FLAVIUF: '02 Suzuki Jimny 1.3, Beige

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FLAVIUF: '02 Suzuki Jimny 1.3, Beige

    Ca urmare a piticului pus pe creier, am decis sa iau o masinuta de week-end pentru excursii pe drumuri forestiere si au ajuns in finala Jimny si Vitara(sa fie criza varstei mijlocii? ). Initial ma gandeam ca ma incadrez pana in 2000 Euro, ulterior m-am gandit ca pana dau 2000 sunt dispus sa maresc putin bugetul daca gasesc ceva bun. Si s-a ivit ocazia, la putin peste 3000. Un Jimny din 2002, editie limitata, cu doar 59700km.
    Primul lucru facut a fost sa schimb toate consumabilele, bujiile, niste semeringuri, rulmentii fata, distributia si pompa de apa. Am pus MRL-uri manuale, am inteles ca cele vaccumatice pot fi uneori cu probleme de cuplare. Totul a fost cam 2000 Roni, cu manopera cu tot. Mecanicul mi-a confirmat ca aproape sigur motorul are km declarati. Oricum nu cred ca asta e cel mai importanta atata vreme cat fac doar drumuri relativ scurte si de agrement. A doua cheltuiala majora a fost cu anvelopele...aveam fixul ca cele de pe ea imi vor putea crea probleme pe teren mocirlos, asa ca am luat niste Yokohama Geolander AT. Foarte ok la ce imi trebuie.

    Si acum despre masina...am facut din Mai cam 4500 km, cam 50% din ei pe drumuri forestiere. Daca pe asfalt masina se comporta submediocru (mi-e si acum teama de rasturnare la viteze mai mari de 90-100) iar cand depasesti 100 nu prea mai esti confortabil, pe teren accidentat se schimba radical lucrurile...neavand aproape deloc experienta off road, am luat-o pas cu pas...de fiecare data am ramas surprins cat de usor trece cam peste orice obstacol...fie ca sunt bolovani, noroaie, ogase, etc. Ce sa mai spun, e o incantare...

    Si inca ceva: cu ocazia asta mi-am dat seama ca atunci cand vorbim de ce tara frumoasa avem (continuarea nu are rost sa o mai spun), nu sunt vorbe in vant.

    Inca un lucru placut: orice as fi facut, nu am depasit 10-11% consum...in mod normal, e pe la 7-8% - drum forestier+asfalt+oras.

    Este a treia japoneza in familie (Civic, Yaris), sunt sigur ca nu ma va dezamagi.

    Las cateva poze sa vorbesca in locul meu.

    Va tin la curent cu ce voi face pe viitor.
    Attached Files

  • #2
    Sa o cocoti sanatos pe toate coclaurile patriei noastre (si nu numai)!
    Legat cu locurile frumoase din tara noastra, nu pot decat sa iti dau dreptate. Am fost cateva zile in Apuseni (dupa foarte multi ani) si m-am imbolnavit... (vreau inapoi acolo, adica)
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • #3
      Sa fie intr-un ceas bun!
      Excelenta alegere! Nici nu vreau sa ma gandesc cate vei avea de vazut de pe urma masinutei...

      Comment


      • #4
        Frumoasa jucarie, have fun!
        2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
        2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
        2000 Honda S2000 Berlina Black
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

        Comment


        • #5
          Mai cu intarziere caci acum am vazut topicul : sa o stapanesti cu placere si fara probleme evident . Frumoasa masinuta ! La anul cand incepe vremea buna iti recomand Busteni(Poiana Tapului ) - Valea Doftanei fara trafic direct prin munti .
          Frumos traseu dar sunt sigur ca ai deja zeci de trasee in cap .Oricum cu asta mica le poti face fara mari griji pe aproape toate .

          Comment


          • #6
            S-o stapanesti sanatos.

            Legat de ce a spus colegul mai sus, nu stiu daca anul asta e ok drumul, dar la anul vreu sa fac si eu Transbaiul, asta pana au astia de gand sa-l asfalteze.
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • #7
              Multumesc pentru urari!

              Comment


              • #8
                Intre timp am ajuns la 6500 km, nicio problema. Motorul se comporta exceptional, am insa in plan o suspensie OME primavara asta. Saptamana viitoare voi face o iesire de 4 zile prin Apuseni (zona Arieseni) - sper sa prind zapada sa fac cateva plimbari.
                Recomand oricui vrea o masina de relaxare ceva de genul - ieftin la intretinere, fiabil si cu performante notabile in offroad.

                Pun cateva poze de iarna de acum 2 saptamani, de la o iesire pe Cheile Cibinului.
                Attached Files

                Comment

                Working...
                X