Atelier care face antifonare caroserie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atelier care face antifonare caroserie

    Salutare,
    Ma intereseaza daca cineva cunoaste prin Bucuresti sau imprejurimi un atelier care sa faca o antifonare responsabila a caroseriei? Inteleg prin asta spalatul temeinic si degresatul dupa ce in prealabil s-au demontat elementele de protectie de plastic de la pasajele rotilor si apoi o protectie corespunzatoare a elementelor ce nu trebuiesc vopsite. In final aplicarea stratului de antifon sa se faca cu simt de raspundere.
    Multumesc!

  • #2
    nu cred sa mai gasesti asa ceva, poate cine lucreaza pe strazi,la curte
    cel mai taran taran, este taranul de la oras !

    Comment


    • #3
      Găsești, normal. Orice atelier de tinichigerie poate face asta.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #4
        Acum vreo doua luni am fost la un atelier de tinichigerie-vopsitorie pentru o astfel de operatiune si am primit un raspuns pe care nu am reusit sa-l inteleg: "Putem face, dar nu ne scoatem la bani, asa ca nu mai facem asa ceva". Am insistat cerandu-i sefului sa stabileasca un pret astfel incat sa-i fie ok, inutil insa.
        Ceata totala.

        Comment


        • #5
          Doar vreun mos la o curte sa rastoarne masina sa faca, gen cum se facea odata la dacii 1310. Si nu toti mai fac
          Plus ca cine isi lasa masina pe mana tinichigiului sa-i scoata ala rezervorul de combustibil si sa i-o intoarca pe fiecare parte?

          nici ptr o banala ceruire in praguri,usi,lonjeroane nu mai gasesti amatori tinichigii-vopsitori. Toti fug de asa ceva sa faca ... , fiindca este de munca.
          cel mai taran taran, este taranul de la oras !

          Comment


          • #6
            Bine, vă trimit eu īntr-un loc unde fac asta și nu trebuie răsturnată deloc mașina. De pe vremea cānd se făceau īn fața blocului, a apărut compresorul, duze prin care trece materialul de antifonat.au apărut elevatoare, folii de plastic, etc. Că nu toți știu să ia banii de la clienți, e altă poveste. Aș putea face pariu, spre exemplu ( nu vreau să le fac reclamă ) că cei de la Asko nu te refuză.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #7
              KMR - pariu castigat! Fara a face reclama cei mentionati de tine fac antifonare insa au precizat ca va fi difcil de aranjat cand. Ma interesa daca dintre forumisti stie cineva si pe altcineva ca alternativa.
              Bineinteles ca ce-si face omul cu mana lui este lucru manual dar nu toti avem timp, scule, priceperea necesara...
              Oricum multumesc tuturor care ati raspuns intrebari prompt!

              Comment


              • #8
                Mai știu unii dar nu am idee de prețuri și cānd te-ar programa. Acolo a fost colegul Xander cu ATR-ul.

                Vezi aici : http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post549109
                KMR
                Super Moderator
                Last edited by KMR; 26-08-17, 22:17.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #9
                  De facut, poate ca s-ar mai gasi ceva ateliere care sa faca treaba asta. Esential este calitatea lucrarii, pentru ca de multe ori vei constata ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Concret, trebuie ca acel atelier care ar vrea sa faca lucrarea, sa faca o analiza a starii caroseriei. Abia dupa o astfel de nspectie iti poate spune cineva ce trebuie facut, durata si costul.

                  Insa pot spune cu siguranta ca este de munca ca la nebuni. Mai ales daca vrei sa iasa ceva de calitate (adica de durata). Vorbesc aici din propria experienta, avand in vedere ca anul trecut am facut o astfel de operatie la Civic-ul meu. Nu trebuie neaparat rasturnata masina pe o parte. Sigur ca iti este mult mai usor sa lucrezi la ea asa. Pe de alta parte, nici pe elevator nu stiu cine poate sta cu mainile in sus ore la rand, e rupere... Eu nu am avut acces la un elevator atata timp. Cu cine am vorbit, ma puteau ajuta doar cateva zile, insa eu stiam din start ca nu va fi suficient, mai ales ca vroiam sa lucrez singur. Drept urmare, m-am ocupat de ea la mine la tara. Am ridicat-o cu grija pe 4 butuci (care au fost pana la urma 6 - ca rezerva) si dupa 2 saptamani de lucru 9-10 ore pe zi aproape non-stop, am reusit sa o termin. De aceea zic, depinde cat de grava e situatia pe sub ea si mai ales in ce consta reparatia (nu doar antifonarea). Pe de alta parte, mie mi-a placut al dracului de mult sa mesteresc la ea, dar va spun sincer, n-as mai face asa ceva decat daca mi-as mai lua masina noua, moment in care i-as face o antifonare imediat (cat nu are rugina). La marcile nemtesti, evident ca acest subiect nu-si are rostul, fiind mult mai bine pregatite din fabrica, fata de japoneze.

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc tuturor pentru raspunsurile, sugestiile si ponturile date!
                    Am sa va tin la curent cu desfasurarea lucrarii si al atelierului ales. Nu o sa fie prea curand, din lipsa cronica de timp, dar, cu siguranta va avea loc.

                    Comment

                    Working...
                    X