BACU: '17 Honda CR-V 1.6 i-DTEC 9A/T 4WD Executive Sensing, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BACU: '17 Honda CR-V 1.6 i-DTEC 9A/T 4WD Executive Sensing, Crystal Black Pearl

    Dupa 2 Civicuri de care am fost extrem de incantat, a venit timpul celei de-a treia Honda consecutive. Deocamdata e doar comandata, probabil ca pana la sfarsitul lunii va sosi.

    Dupa o experienta extrem de placuta cu Michelin CrossClimate pe masina anterioara, care din pacate nu sunt disponibile pe marimea jantelor de la CR-V, va trebui sa revin din pacate la disconfortul a doua seturi de anvelope iarna/vara. Aveti vreo recomandare pentru anvelope de iarna silentioase si sigure? Apropo, voua cu ce tip de anvelope v-au venit din fabrica CR-V-urile?

    Multumesc!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 07-09-17, 17:30.
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

  • #2
    Sa fie intr-un ceas bun!
    Daca locuiesti intr-o zona unde nu ninge si nu e polei des iarna, probabil all season merg. Altfel nu recomand absolut deloc all season iarna.
    By default, masinile vin cu ceva all season care par mai mult de vara. Iarna sunt praf la franare. Tractiunea e ceva mai decenta dar asta si datorita AWD.

    Comment


    • #3
      De iarna merge si Dunlop WinterSport SUV 5 (eu am 225/65R17 si recomand). Sunt printre primele la dimensiunea asta.

      Comment


      • #4
        Multumesc!

        All season, serios?! am crezut ca vin cu ceva de vara... ce model mai exact?

        Mie imi trebuie de 18 raducu, daca aveam roti pe 17 imi luam cross climate ca se fac pe dimensiunea asta... :-(
        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
        Ex:
        2014 Honda Civic Executive
        2011 Honda Civic GT

        Comment


        • #5
          Jante sh oem si anvelope pe17 daca tre sa ai set separat.

          Sa ai noroc de ea!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Am specificat dimensiunea exact pentru ca nu stiam ce dimensiune doresti tu. Acum nu stim nici pe unde umblii la iarna (vad ca tinzi spre all-season). Eu recomand de iarna si nu all-season pe meleagurile noastre, din experienta mea. Acuma daca stai prin alte tari mai calde, un all-season cred ca este suficient, cele de iarna fiind prea moi.

            Daca ai nevoie de iarna, incearca sa gasesti niste jante de 17 cu anvelope de 17. Sau poate un AT mai de iarna daca tot se doreste un all-season?

            Comment


            • #7
              Din toate testele se pare ca Michelin Crossclimate sunt cam primele anvelope cu adevarat All-Season, nu No Season ca toate celelalte.

              Bacu, s-o stapanesti sanatos! Presupun ca fiind de cariera de cariera pt. actuala generatie a avut si un pret foarte bun. Oricum, e un allrounder excelent.
              Te rog spune-mi, din experienta ta, cum se descurca crossclimate pe vreme foarte foarte rece, gen -20, -25 grade, cum mai avrm noi din cand in camd?
              E singura situatie in care nu le-am vazut testate si cred ca ar putea fi singura lor slabiciune. Intreb pt ca si eu ma gamdesc la un set pt. masina maicamii, care mai nou face vreo 5000km/an si 2 randuri de gume chiar sunt bani aruncati, mai ales ca nu iese cu masina pe zapada mare. Dar daca ar avea nevoie vreodata, cine stie, macar sa stiu cum se comporta. Multam!
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • #8
                Originally posted by raducu View Post
                Daca ai nevoie de iarna, incearca sa gasesti niste jante de 17 cu anvelope de 17. Sau poate un AT mai de iarna daca tot se doreste un all-season?
                Scuze, la ce te referi cand ai spus AT?

                Ai dreptate Raducu, o sa merg totusi pe anvelope de iarna dedicate, daca tot nu exista Crossclimate sau ceva echivalent la aceasta dimensiune, asta e acum...

