Trepidatii la franare..nu da nimeni de cap problemei - “07 Civic -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trepidatii la franare..nu da nimeni de cap problemei - “07 Civic -

    Salut! incerc sa explic cat mai scurt:
    Honda Civic 5D 2007: in aprilie apar trepidatii la franare (accentuat in intervalul 70-50km/h). Ma duc la service (nu Honda), la testul de frane arata toate discurile varza asa ca schimb 4 discuri(TRW) si 2 seturi placute(TRW). Dupa schimb trepidatia dispare, merg ~1000km trepidatia reapare. Pun masina pe test de frane, discurile fata ies varza(au verificat doar discurile fata). Schimb discuri fata pe garantie(fara placute care erau noi), totul e bine pana mai merg ~1000km si trepidatia a reaparut. Merg cu masina asa de la sfarsitul lui mai. Am schimbat bucsile, rulmenti cica sunt buni, bielete, etc bune.
    Am fost la Honda Braila si cica rulmenti sunt buni, bielete, bucsi bune. Cica sa schimb discurile dar nu mi au zis exact de ce sa le schimb. Ce ar putea sa le strice. Cum ar fi sa dau 2400 lei pe discuri si placute originale si dupa 1000km sa pice iar? )) Sfaturi? Alte service-uri bune in Galati-Braila cunoasteti?
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 20-08-17, 14:57.

  • #2
    etrierii i-a verificat cineva ?
    R 42659 - Milano Red Ep3

    Comment


    • #3
      Salut,

      am avut aceeasi problema, insa la mine erau doar discurile deformate. Dupa schimbarea discurilor problema a disparut complet si nu a mai aparut.

      Urmarind documentul atasat AICI (imi cer scuze ca e in alta limba, insa e usor de inteles ideea) , se observa ca butucul trebuie sa aiba o abatere de maxim 0,02 mm, de preferinta cat mai aproape de zero.
      Dute la un service, spune sa dea discurile jos si sa faca masuratorile respective. Tare am o banuiala.
      Asta doar daca ti se pare o cauza posibila, demna de luat in calcul.

      Succes!

      Comment


      • #4
        Pe franare tre verificat asa:
        - discuri frana (inainte de a fi puse pe masina le-a verificat cineva?) - eu zic sa mergi direct pe ATE cu placute ATE
        - etrieri
        - anvelope
        - jante
        - ai dat cu jetu de apa de la spalatorie imediat dupa un drum lung?
        - fuzeta e ok? butucu? etc
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #5
          Jantele o sa le indrept pe toate 4 ca sunt putin strāmbe, o sa schimb si cauciucurile pt ca cica sunt uzate neuniform desi le am purtat 2 veri... as fi prea norocos sa se rezolve de la jante si anvelope desi nu cred.. dupa aceea o sa ma duc la un service care sa fie dispus sa verifice tot ce spuneti.. etrieri, bătăi butuci, etc. Mersi de info, daca mai are cineva sfaturi sunt binevenite!

          Comment


          • #6
            Geometria! E ca Papanicolau: o data pe an.
            Jante putin cam strambe?!
            Gume roase inegal?!
            Merge nasol masina, nu?

            Comment


            • #7
              Discurile se pot deforma si din cauza ca cei de la spalatorie pun jetul de apa pe jante cu discurile incinse. Eu am grija sa merg usurel pana la spalatorie (noroc ca este aproape) si apoi cer curatire interioara si apoi sa spele exterioriul. Am aruncat si eu o pereche de discuri stricate prin stres termic cu apa rece.
              Cauciucurile se deformeaza inegal si datorita amortizoarelor uzate. Fenomenul il poti vedea la echilibrajul rotilor privind calea de rulare in timp ce roata se invarte pe masina, daca linia ce desemneaza limita caii de rulare joaca sus jos sau oscileaza anvelopa este compromisa.

              Comment


              • #8
                Dacă discurile se deformează așa ușor, e cazul să schimbi producătorul.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment

                Working...
                X