Ulei Motor 2.2 diesel. recomandari?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei Motor 2.2 diesel. recomandari?

    Buna,

    Ce uleiuri folositi la motarele diesel 2.2?

    Aveti ceva recomandari?

    Multumesc.

  • #2
    Pana acum Eneos Sustina si Honda (0w30) mi se par cele mai bune.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Multumesc. Din istoricul masinii am vazut sa folosit Motul . din ce am mai citi pe forumuri ziceau ca merge si mobil 1. sunt putin in aer cu problema asta. as vrea sa ii dau un ulei bun, ca are deja ceva km. 240000

      Comment


      • #4
        Pai atunci,in opinia mea,singurul bun e cel Honda.

        Comment


        • #5
          poti sa pui si mama uleiului, daca-l schimbi la 20k km degeaba.

          Eu am mers pe castrol edge fst titanium 0w30
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #6
            Eu desi merg preponderent extraurban, la cei peste 220k km, il schimb tot la 10k
            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

            Comment


            • #7
              Si eu schimb uleiul la 10k maxim 11 . i-am dat mobil 1 . si se comporta frumos. daca scot din calcul fumul negru ce iese dupa mine, toate sunt ok. nu stiu de unde atata fum. pareri ? Multumesc .

              Comment


              • #8
                Foarte ciudat cu fumul. Mie imi dadea asa ceva insesizabil pe la 3500-4000rpm.

                Ai soft facut, fap scos, catalizator scos?
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • #9
                  Nici una din cele mentionate de tine. E ciudat si pentru mine. Consum de ulei nu are deloc. 300 - 400 ml, de la schimb la schimb.

                  Comment


                  • #10
                    Ce legatura are fumul negru cu uleiul? Cu alt ulei nu scoatea fum?

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by CatalinP View Post
                      Ce legatura are fumul negru cu uleiul? Cu alt ulei nu scoatea fum?
                      Nu cred ca are vre-o legatura. ma gandesc ca fumul negru e de la motorina ne arsa? egr, intercooler? pe tester toate sunt ok. injectoare? unul are 1 mica corectie.

                      Comment


                      • #12
                        Asa scot tractoarele.

                        Comment


                        • #13
                          Lasa ca scot benzinarele fum alb si albastru

                          2.2ictdi, eu am avut fara filtru de particule si cum am zis, scotea foarte putin si decat in ture aproape de 4000.
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • #14
                            Fumul negru e de la alimentare, nu de la ulei. Ala e albastru in general.
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • #15
                              se poate softa cu zero fum negru daca injectoarele sunt ok.

                              Comment

                              Working...
                              X