Cu masina spre Italia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu masina spre Italia

    Plec in vacanta cu masina, iar destinatia este nordul Italiei (Venetia intr-o prima faza, iar apoi Como si Cortina). Traseul pana acolo ar fi prin Drobeta, Belgrad, Zagreb..iar de aici am vazut ca sunt mai multe variante...unii spun ca e mai bine de mers prin Croatia pana spre mare si apoi trecut prin Slovenia pe drum national (30 km, fara taxe) spre Trieste, altii ca e mai comod pe autostrada care leaga Zagreb de Liublijana. Ma decid pe drum.

    Pana spre Belgrad, am mai fost cu masina, mai departe insa va fi discovery
    De la Cortina, ma gandeam sa ma intorc prin Austria (as putea duce copii la Minimundus) si Ungaria...desi cred ca e mai complicat drumul.
    Daca a facut cineva recent acest drum, any tips and tricks ar fi binevenite.

  • #2
    Am traversat de (aprox) doua ori Italia cu Civic-ul din dotare (prima data doar dinspre Franta spre Austria, a doua oara dus intors). Ambele dati am evitat fosta Iugoslavie, din motive de drumuri, limite de viteza, etc.
    Pot sa iti recomand traseul pe care am fost a doua oara pana la Venetia - Bucuresti-Budapesta- facut stanga inainte de Parndorf, pe la Neusiedl Am See - Graz (un oras foarte cochet) - Klagenfurt-Udine-Mestre.
    Traseul aproximativ, aici. Ca sa-ti faci o idee, in comunele austriece, am reusit sa respect limitele de viteza cu succes(ceea ce e lucru rar la mine), atat de frumoase sunt casele si peisajul in sine.
    Ca umila sugestie, cauta cazare in Mestre, nu in Venetia (sfat primit de la niste prieteni italieni si respectat - e mai ieftin, iar in perioada asta a anului in Venetia cam miroase a balta, in unele zone). Eventual lasi masina in Mestre si mergi cu autobuzele locale catre Venetia (drum de aprox 15-20 minute). Toata regiunea Como e de vazut. Poti urca la intoarcere in Austria pe la Verona- A22 catre Trento-Bolzano-Innsbruck(intre Bolzano si Innsbruck e o portiune de autostrada cu plata, chiar daca e in Austria - vreo 8 EUR, daca imi amintesc eu bine)-Chiemsee-Salzburg- Viena. De la Viena catre noi, drumul e mai mult decat cunoscut, deci nu te mai stresez
    Sper sa te ajute.Spor!
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • #3
      Salut si multumesc de informatii. Pentru cazare, am preferat orase mici. Nu stau in Venetia ci undeva langa, iar in oras ma voi duce cu trenul. Similar la Cortina, unde preturile sunt ridicate, insa la 10 km distanta revin la normal. Initial asa voiam sa ma intorc, prin Innsbruck-Salzburg, ca sa vada kinderii castelul de la Neu...stein insa lungesc drumul foarte mult si s-ar plictisi prea tare. De la Cortina vin direct spre tara, m-as intoarce prin Oradea, unde sa mai ramanem putin....
      Si eu am experiente neplacute in Serbia, de la drumurile spre Muntenegru, sper sa ajung relativ usor la autostrada si sa scap de griji, chiar daca viteza este de doar 120, iar in rest politia cam sta la panda. Am deja o rezervare in Zagreb, ca etapa intermediara.

      Comment


      • #4
        In cazul asta nu pot decat sa-ti urez drum bun si distractie placuta! Mergi mai incet pe la sarbi, croati, etc..
        In functie de perioada in care pleci, e bine de stiut ca in Italia se pot forma niste cozi imense pe autostrada (in orice directie, conform cu ce am vazut pe la jurnalele de stiri de acolo) la sfarsit de iulie-inceput de august, cand toata lumea pleaca in concediu (inclusiv est europeni care lucreaza acolo si vin spre tarile natale) cat si din alte cauze (am patit-o de doua ori in acceasi zi si pe aproximativ aceeasi autostrada, in zona Mestre-primul blocaj a fost din cauza unei ploi cu grindina de nu stiam daca va scapa cu bine masina (a scapat), a doua din cauza unui accident (urat de tot) intre doua TIR-uri pe sensuri opuse de mers - total intarziere vreo 4 ore si jumatate). Daca panourile de pe autostrada iti indica un blocaj si ai ocazia sa iesi pe o varianta, iesi, chiar daca vei ocoli un pic. Mai bine sa mergi, decat sa stai pe loc cu orele (dat fiind ca mergeti cu copiii).
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • #5
          Plec zilele urmatoare, sper sa nu prind cele mai mari algomeratii. Sunt tentat sa merg pe drumurile nationale, oricum in zona de munte, sunt mai putine autostrazi.

