FK2: '14 Honda CR-V 2.0 FWD M/T Confort, Passion Red Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dar la Doc nu se poate?

    http://www.obdtuning.ro/ro/chiptunin...g-stage-1-1238

    http://www.hondafan.ro/forum/showthr....ro#post195045

    Ceva probleme la motorul asta dupa resoftware?

    Comment


    • #17
      Pentru un aspirat gain-ul de 16 CP si 19 Nm e destul de mare.

      Daca as fi eu,as vorbi cu doc si cu cineva care sa isi fi facut upgrade-ul la el pe acelasi motor...

      De asemenea, fiind vorba de aspirat, nu mi-as face probleme de garantie, fiabilitate etc.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #18
        Originally posted by ticker View Post
        De asemenea, fiind vorba de aspirat, nu mi-as face probleme de garantie, fiabilitate etc.
        Gresita parerea, Ticker! Iti dau un exemplu simplu - se umbla la AFR, si un amestec bogat face cylinder wash si usor-usor faci zob motorul. Nu mai zic de detonatii etc. E drept, eu sunt si speriat de bombe si nu prea ma arunc asa la orice si oricum. In plus fara alte modificari eu cred ca gain-ul este minim si oricum pe o plaja de turatii limitata => dai banii degeaba.

        Sigur ca asta e o parere din avion, stiu ca soft-ul lui Dinoc de la K24 este unul bun, chiar si cu masina stock. Dar cred ca sunt cazuri izolate astea, in mare parte a cazurilor cred ca nu faci nimic cu resoftare la aspirat de cilindree mica fara alte modificari.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #19
          E cert, nu stiu pe unde se umbla, dar mai invat si eu
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #20
            da...multumesc de pareri, parca nu se merita la banii astia...acu o alta intrebare, avand in vedere ca e FWD, mentionez ca am anvelope de iarna, dar daca se cere cazul, ati pus lanturi de iarna vreodata pe CR-V? eu am avut 2 seturi de la RUD, unul pe BMW unul pt Civic, dand Civicul le-am scos la vanzare, acum caut tot RUD pt CR-V, imi place sa fiu echipat de iarna sa nu fiu luat prin surprindere...

            Ideea e ca m-au sunat cei de la RUD sa imi spuna ca la CR-V, nu stiu exact la care model (an), nu puteai sa pui pe fata decat un anumit tip de lanturi, pe spate nu e problema, pot merge linistit pe Centrax https://www.youtube.com/watch?v=DOWUza6wPlM, dar sunt 300 euro ...sunt si variante la 100euro dar cu inel de ghidaj in spatele rotii...si cica asta ar problema

            Comment


            • #21
              Eu am lanturi Thule si le-am folosit chiar des. Nu se pun pe spate lanturi, nu am auzit asa ceva, la 4x4 doar pe fata am vazut si in Elvetia la munte iarna, si peste tot. La cine are diferential autoblocant sau roti care nu derapeaza, poate ar fi ceva, dar la CR-V, nu pune nimeni pe toate rotile lanturi, pe nici un forum nu am vazut asa ceva.
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • #22
                Poti sa imi dai un link cu lanturile pe care le folosesti? La off roadere veritabile (Nissan Patrol Y, Pajero, asta daca n-ai SIMEX-uri ) stiu ca se pun pe spate, doar pe spate de preferat, de aia intreb, n-am folosit thule niciodata, pt mine alte lanturi in afar de RUD nu exista
                FK2
                Senior Member
                Last edited by FK2; 14-09-17, 17:03. Reason: Incomplete

                Comment


                • #23
                  Se pune si pe spate daca e propulsia pe puntea spate sau daca 4WD e permanent si 50-50%.

                  Cum la CR-V e FWD la care cupleaza ocazional si spatele, nu prea vad rostul montarii si pe puntea spate...

                  Stiu ca unii vor zice ca se pun (doar) pe puntea non-motorie dar nu sunt de acord cu asta.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Evident ca se pun pe puntea care trage preponderent. Eu la CRV am pus Thule XG-12 Pro 245, care nu costa nici 300€ dar nici 100€. Si nu e nicio problema, Thule sunt la fel de lanturi ca Rud. Thule i-au cumparat pe Konig care sunt la fel de mesteri ca si Rud. In rest, am mai folosit niste cureluse din plastic foarte rezistent si am inca o pereche de lanturi Norauto pt puntea spate, just in case.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by FK2 View Post
                      Poti sa imi dai un link cu lanturile pe care le folosesti? La off roadere veritabile (Nissan Patrol Y, Pajero, asta daca n-ai SIMEX-uri ) stiu ca se pun pe spate, doar pe spate de preferat, de aia intreb, n-am folosit thule niciodata, pt mine alte lanturi in afar de RUD nu exista
                      Eu folosesc astea http://www.lanturiantiderapante.com/...y-fit-suv.html
                      Dupa multe incercari nereusite si bani dati inutil, astea mi se par perfecte pentru mine.
                      Se monteaza senzational de usor si pe viscol si pe intuneric si se dau jos instantaneu cand e cazul, cat despre tractiune, jos palaria. Am mers pe camp cu zapada de 30cm ca tractoru.
                      Lanturi pe spate doar la masinile cu tractiune spate, sau la cele la care spatele e preponderent ca tractiune, sau la cele la care se poate bloca puntea, la SUV ca CR-V mi se pare un nonsens, cand fatza trage si spatele uneori.
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • #26
                        Multumesc de pareri, cred ca raman pr RUD Centrax, cerevelu sunt misto astea thule dar sunt 329 euro...as evita cele gen XG-12 , pot sa zgarie janta iar prinderea la spate mi se pare putin slabuta

