NANBOE: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo CVT Sport, Rally Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by KMR View Post
    Da, ai dreptate, Honda a greșit motoarele... Consumă mult, n-ai ce să faci. Trebuia să te informezi despre asta īnainte.
    Ma informam daca aveam de unde din pacate singurele reviewuri legate de aceasta masina in RO erau cele platite de Honda pentru ca toate sunau la fel Iar afara este greu sa-ti dai seama de consumul real pentru ca una este Copenhaga alta este Bucurestiul ca trafic si atunci este foarte greu sa te prinzi ce si cum. Iar cele din state sunt oricum inutile pentru ca ce inseamna consum mic pentru ei in europa inseamna altceva. Cum spuneam o sa vad pe parcurs pana una alta ma bucur de ea.

    Comment


    • #17
      Eu ziceam īn general să te informezi de Honda, nu neapărat de motorizarea asta.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #18
        De informat m-am informat cat de mult am putut lega de motorizarea aceasta noua ce aveau pe modelul vechi este mai putin relevant tinand cont ca era un motor aspirat de 1.8.

        Oricum fata de 7.9 % urban cum este declarat de ei pana la 13%-14% este o cale lunga. In general la majoritatea brandurilor auto daca mai adaugi 1.5% peste consumul declarat esti aproape de consumul real. Astept sa vad si alti posesori de honda cu o configuratie similara sa vedem ce consum vor avea si ei si tragem concluzii mai tarziu :d

        Comment


        • #19
          Nu cred că Honda a făcut consum gāndidu-se la traficul din București. Poate mai degrabă s-a raportat la traficul din Stockholm. Dar aia cu plus 1,5% nu mi-a ieșit la nicio mașină. Spre exemplu: am avut un Megane2 Hatch, 1,6 16V. Nu știu ce consum avea īn specificații dar eu aveam 14-15 īn oraș. Nu știu nici CR-V-ul 2,2 iDtec cu cutie automată ce consum are dat īn oraș dar atunci cānd am sub 12, sunt foarte fericit. Pot să-ți spun că am făcut un drum de vreo 350 km (cred ) extern cu un 1,5Turbo, manuală și am avut sub 10, dar nu știu exact cāt, că n-am resetat consumul. Īnsă știu pe cineva care a avut 13,2 % cu aceeași mașină, la drum īntins, de peste 1000 km, īn Romania.
          Deci... consumă
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #20
            Faci calculele gresit dupa parerea mea.Sa-mi fie cu iertare,insa Bucurestiul in general nu poate fi numit oras.E de fapt o imensa parcare.Toate masinile pe care le-am avut si le am de la diverse marci nu scad sub 10% indiferent ce le-as face.Si vorbesc de motoare diesel.Pe de alta parte,mai ai rabdare sa treci de vreo 1500 km si o sa vezi ca-ti va mai scadea.Cum spuneam cu masina de test drive am obtinut consumde 9,4 real verificat plin/plin la pompa.Drumul a inclus autostrada,mers in viteza si Bucuresti din Militari pana in Fundeni,trafic bara la bara.

            Comment


            • #21
              Sa stapanesti sanatos aceasta masina si sa te bucuri de ea (inclusiv de consum). Stiu ca eu am alta cutie, insa nu cred sa fie asa mari diferentele intre ele. Stiu si ca Timisoara nu se compara cu Bucurestiu, insa (din pacate) se apropie. Ce pot sa-ti spun e ca si mie acuma, cand e mega cald si merg cu clima forjata in draci imi ia 10-11%. Altfel imi ia 8%-9%. Cand ies insa din oras e de vis: intre 5.2 si 6.2%, depinde cat de tare o calc si depinde si de drum. In weekendul trecut am mers mai sportiv si pe un drum mai cu serpentine (multa urcare) si a urcat la 7%, apoi a scazut la 6.8%.
              Ai rabdare sa treci de primii 3000km si o sa vezi schimbarea atat la putere, cat si la consum. Tind sa cred ca e facut ceva din soft, ca pana la 3000km se comporta altfel.

