Service bun Honda in Bucuresti ? (non-dealer )

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu unul nu sunt bucurestean, nu stau in Bucuresti, am fost in Bucuresti de 3 ori in toata viata mea, pur si simplu s-a nimerit sa cumpar un CR-V din Bucuresti, CR-V care avea istoric complet la Asko.
    Natural, am cerut sa mergem impreuna acolo, cu ocazia asta sa vad si eu ce-i de capul pomului asta laudat.
    Eu unul nu am intalnit pana acum atata amabilitate si profesionalism intr-o reprezentanta auto. Desi am mers doar pentru o simpla verificare in vederea cumpararii, oamenii au fost super, iar pe scurt, absolut tot ce s-a consemnat in raportul de verificare a masinii mi-a fost confirmat de mecanicul meu din Cluj, nimic in plus, nimic in minus.
    Atat mecanicul, tipul de la vopsitorie, cat si electricianul, au verificat masina si mi-au raspuns zambind si amabil la toate cele 2000 de intrebari ale mele de om "socat" in ceea ce priveste starea masinilor mele.
    Cerut suporti de numere la final, pt ca cei de pe masina erau rupti, am primit gratuit.
    Dupa asta, am fost in birou sa verific istoricul de service, iar seful de service a fost un om foarte amabil si am povestit vreo 15 minute despre Honde.
    Am plecat socat de-a dreptul, nu credeam ca exista asa service-uri in Romania.

    Asta asa, ca o parere a cuiva care calca prin Bucuresti extrem de rar si nu prea are nicio tangenta cu ce se intampla acolo.
    Iar eu, desi de vreo 3 ani imi repar masina in 90% din cazuri la mecanicul meu, pot sa va spun un singur lucru: ai doua variante, ori dai un ban de la bun inceput si ti se face treaba calumea si te bucuri de masina, ori te duci pe la aia care "nu sunt scumpi" si ajungi in final sa dai mai mult decat ai fi dat intr-un service capabil, asta dupa ce cativa dorei isi fac de cap cu masina ta.

    Succes tuturor in a face alegerile cele mai bune!

    Comment


    • #32
      Originally posted by Xander View Post
      cine nu intelege si "vomita" la parerile noastre, eu personal nu am ce sa discut fiindca consider ca pot mai mult de atat.
      Este o parere personala, nu contest parerile voastre.

      Eu intreb cum este posibil ca un SERVICES REPREZENTANTA sa nu fie in stare sa puna un diagnostic corect ?

      Ma rog nu mai conteaza, bine ca nu am avut probleme mari iar lucrurile banale am avut unde sa le rezolv repede si la preturi acceptabile.

      Comment


      • #33
        Majoritate nu ati intales titlul! Scrie clar non dealer! Omul vrea un mecanic de incredere cu preturi omenesti.

        Eu frecventam un mecanic care nu prea raspundea la intrebari si telefoane, mereu era problema sa dai de el si nu dadea promotionale si cafele gratis. In schimb era nota 10 pe meserie. Si uneori avea preturi foarte mici. Intamplator a fost mecanic la fosta Honda Timisoara, si la Toyota, etc. Desi la inceput mergeam cu sfintenie la reprezentante pentru stampile mai mult, am obs cu trecerea timpului si invechirea utilajului un dezinteres. ca urmare prefer atelierele mici.
        Ca si cititor e straniu sa vezi ca la orice problema oricat de mica si banala singurul raspuns pe acest forum e ASKO. Nu pot sa cred ca au murit toti mecanicii din Bucuresti ori s-au mutat in provincie. Dar daca ma gandesc bine si vad Hondele alea misto facute, care sunt din provincie sau cumparate de acolo, gasesc o explicatie!

