HDE: '09 Honda CRV 2.0 i-VTEC A/T Executive, Moorland Green

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HDE: '09 Honda CRV 2.0 i-VTEC A/T Executive, Moorland Green

    Salutari de la un nou membru și mândru posesor de Honda CRV după Cum reiese și din titlu...Nou pe acest forum deoarece vele nemțești nu sunt exact pe gustul meu iar la ceea ce am citit pe aici pe la voi m-am gândit sa m alătur și eu acestei frumoase comunități până la urmă tot de aici mă trag și eu din Brașov mai exact. Poze vor urma imediat ce îmi voi da seama cum funcționează acest forum și sper sa trăim momente frumos pe acest forum și de ce nu și Live aici sau în Ro dupa posibilități . Țin sa menționez ca lucrez de 10 ani în domeniulie auto deci dacă pot contribui în vrei fel pozitiv cu sfaturi sau altele oricand și cu plăcere. Intre timp sper sa auzim numai de bine. Salutari din Germania tuturor hondarilor din România și nu numai.
    HDE
    Junior Member
    Last edited by HDE; 12-09-17, 00:04. Reason: Introduction

  • #2
    Sa ai noroc de ea!

    Din ce an e?

    Pentru upload de poze:

    Incarcati pozele pe un site extern gen imgur.com -> Upload pictures

    Se va genera un link de genul:
    BBCode (message boards & forums)

    [img] *http://i.imgur.com/zG5VD7A.jpg [/img]
    (fara steluta)

    care trebuie copiat in mesaj / post
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Originally posted by ticker View Post
      Sa ai noroc de ea!

      Din ce an e?

      Pentru upload de poze:

      Incarcati pozele pe un site extern gen imgur.com -> Upload pictures

      Se va genera un link de genul:
      BBCode (message boards & forums)

      [img] *http://i.imgur.com/zG5VD7A.jpg [/img]
      (fara steluta)

      care trebuie copiat in mesaj / post

      Buna,

      Masina este din 2008 model Executive Automat fara camera si navi cu interior piele bej la cererea sotiei bineinteles dar de condus mai mult o conduc eu pentru ca am fost placut impresionat de comoditate silentiozitatea motorului si tinuta ei pe drum. Acum fiind posesor al altor 2 masini putin mai capabile in offroad bineinteles am observat si limitele masinii in comparatie cu Nissan Xtrail 2.0 dCi 4x4 si LAnd Rover Freelander2 cu systemul Terrain Response cele din urma fiind mult mai adecvate in offroad iar CRV fiind gandita predominant pentru asfalt si offroad lejer ceea ce nu este neaparat un dejantaj deoarece am avut ocazia sa o testez si in offroad lejer si pe drumuri inzapezite fara mari probleme de tractiune. Daca vorbim de consum si aici pot spune ca sunt multumit mai ales ca in zona unde locuim in Bavaria este f deluros deci multe urcusuri pe drum iar consumul mediu este de 8,8 litri deci mai mult decat acceptabil asta si datorita unui Remmapping facut anul trecut decui valoriile actuale sunt 168 CP si 221 NM vmax pe autostrada 209 Kmhdupa o lansare mai lunga intradevar iar consumul nu a sarit de 10,1 litri mediu bineinteles la max se ajunge in cazul meu la 14,5 litri dar totusi valori bune zic eu, inainte de modificari erau cel putin 1 litru mai ridicate.
      La un drum in Romania in schimb aceste valori si performantele masinii se schimba lejer am vazut si asta in mare parte datorata carburantiilor din tara (omv 95 si Rompetrol 95) consum 9,3 mixt iar pe autostrada 11,4 la viteze de peste 130 kmh la fel si vmax este de 191 kmh si acceleratie mai putin prompta sa spunem, dar per ansamblu multumiti de CRV mai ales la capitolul fiabilitate acesta fiind si motivul pentru care am ales Honda.
      Astept sa mai citesc opinii si teste de la voi pe acest forum si va doresc drumuri fara libere si fara probleme in continuare. Salutari din Bayern / Deutschland. Click image for larger version

Name:	^D259C55E56D9D88E7B4875C171505B48523007CEF4DEE8F453^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
Views:	1
Size:	61.0 KB
ID:	725786

      Comment


      • #4
        PS. mai multe poze vor urma iar daca sunt intrebari nu ezitati duoa cum am scris sunt in domeniul auto aici in Germania de 7 ani

        Comment


        • #5
          168 CP? Nu ai motorul de 2,4 de 166 modat la 168? Daca ar fi 2,0 nu am mai auzit de asa diferenta la motor aspirat si ma mir.