                        Comment


                        • #27
                          In manualul masinii, pag 455-456:

                          Pentru modelele UE:
                          Folositi numai lanturile specificate sau echivalentele acestora pentru pneurile dumneavoastră, după cum se prevede mai jos:

                          Dimensiunea pneurilor originale *ą Tipul de lant
                          225/65R17 RUD DISK 4715454 sau echivalente
                          225/60R18 Nu sunt disponibile

                          *ą: Pneul original este mentionat pe eticheta cu informatii referitoare la pneuri de pe montantul soferului
                          *˛: la pneurile 225/60R18 nu puteti instala nici un tip de lanturi. Dacă sunteti nevoit să folositi lanturi, înlocuiti pneurile originale cu pneuri 225/65R17.

                          Folositi lanturi de zăpadă numai în caz de urgentă sau dacă sunt cerute de lege pentru condusul într-o anumită zonă. Instalati lanturile de zăpadă pe rotile din fată. Aveti mare grijă atunci când conduceti cu lanturile de zăpadă pe gheată sau zăpadă. Acestea pot fi mai greu de manipulat decât pneurile de iarnă de bună calitate, fără lanturi. Unele lanturi pot avaria pneurile, rotile, suspensiile si caroseria. Alegeti numai lanturi cu membre mărunte, care garantează un spatiu liber, suficient de mare, între pneu si celelalte părti ale autovehiculului. Fiti
                          atent la sectiunea de asamblare si la celelalte indicatii furnizate de producătorul lantului. Adresati-vă reprezentantei înainte de a cumpăra un anumit tip de lanturi pentru autovehicul.

                          După ce ati instalat lanturile de iarnă, conduceti autovehiculul cu viteze mai mici de 30km/h (19 mph) pe drumurile acoperite cu zăpadă sau gheată. Pentru a reduce uzura pneurilor si a lantului, evitati să conduceti cu lanturile de zăpadă pe drumurile curătate.
                          raducu
                          Senior Member
                          Last edited by raducu; 15-09-17, 07:41.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by raducu View Post
                            In manualul masinii, pag 455-456:

                            Pentru modelele UE:
                            Folositi numai lanturile specificate sau echivalentele acestora pentru pneurile dumneavoastră, după cum se prevede mai jos:

                            Dimensiunea pneurilor originale *ą Tipul de lant
                            225/65R17 RUD DISK 4715454 sau echivalente
                            225/60R18 Nu sunt disponibile

                            *ą: Pneul original este mentionat pe eticheta cu informatii referitoare la pneuri de pe montantul soferului
                            *˛: la pneurile 225/60R18 nu puteti instala nici un tip de lanturi. Dacă sunteti nevoit să folositi lanturi, înlocuiti pneurile originale cu pneuri 225/65R17.

                            Folositi lanturi de zăpadă numai în caz de urgentă sau dacă sunt cerute de lege pentru condusul într-o anumită zonă. Instalati lanturile de zăpadă pe rotile din fată. Aveti mare grijă atunci când conduceti cu lanturile de zăpadă pe gheată sau zăpadă. Acestea pot fi mai greu de manipulat decât pneurile de iarnă de bună calitate, fără lanturi. Unele lanturi pot avaria pneurile, rotile, suspensiile si caroseria. Alegeti numai lanturi cu membre mărunte, care garantează un spatiu liber, suficient de mare, între pneu si celelalte părti ale autovehiculului. Fiti
                            atent la sectiunea de asamblare si la celelalte indicatii furnizate de producătorul lantului. Adresati-vă reprezentantei înainte de a cumpăra un anumit tip de lanturi pentru autovehicul.

                            După ce ati instalat lanturile de iarnă, conduceti autovehiculul cu viteze mai mici de 30km/h (19 mph) pe drumurile acoperite cu zăpadă sau gheată. Pentru a reduce uzura pneurilor si a lantului, evitati să conduceti cu lanturile de zăpadă pe drumurile curătate.
                            mersi frumos, deci avea dreptate tipul

                            Comment


                            • #29
                              Salutare.

                              Click image for larger version

Name:	IMG_0545.jpg
Views:	1
Size:	97.6 KB
ID:	725822

                              Comment


                              • #30
                                mersi, am discutat cu cei de la RUD si mi-au propus RUD Classic V la 229eur perechea

                                Comment

                                Working...
                                X