        Ca si concluzie rog ASKO sa deschida reprezentanta in zona de Vest sa avem si noi acces la servicii elevate.
        Off total: ma miram zilele astea de ce au atata succes spalatoriile cu fisa, toti bogatii si ,,muncitorii,, la multinationale se ,,injosesc,, si lucra de zor in ele, desi nici o data nu o sa o spele cu aceleasi rezultate ca un spalator, pe aceiasi bani. Cred ca un service in care sa vina clientul sa isi repare singur sau cu prietenii masina ar fi de viitor. Cu contor de timp si bere rece. Nu ai pe cine da vina, faci ce vrei, pana dai de RAR si ITP.
        dacliber
        Senior Member
        Last edited by dacliber; 06-05-18, 13:07.
        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

        Comment


        • #34
          Originally posted by Daniel. View Post
          Este o parere personala, nu contest parerile voastre.

          Eu intreb cum este posibil ca un SERVICES REPREZENTANTA sa nu fie in stare sa puna un diagnostic corect ?
          Cum ai constatat ca diagnosticul e gresit? Faptul ca ai joc in caseta de directie si mergi asa de 25.000 Km inseamna ca e diagnosticul gresit?

          Comment


          • #35
            E normal sa ti se pare scump cand peste colt exista unul, cel putin, care o sa iti ceara de 2 ori mai putin pe aceeasi lucrare, fara garantie de lucrare si fara nicio abilitate in a face ceva bine la masina. Fiecare e liber sa se duca unde crede ca e mai bine pt masina.
            De fiecare data cand am fost la Asko m-am simtit ca sunt respectat, am facut acum ceva ani greseala sa merg in alta parte pt un amarat de schimb de ulei si s-au chinuit 20 min sa scoata filtrul pt ca nu aveau o amarata de cheie. Sa fim seriosi, cam peste tot e la fel, vrei ceva de calitate si cu garantie, platesti mai mult.
            "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

            The Power of Dreams

            Comment


            • #36
              Originally posted by dacliber View Post
              .................................................. ..
              Cred ca un service in care sa vina clientul sa isi repare singur sau cu prietenii masina ar fi de viitor. Cu contor de timp si bere rece. Nu ai pe cine da vina, faci ce vrei, pana dai de RAR si ITP.

              Scuze dar nu m-am putut abtine...
              Sunt si eu off-total: chiar am fost din pura curiozitate sa spal la jetoane... stat la coada, consumat dublu de timp si bani decat la o spalare regulata de cinea care face zilnic acest lucru si ce sa vezi...masina avea si cateva liniute albicioase dupa...

              Si DA - Sa vina ASKO si in est dupa ce face in vest reprezentanta ca este plin de hondari, numai pe forum slaba activitate. Timpul asta, nu mai ajunge dom'le...

              Stima.
              ...
              I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

              Comment


              • #37
                Eu as mai pune inca o data intrebarea la Asko daca pretul pentru refacut cutie este cel vehiculat de VladTNS. La un schimb de ambreiaj se normeaza 6 ore si daca nu ma insel, pretul ajunge la 1350-1400lei cu TVA inclus. Nu am pus aici si diverse materiale ca se folosesc in timpul acestei lucrari (spray-uri de curatare etc). La desfacut cutie o sa sara de 10-12 ore.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #38
                  Cand vorbiti de service Coasta de Est este vorba de acesta ?
                  http://www.service-auto-cde.ro/contact.php

                  Accord 2.2cdti - 2007

                  Comment


                  • #39
                    Da, altul nu exista .
                    The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                    https://www.instagram.com/iamrusu/

                    Comment


                    • #40
                      pt civic 2016 schimbat discuri fata+spate , placute fata +spate 2200 ron piese. E ieftin?

                      Comment


                      • #41
                        Daca le iei de aici pe OEM iesi tot cam pe acolo cu transport cu tot .Probabil un 2000 lei doar piesele - https://www.coxmotorparts.co.uk/hond...ke-pads-discs/
                        Deci 10% SM mi se pare super ok . Poti merge pe after market si probabil iesi mai ieftin .

                        Comment


                        • #42
                          as merge pe aftermarket insa VIN-ul masinii nu este recunoscut de programele de piese auto. Gen epiesa...

                          Comment

                          Working...
                          X