                Dragos, crossclimate au toti prietenii mei care au masini normale cu jante intre 15-17 inchi si sunt toti incantati de ele. Eu am facut 2 ierni cu ele pe Civic, cu mers iarna prin oras si in afara, ocazional mers la munte pe pante nu prea mari (gen hotel mara din sinaia de exemplu), si pot spune ca nu am vazut nicio diferenta intre ele si anvelopele Michelin Alpin 5 pe care le aveam inainte, pentru mine sunt perfecte si iarna si vara, sincer, plus ca sunt mult mai silentioase decat michelin-urile HP de vara cu care venise masina... Te scapa de o groaza de cheltuieli si timp pierdut cu inlocuit si depozitat jante/anvelope, si in plus te simti mai in siguranta stiind ca ai mereu anvelopele potrivite pe masina, chiar daca ninge in octombrie sau in mai, nu te mai certi ca nu ai apucat inca sa faci schimbul de anvelope sau ca l-ai facut prea repede...
                2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                Ex:
                2014 Honda Civic Executive
                2011 Honda Civic GT

                Comment


                • #9
                  Anvelope AT = anvelope All Terrain
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #10
                    De asta nu auzisem. E totuna cu all seasons?
                    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                    Ex:
                    2014 Honda Civic Executive
                    2011 Honda Civic GT

                    Comment


                    • #11
                      Si CR-Vul meu a venit cu astfel de anvelope "all terrain" in 2009, la fel ca si RAV4 a unui prieten. Sunt practic niste anvelope M+S (Mud & Snow) fara fulg de zapada, deci presupun ca nu pierd aderenta atat de usor in conditii mai putin optime (noroi si zapada "light").

                      Comment


                      • #12
                        Eu ma gandeam la ceva gen General Grabber AT3 pentru mine, dar cu folosinta de primavara-toamna, iarna o sa ramana anvelope de iarna, eu am nevoie de aderenta maxima. Au M+S si fulgul de nea (cred ca in functie de dimensiune). ceva de genu: https://blobs.generaltire-tyres.com/...ure-3-data.png Dar am cautat acum si am vazut ca nu au si pe 225/60R18.

                        Pe 18" am mai vazut ceva interesant pt AS: https://www.continental-tires.com/ca...osscontact-lx2, dar dupa reviewurile de aici pare ca are probleme la temperaturi mici.

                        Comment


                        • #13
                          Rotile AT sunt un non-sens pt un CR-V. O sa faca o carca de zgomot pe drum (fie d sau uscat) si vor avea perfomante slabe.

                          Singurul loc unde merita AT e daca stai la tara si ai treaba mai mult de 50% din timp prin drumuri noroioase...
                          Personal as recomanda Michelin sau Nokian de iarna pe 17 cu jante dedicate.
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Tin sa te contrazic Ticker. Am pus pe SX4 anvelope AT/S Yokohama Geolandar. Exact cum zicea Jozsi mai sus, sunt M+S, dar fara fulg de zapada. Diferenta ca nivel de zgomot este minima fata de gume de vara dedicate, chiar si la 150 kmh, iar SX4 nu este grozav antifonat. Deja am 15k km cu ele, deci nici teoria aparitiei zgomotului odata cu uzura nu e valabila.

                            La masina aia gumele stau pe masina si iarna si vreau sa zic ca nu am avut deloc probleme, daca vezi prin ce zapada am intrat si unde am urcat cu ea in modul 4x4 Auto te crucesti. Iarna circul preponderent cu SX4-ul.

                            Aderenta vara pe uscat este ff buna, masina sta lipita, nu am avut nicio problema. Pe ploaie la fel, franeaza excelent. De ce recomand astfel de gume? Avand un cross-over esti tentat sa mai iesi in off-road lejer, vara. O anvelopa de sosea va avea mari probleme inclusiv pe iarba, nu mai zic de noroi etc. Iar buba cea mai groasa e ca anvelopele de sosea le tai imediat pe laterale. Eu am patit de 2 ori asta la Mercedes pe drum pietruit, deci nu off-road. Cu AT/S poti sa intri lejer pe pietre, drum nasol etc, cat permite masina.

                            Au si parti nasoale - sunt dure si grele. E normal, sunt puternic ranforsate. Altfel, le dau 10 curat. Nici nu ma mai gandesc la un crossover sa am vreodata 2 seturi de gume sau gume de sosea vara... As avea degeaba crossover.

                            LE: Pentru SX4 am luat pe 16'', atat are in carte, mai late cu 10mm ca nu am gasit exact dimensiunea. Au si inaltat masina putin si arata f musculoasa asa, imi place.

                            Alte AT-uri mai agresive sau MT-uri (Mud Terrain) nu recomand nici eu pentru sosea, dar Geolandar AT/S sunt o placere!
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • #15
                              Sincer imi par prea "agresive" la design pt un CR-V. Si nu ma refer sport ci de rupt in noroi.

                              Nu o sa te contrazic fara dovezi, dar nu cred ca e fizic posibil sa aiba aceleasi performate pe uscat ca unele de vara / iarna in sezonul respectiv...
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X