              Comment


              • #22
                urmareste link-ul asta, deocamdata nu sunt date dar ar trebui sa apara, de la utilizatori
                https://www.honestjohn.co.uk/realmpg/honda/civic-2017
                asa, ai sa stii daca e ceva cu stilul tau de condus sau cu masina ta sau asa e modelul... oricum, avand turbina, ajuta mult de tot sa ai glezna fina ..
                uite si aici inca un link
                https://www.spritmonitor.de/en/overv...=3&powerunit=2
                dar nu se poate deduce cat e trafic in afara si cat e in oras

                Comment


                • #23
                  Sa o stapanesti sanatos Este fix ca a mea, inclusiv culoarea.

                  Consumul in oras asta e, nu prea ai ce sa faci. Eu am intre 8 in weekend cand e relativ liber si 12-13 cand e relativ aglomerat (dar foarte foarte rar merg bara la bara). Depinde foarte mult si de distanta, de exemplu eu fac 1km si putin pana la serviciu (iau masina fiindca din cand in cand mai am treaba cu ea in timpul zilei) si consumul este 18-20, dar din cauza de scos masina din curte, umblat prin parcare combinat cu distanta foarte mica. Oricum nu e relevant pe distanta aia. Una peste alta, consumul in oras nu e fantastic, dar nu mi se pare nici rau.

                  Ca idee, am facut un test extra-urban intre Bucuresti si Ploiesti (resetat la iesirea din oras) si am obtinut 4.3 la dus si 4.1 la intors. Viteza medie 75km/h, evident mers la economie si fara sa bruschez acceleratia. Tot evident, nu e cine stie ce amuzant sa conduci asa si nu intentionez sa repet faza. A fost o curiozitate. In mod normal consuma vreo 6 si putin, daca ii dai talpa cat poti sare spre 8. Depinde foarte mult de cum mergi.

                  Comment


                  • #24
                    [QUOTE... si consumul este 18-20, dar din cauza de scos masina din curte, umblat prin parcare combinat cu distanta foarte mica. Oricum nu e relevant pe distanta aia.

                    Mie mi se pare ca este suficient de relevant. iei o alta masina, fie alta marca , fie alta motorizare si faci acelasi parcurs si vezi ce arata. Compari mere cu mere . La fel ca la testele de consum oficiale. Testele standard nu arata cat consuma masinile in viata reala dar arata cat consuma in ACELEASI conditii diverse modele de masini. Eu consider relevant si cat consuma stand pe loc si sunt diferente bunicele intre masini. De asemenea, cat consuma in condus sportiv, unele masini sparg banca iar altele tin cu casa , in ACELEASI conditii de sportivitate. La drum lung , cu viteze moderate, toate masinile se invart cam prin aceeasi zona, diferentele sunt neglijabile. Si cu un motor W12, daca mergi cu 80 la ora scoti mai putin de 6%. Au facut cei de la Topgear un comparativ, parca se cheama " The one tank of fuel chalenge" in care au mers cu 3 masini , de la Polo la un Jaguar V6 (parca) si diferentele au fost surprinzatoare...spre deloc desi cu Jaguarul, Jeremy nebunu' tinea toti consumatorii on iar, in Polo, nustiucumilcheama , mergea cu toti consumatorii opriti (fara aer, fara radio, fara scaune incalzite etc).
                    Eu cred ca, in cazul acestui Civic 1.5 turbo, ajuta foarte mult sa ai urechea si glezna fine ( dar iar risc sa deviez in subiectul legat de stilul de condus si n-am chef de discutii). cu cat merge turbina mai putin, cu atat va consuma si masina mai putin iar asta tine de picior si de ureche si de proprietarul urechii, al piciorului si al portofelului din care plateste consumul. " Avoiding fuel consumption spikes in a turbocharged car calls for common-sense techniques that work in any vehicle, but matter more than ever with a turbo "
                    om_debine
                    Senior Member
                    Last edited by om_debine; 08-08-17, 17:11.

                    Comment


                    • #25
                      Eu consumul il consider irelevant la achizitia unei masini atata timp cat iti stabilesti bugetul alocat pe 5-7 ani pentru auto si stii cam ce vrei de la o masina. De multe ori o masina care consuma mai putin ca alta, este fie mai scumpa (pentru ca e diesel/hibrid vs benzina) sau mai slaba ca performante.

