NANBOE: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo CVT Sport, Rally Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    In Germania si nu numai merge lumea pe bicicleta aproape pana ninge
    Mersul cu transportul in comun depinde de multe aspecte. Iar unul ff important e timpul salvat. Daca as ajunge acasa cu o ora mai devreme, relaxat ca nu m-am enervat in trafic atunci ar merita. Si cred ca incet incet se va rezolva si la noi problema transportului in comun. Oricum, ce aveti in Bucuresti fata de Timisoara, e mare diferenta in bine. Intr-o zi a trebuit sa merg doua tramvaie, am stat 20 de minute pentru primul si jumatate de ora pentru al doilea.

    Comment


    • #77
      Unde? In Bucuresti, sau in Timisoara?
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #78
        Originally posted by Delphi View Post
        Unde? In Bucuresti, sau in Timisoara?
        Timisoara

        Comment


        • #79
          Trebuie sa iau si anvelope de iarna pentru masina asta. Am hotarat sa raman cu jantele existente si sa cumpar anvelope similare ca dimensiuni cu cele de vara. Am gasit asta:
          UNIROYAL MS PLUS 77 235/45R17 97V XL
          Toate patru ma scot pe la 1800 de lei ce parere aveti sunt ok?

          Comment


          • #80
            Reiterez o propunere facuta de Dragostan, neurmata de mine si regretata ulterior: https://www.anvelope.ro/anvelope-iar...17-97-v-xl.htm

            Comment


            • #81
              Destul de mare consumul, este posibil sa mai scada cu timpul dupa ce isi face rodajul. Eu am un accord de 2.4 si in bucuresti, naveta dintr-o parte in alta a Bucurestiului am un consum mediu intre 12 si 13. La ce turatii iti intra turbina la noul civic?

              Am uitat , frumoasa masina sa o stapanesti sanatos. Chiar ma batea gandul sa dau accord si sa iau noul civic. Este o bijuterie si raportul pret/calitate este excelent avand in vedere ce ofera concurenta
              KMR
              Super Moderator
              Last edited by KMR; 31-10-17, 17:55.

              Comment


              • #82
                Originally posted by vtin View Post
                Reiterez o propunere facuta de Dragostan, neurmata de mine si regretata ulterior: https://www.anvelope.ro/anvelope-iar...17-97-v-xl.htm
                Sunt mai ieftine aici: https://anvelope-km13.ro/hs-449-xl-235-45-r17.html Dar nu stiu daca sunt mai bune ca cele de la PETLAS 235/45 R17 SNOWMASTER W651 XL 97V care sunt mai ieftine si care pe net au review-uri foarte ok.

                Comment


                • #83
                  Vazand revier-urile de mai jos, cred ca Falken-urile sunt clar mai bune. In plus, Dragostan le foloseste de ceva timp si le-a vorbit numai de bine. Bineinteles, decizia iti apartine, indiferent de marca si model.
                  http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Fa...nter-HS449.htm
                  http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Pe...aster-W651.htm

                  Comment


                  • #84
                    Si eu locuiesc in Bucuresti, merg zilnic Giulesti-Podul Grand-Grivitei-Titulescu-Stefan Cel Mare-Obor (prin pasaj)-si inca vreo 500 m pe Mihai Bravu.
                    De la Pasaj Victoriei pana dupa Dorobanti, aproape zilnic merg bara la bara.
                    Intoarcerea e inversa dar cu podul Basarab in loc de Grant.
                    Cu toate acestea nu am consumurile pe care le-am vazut in poza ta. Am Civic Sedan 1.5 CVT. In oras, comsum mediu real facut la pompa de la plin la plin, se incadreaza intre 9 si 9.8.
                    Eu am schimbat setarea Trip A si Trip B. "A" se reseteaza automat la realimentare, iar "B"-ul il resetez eu.
                    Computerul de bord arata media de consum cu 0,4-0,8 L/100KM mai putin decat media reala, functie de cat de mul stau bara la bara.

                    Sebastian Vlaicu

                    Comment


                    • #85
                      Astazi in timpul mersului a aparut un mesaj pe ecran cu check system si symbolul de la aprinderea farurilor automata. A disparut si iconul de pe bord. Farurile se aprind manual nu stiu insa daca se vor aprinde pe seara am sa verific.

                      Legat de consum si eu am facut acealasi lucru am pastrat Trip B pentru consumul lunar ca sa vad cam ce se intampla. @SebaV consumul tau mi se pare super ok la asa ceva ma asteptam si eu. Si eu la calculul de consum la pompa tot asa am vazut o diferenta de 0,6-1l fata de consuml afisat de computerul de bord numai ca la mine este 14%

                      Comment


                      • #86
                        Iti recomand o vizita in service daca acel consum persista. Numai daca mergi blana din semafor in semafor iti poate scoate 14%. Cum am mai spus accordul meu are 2,4l motorul, il am de 10 ani si nu am vazut niciodata acel consum mediu cu toate ca merg mai mult in oras, Bucuresti si nu am incercat niciodata sa conduc verde.

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by MirceaG View Post
                          Iti recomand o vizita in service daca acel consum persista. Numai daca mergi blana din semafor in semafor iti poate scoate 14%. Cum am mai spus accordul meu are 2,4l motorul, il am de 10 ani si nu am vazut niciodata acel consum mediu cu toate ca merg mai mult in oras, Bucuresti si nu am incercat niciodata sa conduc verde.
                          M-am programat la o verificare dar cei de la service incercau sa ma convinga ca asta este un consum normal si ca asa trebuie sa fie in oras

                          Sper ca domnul care mi-a explicat asta sa fie in ziua in care merg cu ea in service sa imi explice el ca expert cum masina de 1.5 consum ca un tractor.

                          Comment


                          • #88
                            Acelasi consum il am si eu. Media pe 150km este 11.5l/100km, relativ aglomerat dar in general nu bara la bara, 17km/h viteza medie. Majoritatea drumurilor facute intre Plaza Militari si Bulevardul Ion Ionescu de la Brad, iesirea spre Ploiesti. Merg cat pot de repede fara sa fac tampenii si slalom intre benzi, mai bag piciorul tare cand am unde. Oricum nu la consum dar nici incet.

                            Sincer, mie imi pare ok. Am avut si 18 la suta pe un drum care a fost 90% bara la bara. Daca orasul e liber, am avut si 8. Depinde foarte foarte tare de trafic si de cum mergi. Parerea mea e ca masina ta e in regula. Orasul e aiurea, n-ai ce-i face.

                            A mea e 1.5T cu CVT, ca idee.

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by Nanboe View Post
                              M-am programat la o verificare dar cei de la service incercau sa ma convinga ca asta este un consum normal si ca asa trebuie sa fie in oras

                              Sper ca domnul care mi-a explicat asta sa fie in ziua in care merg cu ea in service sa imi explice el ca expert cum masina de 1.5 consum ca un tractor.
                              O fi de 1.5, dar sunt totusi si 182 de cai.

                              Comment


                              • #90
                                Asta zic si eu.
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X