Modul pentru plierea oglinzilor si ridicarea geamurilor la inchiderea masinii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Modul pentru plierea oglinzilor si ridicarea geamurilor la inchiderea masinii

    Nu e chiar un How to ca la carte, dar măcar deschide nişte neuroni.

    Pentru că ştiu că există interes pentru aşa ceva şi pentru ca informaţia să nu rămână ascunsă în jurnalul maşinii mele şi pentru că nu este specifică doar S-Cross-ului, nici măcar doar mărcii Suzuki, după ce i-am lămurit şi pe fraţii suzukări ce şi cum, deschid şi aici un topic de interes general. Sunt convins că merită. Pentru că modulul face următoarele lucruri:

    1. La armare (din cheie sau din butoanele de pe uşi sau hayon) pliază oglinzile şi închide eventualele geamuri deschise;
    2. Cu combinaţia unlock-lock-unlock din telecomandă deschide complet toate cele 4 geamuri (pe cele 2 din faţă, apoi pe cele 2 din spate);
    3. Cu încă un unlock după pct. 2 opreşte deschiderea în punctul dorit;
    4. Cu lock-lock după 2 sau 3 închide geamurile;
    5. Cu lock-unlock-lock deschide geamurile puţin (cam 1 cm pe faţă şi câtiva mm pe spate)
    6. Cea mai tare chestie... geamurile din spate şi de la pasager capătă funcţia "impuls" dacă sunt comandate de pe portiera şoferului.

    Aşadar, sursa modulelor: https://www.aliexpress.com/store/222...archText=honda

    Modelele pentru care sunt disponibile: vedeţi şi voi acolo. Dacă aveţi dubii contactaţi vânzătorul, răspunde şi vă cere informaţii suplimentare referitoare la maşină, eventuale fotografii cu interiorul uşii şoferului, apoi vă indică modulul potrivit (dacă îl are).
    Atenţie, unele module doar ridică geamurile, altele pliază şi oglinzile. De gustibus.

    Transportul a fost surprinzător de iute, 15 zile (dintre care 8 în România, de la BSI Bucureşti până în... Bucureşti ). În funcţie de noroc s-ar putea să plătiţi sau să nu plătiţi TVA în vamă. ;-)

    Instalare:

    Dacă aveţi contracţii de orice fel referitor la garanţie, lăsaţi-o baltă.

    Dacă aveţi minime abilităţi tehnice şi puteţi înţelege câte ceva dintr-un circuit electric vizualizat din afară, scoateţi faţa uşii de la şofer, decuplaţi mufele tată de la panoul de comandă a geamurilor şi de la panoul de comandă a oglinzilor, cuplaţi în locul lor mufele identice ale modulului, iar pe cele scoase le cuplaţi în cele pereche (mamă) ale modulului. Faceţi acelaşi lucru cu mufa de pe portieră care se cuplează la închiderea centralizată.

    Dacă n-aveţi abilităţile de mai sus, apelaţi la cineva care le are.

    Mai mult, voi sau cine se bagă la instalare, urmăriţi cu răbdare ce face băiatul ăsta aici pe o Vitara şi ar trebui să vă prindeţi ce e de făcut:



    Rezultatul de pe maşina mea îl puteţi vedea aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...873#post576873
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic


  • #2
    Frumos. Din păcate pentru Honda Civic 2006 FK2 nu au😕

    Comment


    • #3
      Nu au, pentru că la mașina asta nu au avut acces chinezii, s-a vândut doar în Europa. Nici măcar un amărât de semnizator de oglindă nu găsești....
      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

      Comment


      • #4
        Foarte tare. Multumim pt link. De cand caut asa ceva all in one, doar ca pt CL nu are din pacate. Dar ii dau si eu un mail sa vedem, poate poate se potriveste cea pt accord 2009-2013 si pe CL. Oricum mi se pare tare ca poti capata functia impuls pt celelalte geamuri, mi se pare foarte utila.

        Comment


        • #5
          Foarte tare modulul. Oare pentru Accord nu au asa ceva?

          Comment

          Working...
          X