Zgomot rulare Civic 5D VIII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot rulare Civic 5D VIII

    Salut,

    Am observat un zogomot ciudat la rulare, care pare ca vine din partea dreapta a masinii si se aude doar daca ai geamul deschis. In masina este liniste si pace.
    Zgomotul pare sa fie asemanator cu o scrijelire metal pe metal. M-am uitat la discuri si pare ca uzura lor este uniforma (nu sunt santuri adanci).
    Totodata, jantele pe care le am pentru pneurile de vara au un ET diferit, in sensul ca sunt ET 45, fata de cele de iarna ET 55 sau 50. Din ce am vazut, ar iesi mai in afara, deci nu ar trebui sa fie probleme.

    Asadar, a mai intalnit careva problema aceasta? Este posibil sa se deplaseze vreo placuta de frana si sa faca contact cu discul, insa un contact foarte minuscul? Se pot "bloca" placutele de frana pe disc?
    O alta informatie, daca franez usor/mediu se aud acele sunete specifice pe care le mai intalnesti in trafic, de obicei la semafor, insa nu e acel sunet la franare... nu stiu cum sa explic

  • #2
    Păi faci o filmare cu telefonul și o ridici pe Youtube.
    Așa explici cel mai ușor.
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

    Comment


    • #3
      Posibil placutele de frana uzate. Acestea au un accesoriu, denumit Contact indicator uzura - cu avertizare acustica uzura, care ating pe disc si produc in sunet metalic. Nu au martor in bord ca la alte masini.

      Comment


      • #4
        Am aflat care era problema.
        La montarea placutelor (ATE), se pare ca nu s-a luat in considerare ca zona urechiuselor acelea care vin in tabla de ghidare sunt cam fixe si nu s-a mai pilit putin din acele urechiuse, iar destul de des, a ramas placuta blocata pe disc. Mi-a uzat destul de mult discul nou, insa momentan vad ca e OK, franele tin.
        Cred ca se poate inchide topic-ul.

        Comment

        Working...
        X