NIKKON: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo M/T Sport Plus, Rally Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • NIKKON: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo M/T Sport Plus, Rally Red

    Salutare,

    Sunt nou pe forum si finally dupa 2 motociclete m-am hotarat sa comand si masina de la Honda.
    Asa dar masina e comandata si o sa ajunga undeva pe 30.11.2017 (sport plus Rally Red + Jante Cura 17" + pachetul iluminare + pachet protectie) #poze asap ce vine
    Mi-am propus sa fac mici schimbari cand vine, in urma dicutiilor cu cei de la service:
    - Oil catch can - probabil mishimoto
    - intercooler mai mare => aer mai rece - Injen sau mishimoto
    - probabil downpipe cu un diametru mai mare. De discutat.

    Este cineva care detine deja motorul de 1.5 Turbo cu una din modificarile de mai sus?
    Nu mi-am propus inca un chip. nu stiu inca daca este implicit la schimbarea de downpipe. este posibil sa induc boost prea devreme. trebuie vazut. Cum boost controll-ul se face electronic, este posibil ca un chip sa fie necesar.

    multumesc anticipat
    CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

  • #2
    Salutare. Nu am vaziut pe nimeni cu 1.5 pe forum care sa fie pasionat de modificari.

    Practic vei fi deschizatorul de drumuri
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      S-o stapanesti sanatos!
      Eu as incepe cu un soft hondata inainte de toate. Lasa modificarile hardware pentru mai tarziu, daca vrei mai mult.
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • #4
        merci pentru raspuns.
        incerc sa explic acum de ce am inceput asa:
        Daca pun hondata pierd garantia...cel putin acum cand nu am o relatie inca cu Honda Service.
        Prin intercooler si oil catch can nu urmaresc decat sa prelungesc viata motorului si sa ii asigur un flow de aer ceva mai sanatos (in special pe timp de vara)
        Downpipe induce ceva putere si schimbari de parametrii in funtionarea turbineri si a controllerului electronic de boost. - daca adaug si filtru de aer sport(ceea ce in bucuresti/romania nu-mi doresc din cauza ambientului imputit) atunci sigur am nevoie de recalibrare de timing.
        Sincer la masina asta mai vreau maxim 20 HP si poate 20-30 Nm. Mai mult nu e nevoie. Daca o cipuisc direct nu fac decat sa stresez turbina la maxim si sa induc load in motor. cred ca voi pierde la partea de reliability, ceea ce nu vreau.
        e open topic. Astept idei si propuneri, pareri si voi vedea ce iese.
        CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

        Comment


        • #5
          Cine spune ca pierzi garantia cu Hondata? Nu se uita nimeni la softul masinii cand faci revizia.

          Oricum Hondata e o modare destul de echilibrata.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            In primul rand sa o stapanesti cu placere! In al doilea rand, daca pui softul de la Hondata, il poti scoate oricand si reveni la setarile stock, dupa care poti sa pui din nou softul. In plus, ai si posibilitatea sa iti faci maparea ta "custom", daca stii ce vrei. Uite mai mult aici: http://www.civicx.com/threads/hondat...5t-turbo.4318/ si aici: http://www.civicx.com/threads/flashp...-button.13801/
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #7
              hondata sau Ktuner. dinc e stiu hondata nu are ecu map pentru 98-100 ci doar pentru 87 octane
              CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

              Comment


              • #8
                Da, si Ktuner. Si cred ca Hondata are si pentru mai mult de 87 octane. Aproape sigur are pentru 91, dar cred ca are si pentru 95.

                LE: https://www.hondata.com/help/flashpr...rol_tables.htm
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #9
                  merci de raspuns.
                  posibilitati sunt destule si acum. cu siguranta vor fi si mai multe later on.
                  inca nu mi-e clar daca modelul SI are alt hardware sau puterea aditionala vine din chip.
                  se zvoneste ca foloseste o alta turbina. daca nu atunci cam asta targhetez sa am pe masina mea.
                  CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                  Comment


                  • #10
                    Sa o stapanesti sanatos!

                    Variante sunt multe. Uite-te aici : https://www.youtube.com/watch?v=VILKSKJm5qM&t=15

                    Spor la treaba!

                    Comment


                    • #11
                      Am gasit ce vroiam legat de downpipe : http://blog.vittuned.com/category/dy...16-civic-1-5t/
                      CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                      Comment


                      • #12
                        salut, pe mine mai blocat.
                        poti, daca ai timp, sa explici despre ce este vorba....
                        pare interesant, dar sa fie pe intelesul incepatorilor....ms

                        Comment


                        • #13
                          Sa explic ce vreau eu sa fac,sau sa explic articolul mai sus menționat?
                          CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                          Comment


                          • #14
                            uite hai sa explic putin ce urmaresc cu aceste modificari.
                            Putere: nu neaparat. este posibil sa primesc ceva cuplu.
                            AirFlow: Da.
                            Stim toti ca motoarele turbo sunt complicate! si au devenit asa complicate tocmai pentru ca genereaza foarte multa caldura si trebuie racite cumva. Pentru ca voi merge cu masina, probabil 90% in oras (Bucuresti), acest efect se va amplifica destul de mult.
                            Prin intercooler mai mare urmaresc sa asigur un flow de aer mai rece exact in aceste conditii de stat in trafic la 40C in Bucuresti. In funcie de marime poate intradevar sa induca un mic turbo lag dar asta studiez acum. Pentru a creea acest air flow end to end caut si un downpipe cu diametru ceva mai mare prin care sa elimin un flux de aer mai mare si masina sa respire mai usor.
                            # Stiu multi se vor gandi de ce nu incep cu flitru de aer sport. Raspunsul e simplu : Flow de aer mai pare = retentie de mizerie mai mica! iar pentru un plus de 1-2 hp chiar nu se merita.Un argument bun pentru intake il poate reprezenta probabil intake pipeline-ul care stock este din plastic si probabil il voi schimba cu ceva metalic/aliaj tot pentru a obtine un - in temperatura.
                            Momentan nu intentionez sa fac chip tuning desi exista harti si la Ktuner si la hondata. Nu fac decat sa streseze si mai rau motorul, mai ales daca e stock si sa induca si mai multa caldura. Nevoia de putere poate va veni mai tarziu.
                            Nici una din modificarile de mai sus nu implica chip-tune daca nu caut si un plus de putere.
                            Sper ca e mai clar acum. astept pareri si opinii de la voi. cu siguranta mai sunt printre noi oameni care vor sa modifice masina.
                            CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                            Comment


                            • #15
                              Daca tot vrei sa-i faci ceva, poti sa-i faci un soft + boost controler. In teorie, de ex, faci softul la N bar si tu mergi cu mai putin. Nu stiu exact daca poti face asta pe motorul asta, dar in teorie e o varianta buna.

                              Apoi cu incalzitul, daca nu o forjezi in trafic la 40 de grade nu vad de ce ti-ai pune problema asta.
                              Iar filltru sport...mai bine nu daca nu vine insotit si cu alte modificari.

                              Overall, eu unu nu as modifica nimic
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment

                              Working...
                              X