Schimbare bucse bascula fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare bucse bascula fata

    Salut,

    In urma reviziei de anul trecut am fost sfatuit sa schimb bucsele la bascula stanga/dreapta. Am cerut o cotatie de pret de la Honda Nord si mi se pare destul de mare pretul:

    4 BUCSA BASCULA INF STG FATA SPRE SPATE 1BUC 1.1 410
    5 BUCSA BASCULA INF DR FATA SPRE SPATE 1BUC 1.1 410

    Imi puteti recomanda o alta optiune pentru achizita acestor bucse (de preferat in RO)? Nu tin neaparat sa iau tot piese OEM, dar vreau sa fie ceva de calitate, la un pret normal.

    Multumesc.
    '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

  • #2
    Te referi la piesele 13,14 de aici? Cere intai o cotatie la cox, poate ai noroc, desi la 410 lei mi se pare ok.
    civic 2.2 5D FK3
    CR-V 2.2 AT RE6

    Comment


    • #3
      Gasesti pe Nipparts la 130 de lei bucata sau producator japonez oyodo la 300 de lei bucata.
      Nu cred ca are rost sa dai 410 lei pe o bucsa care poate a fost fabricata in aceiasi fabrica ca si cel cu 130 de lei sau cel cu 300 de lei.
      Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
      Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
      Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
      Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

      Comment


      • #4
        Originally posted by chipson78 View Post
        Te referi la piesele 13,14 de aici? Cere intai o cotatie la cox, poate ai noroc, desi la 410 lei mi se pare ok.
        Da, despre cele 2 piese e vorba. Am cerut o oferta si la cox, si mi-au dat un pret de 99 lire, deci mai scump. Am gasit aici cateva piese aparent compatibile:

        https://www.autopieseonline24.ro/oen...k7MRoCMh3w_wcB

        Stiti ceva despre acest site sau brandurile din oferta de mai sus?

        Multumesc.
        '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

        Comment


        • #5
          Daca s oem e fff bun pretul de 410 buc, eu am dat vreo 450 per bucata cand era euro mai jos.
          '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

          Comment


          • #6
            Din cele AM ti le-as recomanda pe primele 2, dar parerea mea ar fi sa pui OEM la pretul asta. Gandeste-te ca le ai pe cele orginale de 8 ani, deci astea te vor mai tine inca 7(ca sa nu zic 8 ). O diferenta de pret de 300 de lei pe 8 ani de zile e nimic.
            Cu cele AM poti sa ai surprize neplacute pentru ca nu toate se potrivesc la fix si sunt probleme la montaj.
            civic 2.2 5D FK3
            CR-V 2.2 AT RE6

            Comment


            • #7
              Originally posted by fetherw80 View Post
              Daca s oem e fff bun pretul de 410 buc, eu am dat vreo 450 per bucata cand era euro mai jos.
              Presupun ca sunt OEM, oferta este de la dealer autorizat: Honda Nord (Pipera). Probabil voi merge pe aceasta varianta ...
              '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

              Comment


              • #8
                Mergi pe OEM.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #9
                  Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Voi merge pe OEM.
                  '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

                  Comment


                  • #10
                    Unde ai facut schimbul, la reprezentanta sau ai gasit alternativa?

                    Comment


                    • #11
                      Eu recomand schimbul la reprezentanta, e un pic de chin (am asistat la operatie cand le-am schimbat pe masina mea), iar noile bucsi trebuie pozitionate foarte atent (si intra si destul de greu la locul lor, lucru absolut normal).
                      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                      Comment


                      • #12
                        As schimba mai multe, nu doar bucsile si ma tem ca nota de plata nu se va justifica pt pretul actual al masinii. M-as fi dus la Coasta de Est, unde am facut mai multe interventii, insa relocarea dureaza pana dupa 15 aprilie.

                        Comment

                        Working...
                        X