                      Hai sa luam urmatorul scenariu:

                      Masina: 20.000E
                      Asigurare (Casco + RCA): ~1.000E/an
                      Consum pe 100.000km / 7 ani (~15.000km/an cam care e rulajul mediu):
                      - masina eco: 5l/100km: 5.000 (litri) * 1Euro = 5.000E
                      - masina non-eco: 10l/100km: 10.000 (litri) * 1Euro = 10.000E

                      Cost total:
                      - masina eco: 20.000E (masina) + 7.000E (asigurare) + 5.000E = 32.000E
                      - masna non-eco: 20.000E (masina) + 7.000E (asigurare) + 10.000E = 37.000E

                      Sa presupunem ca in costul ala de 1000/an ce l-am trecut eu la asigurare (CASCO + RCA), include si revizii si intretinere. Diferenta dintre o masina care consuma 5l/100km si 10l/100km, pe 100.000km si 7 ani de zile e fix 5.000Euro.

                      Eu am facut un calcul foarte simplist ca sa evidentiez situatia. De cele mai multe ori, masina cu motorizarea ce consuma mai mult are performante mai bune ca aceiasi masina cu alta motorizare ce consuma mai putin; daca au performante asemenatoare, atunci cea care consuma mai putin de cele mai multe ori e mai scumpa (gen diesel care cu 1500E mai mult si diferenta aia de vreo 5000E e si mai mica)

                      Vrei sa faci intr-adevar economie si sa poluezi mai putin? Nu-ti iei Civic ci Fit/Jazz. Mergi mai mult cu bicicleta sau transportul in comun.
                      iulianm
                      Senior Member
                      Last edited by iulianm; 08-08-17, 17:36.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by iulianm View Post
                        Eu consumul il consider irelevant la achizitia unei masini atata timp cat iti stabilesti bugetul alocat pe 5-7 ani pentru auto si stii cam ce vrei de la o masina. De multe ori o masina care consuma mai putin ca alta, este fie mai scumpa (pentru ca e diesel/hibrid vs benzina) sau mai slaba ca performante.

                        Hai sa luam urmatorul scenariu:

                        Masina: 20.000E
                        Asigurare (Casco + RCA): ~1.000E/an
                        Consum pe 100.000km / 7 ani (~15.000km/an cam care e rulajul mediu):
                        - masina eco: 5l/100km: 5.000 (litri) * 1Euro = 5.000E
                        - masina non-eco: 10l/100km: 10.000 (litri) * 1Euro = 10.000E

                        Cost total:
                        - masina eco: 20.000E (masina) + 7.000E (asigurare) + 5.000E = 32.000E
                        - masna non-eco: 20.000E (masina) + 7.000E (asigurare) + 10.000E = 37.000E

                        Sa presupunem ca in costul ala de 1000/an ce l-am trecut eu la asigurare (CASCO + RCA), include si revizii si intretinere. Diferenta dintre o masina care consuma 5l/100km si 10l/100km, pe 100.000km si 7 ani de zile e fix 5.000Euro.

                        Eu am facut un calcul foarte simplist ca sa evidentiez situatia. De cele mai multe ori, masina cu motorizarea ce consuma mai mult are performante mai bune ca aceiasi masina cu alta motorizare ce consuma mai putin; daca au performante asemenatoare, atunci cea care consuma mai putin de cele mai multe ori e mai scumpa (gen diesel care cu 1500E mai mult si diferenta aia de vreo 5000E e si mai mica)

                        Vrei sa faci intr-adevar economie si sa poluezi mai putin? Nu-ti iei Civic ci Fit/Jazz. Mergi mai mult cu bicicleta sau transportul in comun.
                        Corect. Chiar si in cazul tau dus la extrem (consum dublu, 5 fata de 10), diferenta e relativ mica. Dar in general diferenta de consum e de 2-3 litri maxim, in care caz, pe termen mediu/lung, chiar e neglijabila.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by iulianm View Post
                          Eu consumul il consider irelevant la achizitia unei masini atata timp cat iti stabilesti bugetul alocat pe 5-7 ani pentru auto si stii cam ce vrei de la o masina. De multe ori o masina care consuma mai putin ca alta, este fie mai scumpa (pentru ca e diesel/hibrid vs benzina) sau mai slaba ca performante.

