KMR: '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl (CW2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    N-am nimic interesant de povestit despre mașină doar că i-am stricat "pielea' dse pe scaunele față cu Leatherique. Am dat în vară cu Leatheriqyue pe ele și în unele zone ( mari) de pe partea perforată, zici că s-a ars. s-a întărit tare "pielea" iar pe șezutul scaunului de la șofer, deja s-a rupt Așa că trenuie să ajung la un tapițer sau să găsesc scaune față cu "pielea' în stare bună. În altă ordine de idei, azi am pus jantele și anvelopele de vară Sunt și mai ușoare cu 300 grame pe roată.
    Trebuie să-i schimb boxele față, una zbârnâie îngrozitor.
    Cam atât.
    KMR
    Super Moderator
    Last edited by KMR; 17-04-18, 21:54.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #47
      Originally posted by KMR View Post
      N-am nimic interesant de povestit despre mașină doar că i-am stricat "pielea' dse pe scaunele față cu Leatherique. Am dat în vară cu Leatheriqyue pe ele și în unele zone ( mari) de pe partea perforată, zici că s-a ars. s-a întărit tare "pielea" iar pe șezutul scaunului de la șofer, deja s-a rupt Așa că trenuie să ajung la un tapițer sau să găsesc scaune față cu "pielea' în stare bună. În altă ordine de idei, azi am pus jantele și anvelopele de vară Sunt și mai ușoare cu 300 grame pe roată.
      Trebuie să-i schimb boxele față, una zbârnâie îngrozitor.
      Cam atât.
      auzi, eu am patit ceva asemanator la CL7, unde nu aveam piele perforata si cred ca era si alt fel de piele. aveam o portiune cam de 3 degete latime intarita si rigida de parca era arsa. eu nu am dat cu leatherique, tind sa cred ca era de la incalzirea in scaune. problema era la sezut si acolo nu mai functiona incalzirea, ci doar in spatar. le mine fiind piele neagra, nu aveam cum sa vad schimbari de culoare. tu ai avut asa ceva?

      ca si concluzie, nu am gasit o explicatie, am presupus ca la un moment dat s-a incins prea tare de la incalzirea in scaune si chiar asta s-a intamplat - s-a ars si pielea si circuitul din sezut -

      nu am patit decat la scaunul soferului si intr-un singur loc asa ca...am zis ca aia e.
      13 CRV EX 2.2 M/T

      Comment


      • #48
        Eu am pățit asta vara, după ce am dat cu Leatherique și în vreo 5-6 zone deci (la mine) nu e de la încălzire. Asta s-a întâmplat în mai puțin de 24 ore. Pun ghilimele pentru că aia nu e piele. E un material sintetic.
        KMR
        Super Moderator
        Last edited by KMR; 17-04-18, 23:13.
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #49
          Eu cred ca solutiile pentru piele nu functioneaza si pe materialul sintetic din care este facuta tapiteria la Honda. La BMW X3 cu piele naturala nu am avut problema asta.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #50
            Ai folosit ambele solutii Leatherique (Rejuvinator + Prestine Clean... in aceasta ordine)?
            Intreb, pentru ca eu am folosit Leatherique de 2 ori pe scaunele din Honda, si nu am avut probleme.
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • #51
              Da, așa le-am folosit. Nu sunt deloc la prima folosire a Leatherique. Oricum, "arderea" s-a produs după ce am dat cu Rejuvinator. Am mai folosit soluțiile și pe Accord-ul anterior ( CU2) , pe CR-V și pe S2000 . N-am avut nicio problemă. Dealtfel Stelian de la Prodetailing zicea că n-a mai întâlnit asta niciodată. Habar n-am ce s-a întâmplat dar trebuie să refac partea perforată de pe scaunele față
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #52
                Mda... nasol moment. Tot de la Stelian am avut si eu comandat setul Leatherique.
                Chiar discutasem cu el atunci daca sa imi fac griji sau nu la partea perforata... si am aplicat dupa instructiuni... fara probleme.
                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                Comment


                • #53
                  Originally posted by KMR View Post
                  Dealtfel Stelian de la Prodetailing zicea că n-a mai întâlnit asta niciodată.
                  Cand am cumparat de la el setul Leatherique, m-a avertizat cu privire la imitatia de piele de pe fetele de usi, anume faptul ca daca aplic tratamentul, se va dezlipi.
                  Si intradevar s-a dezlipit desi nu am aplicat direct, insa am pulverizat din greseala pe fata de usa in timp ce lucram la scaune.

                  Nu e chestie recenta, acum 3 ani cred ca s-a intamplat, deci stia ca sunt probleme.

                  Comment


                  • #54
                    Aia cu dezlipitul o știam. Oricum, nu se întâmplă așa ușor. Ziceam că n-a mai întâlnit asta cu "arsul" niciodată.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #55
                      Salut!

                      Imi poti confirma, te rog, daca masina din anuntul urmator, a fost a ta?
                      https://www.autovit.ro/anunt/honda-a...tml#1859cec7ba

                      In caz afirmativ, imi poti da te rog mai multe detalii despre masina?
                      Daca exista ceva investitii la care sa ma astept in viitorul apropiat, daca o cumpar, daca ai mai inlocuit vreodata ueiul in CV automata, dupa inlocuirea initiala, si daca i-ai facut pana la urma soft la motor, scutindu-ma pe mine de cheltuiala asta ?

                      Multumesc.

                      Comment


                      • #56
                        balanel
                        Junior Member
                        balanel,TESTEAZA PERSONAL MASINA!
                        Inainte de verificarea la service, vezi cum se comporta in conditii de trafic real, vezi cum accelereaza masina, cum se comporta directia, cum franeaza si cum schimba cutia de viteze. A cui a fost, cine e revanzatorul, chiar nu conteaza!

                        Comment

                        Working...
                        X