FK2: '14 Honda CR-V 2.0 FWD M/T Confort, Passion Red Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FK2: '14 Honda CR-V 2.0 FWD M/T Confort, Passion Red Pearl

    Salutare,

    Sa-mi prezint si eu CR-V-ul achizitionat in iunie anul acesta, este din 2014 parca, este adusa din Germania,achizitionata de la Asko, avea 28.000km (acum are 35.000), este FWD, are camera de reverse, tunel de aer pt locurile din spate sub scaunele sofer+pasager, scaune incalzite, si cam atat

    Motorul de 2.0 se vede ca este construit pt cuplu, dar eu sunt foarte multumit de el...in combinatie cu cutia manuala este ok si pt depasiri...oricum tinuta de drum imi place foarte mult, si pozitia de condus, de spatiu sa nu mai vorbim...n-am ce sa comentez pana acuma, imi place foarte mult...

    pana acum a primit: am imbracat volanul in piele, tavita portbagaj, plasa portbagaj, stergatoare noi, 4 jante MAK Iguan Hyper Silver Alloy Wheels pe 17 + 4 anvelope noi de iarna Continental TS850P SUV 225 / 65 / 17, anvelopele de pe masina sunt cele de fabrica sunt ContiCross LX All Season, as fi putut sa merg cu ele si iarna...dar eu sunt mai catolic decat papa cand vine vorba de siguranta pe timp de iarna
    Attached Files

  • #2
    Bun venit in club, multi Km fericiti si fara probleme, culoarea este superba!
    Felicitari pentru alegere, o sa vedeti la iarna ca este o masina senzationala.
    Ma rog, este si acum, dar in conditii grele e regina.
    Vedeti ca pe la 40k ar trebui schimbat uleiul la diferentialul din spate.
    In rest o sa va mai spuna colegii pe aici.
    Hondarii cerevisti se aduna lunar la o impresie si la o discutie, la cate un restaurant, unde ne simtim extraordinar; vedeti aici pe forum topicul dedicat, ar fi superb sa veniti si Dvs.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de ea!

      Echiparea e Confort cu Winter Pack optional
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere cat mai multi km!

        Comment


        • #5
          multumesc, poate o sa ma bag si la intalniri, dar intre serile cu fii-mea si seriile de baschet... cam greu sa mai fac si altceva, iarna n-am avut niciodata probleme nici cu BMW-ul care era tractiune spate, nici cu civic-ul care era fata, sper sa nu am probleme nici cu asta desi e tractiune fata, dar intotdeauna am avut anvelope corespunzatoare si de preferat premium, ca de altfel si anul asta pt CR-V am luat Contintenta TS850P SUV care au iesit pe primul loc la toate testele

          asa ca nu am ce ulei la diferential sa schimb , mi s-a spus reviziile normale plus la cutie uleiul la 120k km si filtrul de benzina la 120k si cam atat

          Comment


          • #6
            Daca nu ai 4x4 nu ai ulei de diferential de pus, deci ai scapat

            Doar ca pt ulei CV si filtru benzina e 120k sau 6 ani (whichever comes first) si apoi la 60k sau 3 ani (pt uleiul Honda MTF din CV).

            Continental... am auzit cativa useri nemultumiti. De ar fi sa aleg in acelasi buget as merge pe Michelin.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by ticker View Post
              Daca nu ai 4x4 nu ai ulei de diferential de pus, deci ai scapat

              Doar ca pt ulei CV si filtru benzina e 120k sau 6 ani (whichever comes first) si apoi la 60k sau 3 ani (pt uleiul Honda MTF din CV).

              Continental... am auzit cativa useri nemultumiti. De ar fi sa aleg in acelasi buget as merge pe Michelin.
              Michellin sunt f scumpe si nu prea se renteaza, masina e ehipata cu all season continental si sunt ok, sunt curios cum se vor comporta cele de iarna si revin

              P.S. depinde si ce Conti pui, am vazut multi care i-au Conti de sedan dar marime de SUV... si nu e aceeasi chestie

              Comment


              • #8
                Originally posted by FK2 View Post
                Michellin sunt f scumpe si nu prea se renteaza, masina e ehipata cu all season continental si sunt ok, sunt curios cum se vor comporta cele de iarna si revin

                P.S. depinde si ce Conti pui, am vazut multi care i-au Conti de sedan dar marime de SUV... si nu e aceeasi chestie
                Am ales Conti pt ca sunt asimetrice si asigura performate f bune si pe uscat si gheata, nu stiu cum se comporta pe gheata si zapada, cele cu profil V (Nokian, Michellin, Goodyear) sunt foarte bune pe zapada...dar sa fim seriosi, cat mergi pe zapada...90% mergi pe asfalt, eventual asfalt cu pojghita de zapada sau gheata...

                Comment


                • #9
                  S-o stapanesti sanatos !
                  Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                  "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                  "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                  Comment


                  • #10
                    se poate face o remapare la motorul de 2.0? parca as mai simti nevoia de putin cuplu

                    Comment


                    • #11
                      Raspunsul simplu ar fi: las-o asa ca nu rezolvi nimic. De putut se poate dar nu vei avea niciun avantaj, poate doar de pierdut.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #12
                        am inteles, multumesc, , eu ma descurc, sotia se plange ca tragea mai bine Civicul si pleca din ambreiaj , i-am explicat ca sunt 2 masini diferite, si aia aveam 1.250kg asta are aproape 1.600

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by HDE View Post
                          Buna Ticker,

                          Este vorba de un simplu ECU Remapping la motorul 2.0 i-VTEC de la 150 la 168 CP si 219 NM firma se numeste FHP CHiptunning iar tipul este f ok deja sujnt cu masina nr 5 la el si nu am avut in 7 ani nici un fel de probleme la nici o masina cu garantie 1 an dar fiind client fidel in caz de probleme pot apeka oricand la el. IN afara de remapping este doar un filtru de aer K&N pus in loc de cel standard iar masina a fost testata la el pe stand. inbunatatiri sunt desi nu la fel ca si la un turbo diesel dar am remarcat ca masina nu mai schimba vitezele la fel de repede, consumul este mai scazul cu cel putin 1 litru/100km eu ce pot sa aspun este ca sunt multumit momentan si au trecut deja 7 luni de la remapping fara probleme.
                          Daca cineva este interesat de asa ceva sau sunt intrebari va pot ajuta cu mare placere.

                          Link : http://www.fhp-chiptuning.de/
                          S-o conduci cu placere!

                          Colegul si-a facut ceva si spune ca este multumit...

                          Sincer nici eu nu mi-as face, dar eu sunt mai speriat de bombe, nici un stergator nu mi-as pune daca nu e OEM...
                          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                          Ex:
                          2014 Honda Civic Executive
                          2011 Honda Civic GT

                          Comment


                          • #14
                            Arunca o privire aici (eventual contacteaza-i). Cunosc pe cineva care a apelat de doua ori la ei si a fost foarte multumit.
                            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                            Comment


                            • #15
                              mda...parca 350 euro n-as da...pt 17Nm...

                              Comment

                              Working...
                              X