BOTA ROBERT: '00 Honda Civic Ej9 facelift Bluerace b16a2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BOTA ROBERT: '00 Honda Civic Ej9 facelift Bluerace b16a2

    Salutare tuturor ! Dupa 3 ani jumate de ownership m-am decis sa va prezint si voua masinuta mea si anume o Honda Civic Ej9 facelift din 2000 motorizare D14Z2 ( actual B16A2 ) .
    In primul rand , masina am cumparat-o in anul 2014 primavara de la Turda . Masina se afla intr-o stare destul de buna 100% stock ,dar avea probleme pe partea de tinichigerie. Aripile spate amandoua erau lovite ( masina fusese condusa de o femeie in Austria), rugina la o aripa de fata si aripile spate,in rest masina era destul de curata . La pretul de 1200 euro neinmatriculata pot spune ca a fost si este o masina foarte ok ,fiind prima mea masina si prima honda din familie ) .
    Pe partea mecanica masina a avut urmatoarele probleme : Rulmentul de presiune care huruia ingrozitor dar nu m-a deranjat prea tare asa ca dupa swap problema a disparut. Amortizoarele spate erau cam terminate iar evacuare era cam gaurita de rugina.

    Si acum partea distractiva , modificarile :

    Prima modificare facuta : REVOPSIRE COMPLETA in albastru Bluerace de pe Skoda Vrs. Dupa 1 luna de asteptari masina chiar a iesit foarte fain si am putut in sfarsit sa o inmatriculez si sa ma bucur putin de ea .
    A urmat o finala turboworks( iesire 90mm) si un short ram air intake intru-cat oricum trebuia schimbat filtrul de aer si finala (abia se mai tinea)
    A urmat o nuca de schimbator Skunk 2 fake de pe ebay si niste pedale mugen ( chestii marunte)
    In prezent masina se prezinta in configuratia urmatoare :
    Motor: -B16a2 cu lma-uri noi (pe arc) honda genuine
    -Cutie de viteze S4C 4.4fd LSD ek9 ( cea veche am spart-o la drag race Arad )
    -Admisie short ram ( urmeaza un cold air intake sau un airbox)
    -Galerie evacuare 4-1 ebay + evacuare 60mm cu intermediara + finala SRS G35
    -Soft Cioli timisoara ,recomand cu caldura .
    Sasiu: - Bara antiruliu spate M2 motorsport 19mm
    - Bara antiruliu fata 22mm stock
    - brate lca m2 motorsport
    - Suspensie KONI COILOVER 1150
    - Camber kit spate
    Roti: - Rota Slipstream 15 6.5j
    - Anvelope Bridgestone Potenza re002 urmeaza nankang ns2r
    - Prezoane muteki otel
    Frane: - Placute EBC YELLOWSTUFF
    - Discuri EBC UPR
    - Lichid de frana Motul RBF 660
    Exterior : - Lip fata poliuretan replica mugen
    - Grila fata type r
    - Faruri cu rama vopsita gri inchis (type r )
    Interior: - Volan Honda Integra Type R momo
    - scaune ej9 prefacelift
    - boxe focal

    Sunt sigur ca am uitat multe despre masina ,dar ce este mai important am curpins aici . Masina am facut-o pentru mine si pentru mult fun. Mai urmeaza cateva upgradeuri si o sa fie track ready ,asta daca nu o vand . O sa mai postez cand mai imi amintesc alte detalii despre masina pe care le-am uitat sau upgradeuri. Sa aveti o zi frumoasa !!!!

  • #2
    Poze cu masina
    Attached Files

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de ea!
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Foarte faina masinuta.
        Sa o conduci cu placere!

        Comment


        • #5
          Multumesc !

          Comment


          • #6
            Felicitari pentru starea in care ai adus-o!
            Sa o conduci cu placere!!!

            Comment

            Working...
            X