Mentionez ca poate fi infiletata mai mult cu 1cm.
          Attached Files
          Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
          Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
          1000 Locuri de vizitat in Romania

          Comment


          • #6
            Multumesc!
            Se potriveste bine cu interiorul masinii.

            Comment


            • #7
              Nuca Skunk2 seamana leit cu cea de pe ATR. Cea de S2000 e putin diferita, mai subtire si mai lunga cred.

              Eu am merge pe cea de FN2 OEM sau Mugen din carbon. Mie cea de FN2 imi placea cel mai mult cum se simtea in mana, o prindeai de sus, cu nuca rotunda in modul palmei.

              Zic ca as merge pe aia fiindca pozitia schimbatorului (sus pe consola) de pe Civic e perfecta pentru asa ceva. Si inginerii sigur au avut asta in vedere. Nuca de la ATR se simte cel mai bine cand o prinzi cu mana in jurul schimbatorului, nu de sus. Tine cont si de asta!

              LE: Ma refeream la nuca de S2000 cu piele in jur, nu stiu daca e singura OEM de S2000.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #8
                Cea de S2000 AP1 e asa: https://dudazps6njn84.cloudfront.net/00/s/MTIwMFgxNjAw/z/6sQAAOSwL5pZiLB5/$_1.JPG?set_id=880000500F

                Aici sunt prezentate mai multe variante de la Honda: https://farm2.static.flickr.com/1458...ec8814ba_b.jpg
                Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                1000 Locuri de vizitat in Romania

                Comment


                • #9
                  Exista de S2000 si cu piele, 242grame (din asta mi-am pus in Accord, se potriveste cu interiorul masinii si are un look OEM)

                  dinoc
                  Senior Member
                  Last edited by dinoc; 16-10-17, 23:26.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Xander View Post
                    Nuca Skunk2 seamana leit cu cea de pe ATR. Cea de S2000 e putin diferita, mai subtire si mai lunga cred.

                    Eu am merge pe cea de FN2 OEM sau Mugen din carbon. Mie cea de FN2 imi placea cel mai mult cum se simtea in mana, o prindeai de sus, cu nuca rotunda in modul palmei.

                    Zic ca as merge pe aia fiindca pozitia schimbatorului (sus pe consola) de pe Civic e perfecta pentru asa ceva. Si inginerii sigur au avut asta in vedere. Nuca de la ATR se simte cel mai bine cand o prinzi cu mana in jurul schimbatorului, nu de sus. Tine cont si de asta!

                    LE: Ma refeream la nuca de S2000 cu piele in jur, nu stiu daca e singura OEM de S2000.
                    Nu stiu cea de FN2 OEM ce diametru are. Daca e la fel de mica precum cea de pe noul Civic Type R (probata recent la salon), atunci cred ca e prea mica pentru mine. In cele cateva zeci de secunde in care m-am jucat cu schimbatorul, aceasta este impresia care mi-a lasat-o.
                    Cea Mugen din carbon stiu ca e putin mai mare in diametru si cred ca s-ar potrivi ca si prindere, insa ... nu mai am nimic din carbon (nici macar optic) la interior si nu cred ca s-ar potrivi.
                    O fi vorba si de gusturi.

                    La ce te referi cand zici ca schimbatorul e sus pe consola? Eu detin FN1 si nu EP3 sau am presupus eu gresit.

                    Comment


                    • #11
                      Stiu ce ai, tot sus si langa volan e. Nu chiar ca la EP3, dar aceeasi senzatie mi-a lasat-o fata de restul masinilor.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #12
                        Eu am montat nuca blox (idem cu cea skunk) un pic mai jos, am taiat din lungime.
                        Intre timp cea Blox s -a cam uzat dupa vreo 7ani si-s in cautare de alta noua, cea blox nu garantez autenticitatea(desi cred ca a fost ok).
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...ge744.jpg.html
                        '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                        Comment


                        • #13
                          Salutare Rares! Voiam si eu sa comand nuca de schimbator de la SKUNK2, mai exact modelul prezentat de tine. Din review-urile de pe Amazon am inteles ca exista o problema la ”piulita” de fixare (partea de jos) si anume ca nu se potriveste/intra pe schimbator. Imi poti spune daca tu ai intampinat vreo problema la montaj?

                          Comment


                          • #14
                            Salut, habar nu am despre ce problema vorbeste lumea, din ce stiu piulita se potriveste perfect. Eu nu folosesc piulita pt ca fara ea poti infileta nuca mult mai mult. Piulita te limiteaza pana unde se termina filetul pe acea tija. In pozele postate de mine ai sa vezi ca nu am piulita. Nuca poate sa coboare si mai mult decat in pozele prezentate de mine (cred ca inca 10-15mm). Ca sa previn desfiletarea accidentala, am introdus in ea un ghemotoc de hartie.
                            Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                            Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                            1000 Locuri de vizitat in Romania

                            Comment


                            • #15
                              Se potrivește piulița de la Skunk2 pe tija de la Civic. Prima dată am montat "nuca" cu piuliță dar pentru era prea sus, am scos piulița.
                              Uite poza de la a mea, cu piuliță cu tot http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...G0007.jpg.html
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment

                              Working...
                              X