          Comment


          • #6
            Salut!
            Daca nu ai plecat inca, iti recomand sa eviti autostrazile in Italia, mai ales in perioada asta, ca sunt foarte aglomerate.
            Colegii spun bine, Venetia cam pute a canal cand e cald tare afara, iar cazarile sunt proaste calitativ si scumpe.
            Atentie si la parcarea de la intrarea in Venetia, stiu ca avea niste tarife astronomice in sezon, dar experienta mea e veche, din 2009.
            N-am fost la Como, aici nu stiu ce sfat sa-ti dau.
            In principiu, in Italia evita sa bei cafele si sa mananci exact in zonele puternic comerciale (monumente, centre istorice, centre comerciale, etc.), vei plati dublul pretului corect si calitatea nu va fi cea mai buna.
            Succes!
            Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

            Comment


            • #7
              Cu cafelele chiar nu înțeleg pontul, căci peste tot au fost bune sau foarte bune, mai puțin la micul dejun.
              Întors proaspăt din Italia, da sunt și autostrăzi aglomerate, dar și libere cât vezi cu ochii, acum depinde pe unde ajungi. Cert însă că-s foarte scumpe și nu mereu de bună calitate, am plătit peste 100 EUR numai taxele de autostradă.
              Despre Como, dacă ajungi îți recomand să faci o plimbare și prin satele care se întind de-a lungul lacului, sunt frumoase iar priveliștea e spectaculoasă. La fel funicularul, dar de mers dimineața până-n 11,pe urmă cam stai la cozi mari să urci.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #8
                In Italia poti incerca super strada unde limita este de 110km/h daca imi aduc bine aminte ca eviti bucatile aglomerate si sa scapi de taxe. Venetia se viziteaza fara masina, iar trenul e cel mai rapid mijloc de transport in Italia.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #9
                  Subscriu la spusele lui @Doc, drumurile "SS" (fara vreo aluzie, de fapt SS inseamna "Strada Statale", SP inseamna "Strada Provinciale", SC inseamna "Strada Comunale", din ce imi amintesc) sunt o alternativa buna la autostrada. Zonele cu radare fixe sunt semnalizate corespunzator, de cele mai multe ori.

                  Inca o umila sugestie: in Italia, de vineri dupa-amiaza si pana duminica la pranz, indiferent de drumul pe care mergi (oras, autostrada, drum national, etc) respecta regulile la sange (viteza, trafic, prioritate, etc). In intervalul mentionat politia e la datorie (patrule, radare mobile, etc), iar toate echipamentele de supraveghere sunt active (si foarte eficiente, te asigur - am reusit sa imi iau doua amenzi in interval de vreo 3 ore, in acceasi seara (vineri spre sambata, in Milano si imprejurimi, deci aproape de Como- ma rog, eram cu o masina inchiriata). In restul timpului, daca nu exagerezi, se mai trec cu vederea (in special viteza pe autostrada) - asta se vede si din felul cum merg ceilalti...
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • #10
                    Dacă vrei să și vezi câte ceva și nu te grăbești, nu o lua pe autostrăzi. Economisești și ceva bani în felul ăsta.
                    Mergi cu Waze și debifează drumurile cu taxe. Îți va semnala și majoritatea radarelor și te va duce să vezi la Bela Italia, pe aia a lor, de prin fața casei.
                    Documentează-te de acasă pentru parcările din orașele mari, altfel vei pierde o groază de timp și/ sau de bani.
                    Și nu lăsa masa de prânz după ora 1-2, că n-o să găsești decât fast-food sau sandwich-uri in baruri. Italienii suferă rău de siesta...
                    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                    Comment


                    • #11
                      LE- singurul episod neplacut a fost ca, in Serbia, la 50-60 km dupa granita...am oprit pe malul Dunarii si am simtit miros de incins...o roata pe spate frigea rau de tot. Am schimat recent discurile si placutele de frana, iar ulterior semnalasem macanicului ca roata cu pricina scartaia usor, a facut un reglaj etc...insa mai mersesem cu masina de la reglajul cu pricina, fara probleme....Am stat 15-20 de minute, evident nu se racea asa usor...nevasta-mea ceva mai panicata...am plecat mai departe...tot incinsa roata la urmatoarea oprire.

