Service bun Honda in Bucuresti ? (non-dealer )

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu am fost langa Honda Nord, la Car Expert Auto, ultimile revizii le-am facut la ei.

    Comment


    • #17
      Eu nu inteleg de ce nu preferati Asko/Honda Nord. Nu m-au dezamgit niciodata. Si comparativ cu alte ,,Serviceuri" cu mecanici minune care stiu doar bmw/opel si vw, preturile sunt la fel, poate chiar mai mici. Am facut si eu greseala asta cu renaultul, reparand motorul intr-un service foarte bine vazut, aranjat etc si acum pregatesc renaultul pentru fier vechi sau dezmembrari pentru ca a distrus motorul complet.

      Comment


      • #18
        La mine, cat masina a fost in garantie, service-urile au fost facute la Honda Nord, dupa aceea langa ei, istoricul masinii pe ultimii 40,000 km fiind acolo. Am, inteles ca, pentru nu stiu ce piesa pe care vroia sa o schimbe fostul proprietar, a gasit-o mai ieftin acolo cu tot cu montaj, si a ramas placut impresionat de acel service. Verificarea pe care am facut-o inainte de cumparare a fost facuta la Honda Nord, iar personalul de acolo a recunoscut-o fiindca a fost mai tot timpul vazuta fie la ei, fie la cei de langa

        Comment


        • #19
          Originally posted by KMR View Post
          Ai putea să ne spui și de ce îți vine să vomiți când auzi de Asko și de CDE? Poate vrea lumea să știe ce te-a nemulțumit. Poate vrei să ne spui și ce ți-a plăcut la Carpați și la Vip Car Service.
          Ptr ca asko si cde lucreaza repede doar sa-ti ia banii. Nu ii intereseaza de problemele care le ai. Aici ma refer din punctul meu de vedere, ca client care ma duc intr-un services unde nu cunosc pe nimeni. Din cate vad multi dintre voi sunteti prieteni si de aici poate si multumirea voastra fata de ei.
          Daniel.
          Senior Member
          Last edited by Daniel.; 03-05-18, 20:15.

          Comment


          • #20
            Eu nu-s prieten cu nimeni de la Coasta sau Asko si tot ma declar multumit. De fiecare data mi-au facut ce le-am zis sau au reparat ce au descoperit, daca a fost cazul.
            Am fost si la Honda Nord o singura data si la fel foarte ok oamenii.

            P.S: "problemele PE care le ai" .
            The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
            https://www.instagram.com/iamrusu/

            Comment


            • #21
              Originally posted by Daniel. View Post
              Ptr ca asko si cde lucreaza repede doar sa-ti ia banii. Nu ii intereseaza de problemele care le ai. Aici ma refer din punctul meu de vedere, ca client care ma duc intr-un services unde nu cunosc pe nimeni. Din cate vad multi dintre voi sunteti prieteni si de aici poate si multumirea voastra fata de ei.
              Păi sunt mulțumit de ei dar să știi că suntem prieteni ( ne-am împrietenit) pentru că au fost ok, nu am fost la ei pentru că eram prieteni. Toți lucrează cât pot de repede și ca să-ți ia banii ( cred ) . În fine, eram doar curios, nu contest experiențele și preferințele. La Honda Nord n-am ajuns pentru că ajung mai rapid la Asko ( în timp mai scurt) iar la Carpați am fost o singură dată și a fost în regulă.
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #22
                La asko mi-au spus ca s-a dus caseta de directie. Mi-au recomandat kit reparatie caseta directie(1000 euro).

                Au trecut 25.000 km, caseta nu are nimic, nu bate, nu troncane, nu trage stanga/dreapta, nu pierde ulei etc.

                Ce incredere sa am ?

                Acum 10 ani, cand erau pe grivitei, parca erau altfel ...

                Comment


                • #23
                  Din cate imi dau eu seama cred ca isi impart clientii pe categorii... cei de prima mana (care platesc cat li se cere fara prea multe comentarii, au potential sa cumpere si alta masina din generatia urmatoare, etc) si restul lumii. Au ochiul format si cred ca te citesc destul de usor in ce categorie esti... doar vad 10-20 clienti zilnic, de peste 10-15 ani. Ceea ce e si oarecum normal, e doar o afacere ca oricare alta. Nasol e cand te duci la pomul laudat si esti tratat ca un client de mana a 3-a. Si aia care sunt tratati preferential iti sar in cap ca domne ai ceva cu ei, ca's cel mai cel service din parcare...
                  ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                  Comment