          La cine ai facut resoftarea, ce modificari mai are pentru a ajunge la puterea asta?

          Si finally, ai verificat puterea pe stand dyno?
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Buna Ticker,

            Este vorba de un simplu ECU Remapping la motorul 2.0 i-VTEC de la 150 la 168 CP si 219 NM firma se numeste FHP CHiptunning iar tipul este f ok deja sujnt cu masina nr 5 la el si nu am avut in 7 ani nici un fel de probleme la nici o masina cu garantie 1 an dar fiind client fidel in caz de probleme pot apeka oricand la el. IN afara de remapping este doar un filtru de aer K&N pus in loc de cel standard iar masina a fost testata la el pe stand. inbunatatiri sunt desi nu la fel ca si la un turbo diesel dar am remarcat ca masina nu mai schimba vitezele la fel de repede, consumul este mai scazul cu cel putin 1 litru/100km eu ce pot sa aspun este ca sunt multumit momentan si au trecut deja 7 luni de la remapping fara probleme.
            Daca cineva este interesat de asa ceva sau sunt intrebari va pot ajuta cu mare placere.

            Link : http://www.fhp-chiptuning.de/

            Comment


            • #7
              Originally posted by HDE View Post
              Buna Ticker,

              Este vorba de un simplu ECU Remapping la motorul 2.0 i-VTEC de la 150 la 168 CP si 219 NM firma se numeste FHP CHiptunning ...

              Link : http://www.fhp-chiptuning.de/
              Cat costa? Un link cu produsul respectiv? Vad ca pe site apare doar pt 1.6 si 2.2 diesel

              Mersi

              Comment


              • #8
                Bună Raducu da pe site este doar varianta de 1.6 și 2.2 diesel dar nu este actualizat pentru toate modelele. Pe mine mă costat 250 Euro și sunt f mulțumit și nu sunt la prima mașină la care fac remapping. Dacă vrei sa iei legătură cu el poți și în scris pe engleza sau pot sa vb eu dacă îmi dai datele oricum sa menționezi ca scrii sau suni din partea lui Sebastian din Neumarkt pentru mine preturile sunt puțin diferite .

                Comment


                • #9
                  exista si in Bucuresti cineva care face pe CR-V de 2.0?

                  Comment


                  • #10
                    Da, exista chiar aici pe forum, ia legatura cu Doc:

                    http://www.obdtuning.ro/ro/chiptunin...g-stage-1-1238

                    http://www.hondafan.ro/forum/showthr....ro#post195045

                    Si eu as vrea sa fac, dar mi-as dori mai mult cuplu decat CP. 209 vs 219 Nm ar conta, dar prea mare distanta pana in Germania pentru asa ceva. Decat daca planific o excursie acolo. Cred ca raman pe varianta Bucuresti.

                    Comment


                    • #11
                      Dacă cumva ai drum în vacanta se poate rezolva dacă știm dim timp nu pot sa va spun ce program se foloseste știu ca sunt mai multe variante și la.mine important a fost NM decât CP și sunt mulțumit de rezultat cu toate ca nu e o diferenta enorma dar cel puțin în panta și la consum se vede diferența. Sunt și în Brașov câteva firme care fac așa ceva eu m-as interesa în mai multe parti.

                      Comment


                      • #12
                        Sa ai noroc de ea. Frumoasa.
                        Păcat ca suntem cam departe. 500 km.
                        Oricum ar trebui sa organizam o întâlnire aici în Germania. Cred ca suntem ceva posesori de Honda pe forum care locuim în Germania.

                        Comment


                        • #13
                          Distractie placuta !
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment

                          Working...
                          X