                      La primul oras mai mare, am intrat intr-un service Fiat si doi tipi foarte ok de acolo au umblat la etrier (refit-uit si acesta cu ocazia schimbului de discuri) Au curatat bine pistonasul si au polizat putin partea metalica a placutei, iar problema a disparut.

                      Comment


                      • #12
                        Ciudat interfata asta...mi-a sters postul initial si a pastrat doar textul adaugat ulterior. Ziceam:

                        Scuze pentru perioda de tacere...am plecat a doua zi dupa acest post si m-am intors ieri seara. 4000 de km, m-am dus pe traseul Serbia-Croatia-Slovenia si m-am intors prin Austria-Ungaria. Pare mai comod prin sud, chiar daca taxele sunt mai mari: 42.5 eur ( 5.5 eur Serbia, 22 eur Croatia, 15 eur Slovenia) fata de 18.9 eur (8.9 Austria si 10 Ungaria).
                        Am stat intr-o prima faza langa Venetia (Castelfranco Venetto) si am mers cu trenul in laguna, pt ca e jale cu parcarea. Ulterior am mers la Como si Cortina.
                        In Italia..aglomeratie pe toate drumurile, atat pe autostrada cat si pe SS-uri...din fericire, lumea conduce pasnic. Drumurile nationale relativ proaste ca asfalt si cu multe/foarte multe sensuri giratorii...din fericire lumea conduce pasnic. Am mers preponderent pe SS-uri si alte drumuri locale, pt ca am fost prin zone de munte. Pasul Stelvio...senzational. Nu am vazut mai deloc politie sau radare...mai peste tot insa semnalizare cu „monitorizare electronica a vitezei”. Benzina intre 1.42 si 1.56 in functie de zona.

                        In rest...la bella Italia..cu mancare buna, vinuri buni, oameni OK, peisaje si munti de vis etc.

                        Comment


                        • #13
                          O sa plec și eu joia viitoare la Venetia . Plec pe la 8 seara din București . Mi-am planificat traseul prin Serbia Croația Slovenia . Aveți niște sfaturi va rog in legătura cu drumul , taxele , poliție . 🙂

                          Comment


                          • #14
                            Drum bun. Am remarcat tarziu postul tau

                            Comment


                            • #15
                              Salutat comunitatea!

                              Am si eu un concediu antamat in Italia la mijlocul lunii Iunie. Vom pleca cu masina, din rationament de costuri vs avion + faptul ca avem suficient timp la dispozitie sa ne deplasam lejer (suntem si 2 soferi).
                              As dori sa merg pe varianta de drum Serbia-Croatia-Slovenia-Italia, deoarece am auzit ca peisajele sunt magnifice.
                              Intrebari la care nu gasesc un raspuns sigur:
                              1. Perioada de validitate vignete (taxe de drum) se poate achizitiona pe 10 zile (Slovenia, Croatia, parca Serbia nu are vigneta)? Nu ma avantajeaza minimum de 7 zile, eu stau 8 zile. Versiunea de o luna e destul de scumpa si ar fi din nou, usor ne-rentabil.
                              2. Poate cineva confirma 100% daca e obligatoriu in vreo tara de pe drum sa prezint separat si asigurare de calatorie pentru toti cei care calatoresc cu mine? Nu de alta, dar cred ca platim deja vreo 3 asigurari medicale si de viata separate (atat eu cat si sotia) si nu stiu daca am beneficiat vreodata de pe urma lor.
                              3. Vreun pont unde s-ar putea innopta in Croatia (de preferat pe aproape de mare si cu mancare buna).

                              Sa auzim de bine!
                              Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                              Comment

                              Working...
                              X