                  • #24
                    Până la urmă lucrurile se reglează natural, după principiile economiei de piață. Este foarte clar că dacă ți se pare că la un service nu sunt oamenii ok, au prețuri mari, etc, te vei duce la alții. Dacă devine un obicei pt service-ul ăla, își vor pierde clienții, indiferent de numele service-ului. Iar tratatul "prefernțial", în mod natural, se va întâmpla pentru clienții constanți. Așa funcționează lucrurile. Fidelizezi clienții care vin constant și îți aduc bani. Iar aia cu "preferențialul" e bine să fie bine definită. Oricum ar fi, eu zic că un service bun este cel care are clienți mulți și se dezvoltă. Bun și pentru cel care îl are dar și pentru clienți. Și d-aia e bine să fie mai multe, să ai de unde alege.
                    KMR
                    Super Moderator
                    Last edited by KMR; 04-05-18, 13:00.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #25
                      Unde exista mult know-how nu are cum sa fie ieftin. Ieftin poti sa faci tu acasa sau la frate/prieten/coleg in garaj. Si asta nu este doar la Honda (este si la VW sau BMW) si nu este doar in domeniul auto. Este peste tot deoarece fiecare pierde timp si resurse sa ajunga acolo unde este si sa se mentina la un standard stabilit de cerintele din piata. Nu poti sa fii bun, rapid si ieftin. Nu exista asa ceva, deci sa nu ne imbatam cu apa rece.
                      La Asko (Chiajna) am fost si eu cu Jazz-ul dupa ce am citit recomandarile colegilor de pe forum. Nu am prieteni si nici rude acolo.
                      Tot ce s-a facut la masina a fost rapid, bine si scump. Iar informatiile si explicatiile cerute de mine si furnizate de persoana cu care am interactionat valoreaza mai mult decat pretul platit. Deci eu recomand Asko (cred ca vest?? se numeste).
                      Pentru un filtru de aer si polen sau niste bujii (care pot fi schimbate de oricine in regie proprie) nu are sens discutia cu pretul cerut pentru ca sigur gasesti un Dorel care sa le schimbe, dar daca Dorel o da in bara de cele mai multe ori te duci sa te descalceasca cineva care stie cum. Si asta costa, ca-i persoana fizica sau service. Altfel nu supravietuiesti, nu ai cum. Iar daca se face bine, eu o vad ca pe un castig, nu o pierdere de timp sau bani care ulterior costa de fapt mai mult la acel Dorel.

                      Cat despre piese: Asko mi-a dat 2 repere, cerute si la Cox, la un pret cu 10-15 euro mai jos. Deci nu as spune ca este chiar scump (sau cel putin nu intotdeauna cel mai scump).

                      Iar in Bucuresti aveti service-uri si resurse suficiente cat sa nu fie viata de hondar chiar asa de grea...

                      Stima.
                      ...
                      I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                      Comment


                      • #26
                        La piese cel putin ASKO m-au surpins cu preturi mai bune decat pe net (UK etc). Manopera e ceva mai scumpa, ca in service-ul ala s-au investit sume cu multe zerouri, franciza Honda, specializare oameni, scule speciale, cu cine nu intelege si "vomita" la parerile noastre, eu personal nu am ce sa discut fiindca consider ca pot mai mult de atat.

                        La mine nu au dat chix cu nimic, au fost mereu super amabili, atenti, profi, si-au recunoscut de fiecare data orice greseala cat de mica si au remediat-o gratuit etc. Prefer sa platesc o manopera ceva mai scumpa si un serviciu de calitate decat sa isi bata cineva joc de masina mea sau sa stau cu grija ca nu s-a lucrat corect. Se poate gresi si la chestii considerate banale, stiu un service celebru in Buc care a montat invers discurile de frana la o masina... nu mai zic ca la o masina rara (precum ATRul), unde orice e complex, ai certitudinea ca oamenii au acces la documente tehnice Honda, scheme, valori de strangere diverse suruburi/ subansamble etc. Asta inseamna lucrare efectuata "ca la carte".

                        Si nu, nu sunt ruda, prieten cu vreun patron de la ASKO, ma stiu cu baietii ca ne-am vazut des si au fost amabili mereu si e o placere sa ma duc pe acolo. Sanatate!
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • #27
                          Dar, că tot citeam pe alte surse, cum vi se pare ideea ca un service să-ți spună ( de fapt e scris într-un mail) că la o lucrare îți pune mai multe ore de manoperă pentru că nu cumperi piesele de la ei?
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by KMR View Post
                            Dar, că tot citeam pe alte surse, cum vi se pare ideea ca un service să-ți spună ( de fapt e scris într-un mail) că la o lucrare îți pune mai multe ore de manoperă pentru că nu cumperi piesele de la ei?
                            Am facut topic pt asta : http://www.hondafan.ro/forum/showthr...694#post586694
                            '01 Honda Civic Type R EP3

                            Comment


                            • #29
                              N-am vrut să-ți stric plăcerea
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • #30
                                Sustin ce spun colegii despre Asko Chiajna. Am fost de doua ori acolo, o data pentru o revizie amanuntita a masinii dupa ce am cumparat-o si o data pentru o revizie normala la motor, schimb ulei, filtre si pentru schimb de burdufe la pivoti. Au lucrat profesionist cu scule dedicate si eu care stau cu mana-n fiare de o viata n-as fi putut sa fac lucrarea mai bine ca ei cu toate ca eu sunt tipicar din cale-afara.

                                Comment

                                Working...
                                X