                          Hai sa luam urmatorul scenariu:

                          Masina: 20.000E
                          Asigurare (Casco + RCA): ~1.000E/an
                          Consum pe 100.000km / 7 ani (~15.000km/an cam care e rulajul mediu):
                          - masina eco: 5l/100km: 5.000 (litri) * 1Euro = 5.000E
                          - masina non-eco: 10l/100km: 10.000 (litri) * 1Euro = 10.000E

                          Cost total:
                          - masina eco: 20.000E (masina) + 7.000E (asigurare) + 5.000E = 32.000E
                          - masna non-eco: 20.000E (masina) + 7.000E (asigurare) + 10.000E = 37.000E

                          Sa presupunem ca in costul ala de 1000/an ce l-am trecut eu la asigurare (CASCO + RCA), include si revizii si intretinere. Diferenta dintre o masina care consuma 5l/100km si 10l/100km, pe 100.000km si 7 ani de zile e fix 5.000Euro.

                          Eu am facut un calcul foarte simplist ca sa evidentiez situatia. De cele mai multe ori, masina cu motorizarea ce consuma mai mult are performante mai bune ca aceiasi masina cu alta motorizare ce consuma mai putin; daca au performante asemenatoare, atunci cea care consuma mai putin de cele mai multe ori e mai scumpa (gen diesel care cu 1500E mai mult si diferenta aia de vreo 5000E e si mai mica)

                          Vrei sa faci intr-adevar economie si sa poluezi mai putin? Nu-ti iei Civic ci Fit/Jazz. Mergi mai mult cu bicicleta sau transportul in comun.
                          Foarte corect calculul, dupa parerea mea ! Deprecierea e cel mai mare cost al unei masini noi. Oricum, e relativ totul, imi aduc aminte ca s-au facut demonstratii si s-au blocat multe intersectii pentru ca lumea era revoltata de cresterea RCA cu 50-75 de EUR pe an....Oare cum ar fi fost daca s-ar fi discutat de o crestere a RCA cu 700 EUR pe an , adica tot atat cat iese din calcule diferenta de cost cu combustibilul dintre cele doua masini ipotetice. Oamenii au opinii selective despre diverse lucruri: 1000 EUR pe an in plus cu combustibilul reprezinta un fleac pentru unii, pentru altii inseamna un Sandero nou la fiecare 6 ani iar pentru altii 50 de euro in plus pe an e motiv de razboi.
                          Diferentele de consum dintre masini depind si de mixul de economic/sportiv al fiecaruia. Am gasit pe un site informatii de genul urmator pentru Civic 1.5 Turbo : Fuel consumption: economy 5.8 L/100 (40.6mpg) - sport 15 L/100 (15.7mpg) iar la un hibrid din aceeasi clasa, alta marca, cifrele sunt 3.8 si respectiv 7.6. Deci, intre 2.2 si 7.4 l/100 km diferente de consum. O medie aritmetica, considerand un mix 50/50 economy/sport, urban/extraurban tot 5 ar fi. Diferenta creste pentru consum preponderent urban, pentru ca un hibrid tinde catre valoarea minima, de 3.8 iar o benzina tinde catre valoarea maxima de cat ziceti ca afiseaza pe bord ( ca mi-e frica sa spun 15). Mie si cifra 13 imi provoaca ameteli...
                          Eu tind sa fiu de acord cu Jeremy Clarkson in clipul asta, adica, cam cat consuma masina pe care o folosesti, utilizand-o asa cum ai fi vrut atunci cand ai decis sa o cumperi.
                          https://www.youtube.com/watch?v=JmxUsGiGp3w&t=178s

                          Comment


                          • #28
                            Sa nu uitati sa luati in considerare si supraacciza pe carburanti, care va reveni in forta de la 1 Septembrie.

                            Comment


                            • #29
                              Păi doar nu credeaţi că a murit?
                              Nu... e ca Jana, nu e moartă, doar se transformă. Īn pensii speciale şi salarii pentru demnitari.
                              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                              Comment


                              • #30
                                Hai să transformăm topicul omului īntr-unul despre consumuri, stiluri de condus, preț carburant, accize...
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X